سازمان ملل: 2 میلیون کودک در شاخ آفریقا در خطر مرگ قرار دارند

به گزارش خبرگزاری آنلاین آوای البرز، یک مقام ارشد سازمان ملل روز سه شنبه اعلام کرد که نزدیک به 2 میلیون کودک در شمال آفریقا در معرض خطر گرسنگی قرار دارند.

به گزارش رویترز، مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در سخنرانی خود در ژنو گفت که حدود 2 میلیون کودک در آفریقا در معرض خطر گرسنگی قرار دارند که یکی از بدترین خشکسالی های منطقه است. مواجهه در دهه های اخیر.

او گفت بخش‌هایی از کنیا، اتیوپی و سومالی بیش از 40 سال است که با خشکسالی مواجه بوده‌اند و سازمان‌های امدادی در تلاش هستند تا از تکرار قحطی یک دهه پیش که میلیون‌ها نفر را کشته بود، جلوگیری کنند.

گریفیث گفت که این سازمان تنها کسری از 1.4 میلیارد دلار مورد نیاز برای مبارزه با خشکسالی را در اختیار دارد. وی گفت: «حقیقت سختی که امروز باید بپذیریم این است که ما بار دیگر در حال رقابت با زمان برای جلوگیری از حوادث بزرگ در سال 2022 هستیم و منابع لازم برای انجام این کار را نداریم.

چهارمین باران موسمی ناکام در منطقه یکی از بدترین شرایط اضطراری آب و هوایی را در آفریقا ایجاد کرده است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 15 میلیون نفر در منطقه از گرسنگی شدید رنج می برند و محیط بانان تاکنون حدود سه میلیون دام را به دلیل خشکسالی تلف کرده اند.

هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد، برترین هواشناس جهان، هشدار داده است که امواج گرما، خشکسالی و بارندگی های شدید در دهه های آینده با ادامه افزایش دما افزایش خواهند یافت.

در عین حال، غرب به عنوان مهد تمدن بشری، این روزها یکی از کانون های اصلی بحران آب در جهان است. امروزه بیش از 26 کشور جهان دچار کمبود آب هستند که از این تعداد 9 کشور در منطقه قرار دارند.

ده ها سال است که کارشناسان، دانشگاه ها و سازمان های بین المللی درباره بحران آب هشدار می دهند که می تواند منجر به بحران های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی شود. در سال‌های اخیر با افزایش اثرات کم‌آبی، می‌توان گفت که مسئولان و عموم مردم بیش از پیش تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

سازمان ملل متحد بحران و مسائل مدیریت آب را به عنوان دومین موضوع مهم جهان پس از بحران جمعیت شناخته است. باید توجه داشت که افزایش منابع آب شیرین دنیا و حل این بحران از این طریق امکان پذیر نیست.

طبق گزارش یونسکو در سال 2012، کمتر از یک درصد از منابع آب شیرین کره زمین را آب شیرین تشکیل می دهد و 63 درصد از منابع آب شیرین یخی شکل قطب شمال، قطب جنوب و یخچال های طبیعی کوهستانی برای انسان غیرقابل دسترس است. یازده درصد از منابع شناخته شده آب شیرین در برزیل، روسیه، چین، کانادا، اندونزی، ایالات متحده، هند، کلمبیا و جمهوری دموکراتیک کنگو است.

انتهای پیام/.
این را برای صفحه قبل پیشنهاد دهید