سالانه 5 هزار میلیارد تومان یارانه نان در استان مازندران پرداخت می شود

به گزارش آوای البرز از مازندران، عباسعلی در جلسه کارگروه کف و نان مازندران در گزارشی از آخرین وضعیت آرد و نان گندم در استان وفایی نژاد گفت: علیرغم پیش بینی خشکسالی و برداشت محصول پارسال. میلیون ها تن گندم، 4 میلیون و 500 هزار تن گندم از کشاورزان سراسر کشور خریداری شد و پارسال با برنامه ریزی خوب و کسری خرید و تامین اعتبار، 7 میلیون تن گندم در هفت ماهه گذشته وارد شد.

وفایی نژاد با بیان اینکه تنها 60 تا 70 هزار تن گندم مورد نیاز استان مازندران از داخل استان تامین شده است، گفت: در مجموع از ابتدای سال 1400 تاکنون 461 هزار تن گندم از طریق 105 کشتی وارد استان شده است که 69 هزار تن گندم وارد استان شده است. از ابتدای سال جاری منتشر شد.

وی با اشاره به تصمیم وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر واردات و توزیع کالاهای اساسی از طریق بنادر شمالی، گفت: خوشبختانه انحصار واردات از طریق بنادر جنوب کشور شکسته شده و بنادر استان ماسنداران هم اکنون می توانند عرضه کنند. کالاهای اساسی مانند گندم و نفت خام B.

وفی نژاد افزود: با توجه به اینکه نفت از طریق بنادر استان وارد می شود، مقدمات اجرایی ساخت مخازن نفت در سیلو شهرستان نکا از شرکت بازرگانی دولتی ایران اخذ می شود که در شورای اقتصاد اعتبار خواهد شد. “

وی بیان کرد: برای اولین بار در استان ماسنداران بندر اختصاصی از سال گذشته راه اندازی و شروع به فعالیت کرده است.

وفی نژاد با اعلام اینکه برای ذخیره سازی استراتژیک گندم در استان تکیه گاه داریم، گفت: در حال حاضر ذخیره استراتژیک گندم در استان تا قبل از شروع خرید تضمینی محصولات کشاورزی 99 هزار تن است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان ماسنداران با اشاره به آغاز خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سال 1401 خاطرنشان کرد: جلسات هماهنگی خرید محصولات کشاورزی استان با محوریت خرید تضمینی محصول گندم و غلات راهبردی برگزار شد. اولین صادرات کلزا از ابتدای هفته جاری از کشاورزان استان گرفته شده است.

وفی نژاد گفت: تمهیدات لازم برای آغاز خرید دانه های روغنی کلزا از کشاورزان شهرستان ماسندران آغاز شده و از ساری، جویبار، بابل، آمل و نور شروع شده و در صورت نیاز تعدادی مراکز خرید تضمینی در استان افتتاح می شود. افزایش یافت.

وی با اعلام اینکه خرید تضمینی گندم از نیمه دوم خردادماه امسال در استان مازندران آغاز می شود، تصریح کرد: 29 مرکز در استان مازندران خرید گندم از جمله مراکز خرید ملکی، کارخانه های آرد، سیلوهای بخش خصوصی و تعاونی های روستایی را انجام می دهند. گندم غنی شده مجهز به سخت افزار و نرم افزار آماده خرید می باشد.

وفی نژاد افزود: بر اساس آمار جهاد کشاورزی پیش بینی می شود امسال حدود 110 هزار تن گندم از گندم کاران استان خرید تضمینی شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری داشته است، گفت: در مجموع 11 هزار و 500 تومان است.

وی در خصوص عرضه گندم کشاورزان افزود: پس از تحویل گندم به مراکز بازاریابی و ثبت مدارک مربوطه، پرونده پرداختی به بانک کشاورزی ارسال و به محض واریز به حساب کشاورزان واریز می شود. ممکن است.”

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران در پایان با اشاره به اهمیت یارانه نان و لزوم اصلاح نظام توزیع یارانه افزود: بیش از 5 هزار میلیارد دامنه اعلام شده است.

وفی نژاد همچنین بر لزوم نظارت و بازرسی دقیق همه دستگاه های متولی از واحدهای نانوایی برای جلوگیری از انتقال مبالغ یارانه ای تاکید کرد: از اوایل دهه 1400 تاکنون 21 هزار و 513 مورد بازرسی از واحدهای نانوایی یارانه ای اعلام شده است. بازدید و بازدید از بیش از 6000 واحد نانوایی در قالب دو طرح نظارتی تحت عناوین مختلف تعطیلی غیرقانونی، کاهش وزن ریش، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و کمبود، مازاد و کمبود آرد. منشی در مقام. هر حکومتی سکوت و مجازات را ارائه کرد.

وی بر لزوم بررسی قیمت تمام شده تولید نان با توجه به افزایش سایر اجزای غیرآردی یادآور شد و تاکید کرد: کمیته ای تحلیل بهای تمام شده را بررسی و به کارگروه برای تصمیم گیری اطلاع رسانی کند.

وفی نژاد با بیان اینکه تمامی واحدهای نانوایی سنتی وظیفه پخت، توزیع و نظارت بر زمان پخت معادل آرد سهمیه تحویلی را بر عهده دارند، تصریح کرد: رعایت نکردن ساعت کاری، عدم حضور مدیر واحد و عدم رعایت کیفیت. پخت نان و گرانی توسط بازرسان سمات، جهاد کشاورزی و پلیس غله و امنیت اقتصادی نظارت می شود که قطعا با متخلفان برخورد انتقادی خواهد کرد.

وی همچنین از اجرای طرح شناسایی واحدهای برتر تولید و پخت نان و تجلیل از واحدهای ذکر شده در آینده خبر داد: اقدامات تشویقی در برنامه های کارگروه ها لحاظ خواهد شد.

48