سازمان ملل: بدهی حق عضویت ایران ناشی از مشکل انتقال پول است

استفان دوجاریک روز سه شنبه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا گفت: مقامات جمهوری اسلامی ایران می گویند ماه ها با دبیرخانه در تماس بوده اند تا باور کنند دلیل اصلی حل مسئله تحریم های یک جانبه آمریکا است. آخرین تحولات و تلاش ها در این زمینه چیست؟

وی گفت: “در اینجا دو موضوع متفاوت وجود دارد. اول اینکه ، ما با نماینده دائمی ایران و دیگر مقامات مربوطه ایران ارتباط نزدیک داشتیم.”

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: “برای ما کاملاً واضح است که ایران در تلاش است راهی برای بستن بودجه سازمان ملل متحد پیدا کند ، که مشخصاً نتیجه مشکلات تبادل (پول) است.

“ما با آنها تبادل نظر کرده ایم و حسن نیت مقامات ایرانی را در تلاش برای حل این مسئله می دانیم.”

مشکل دوم این است که ما موظف هستیم لیستی از کشورهایی را که مبلغ تعیین شده را پرداخت نکرده اند در مجمع عمومی اعلام کنیم. نامه به مجمع عمومی نامه رسمی به روند اداری است و منعکس کننده تلاش های انجام شده نیست.

دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش این هفته به مجمع عمومی سازمان ملل گفت که جمهوری اسلامی ایران و هشت کشور دیگر سهم خود را از بودجه سازمان ملل ارائه نکرده اند که این امر می تواند حق رای آنها را به خطر بیندازد.

متعاقباً ، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که ایران مدت مدیدی برای ایجاد یک کانال امن با خزانه داری سازمان ملل در ارتباط بوده است زیرا این کانال ها مسدود شده است.

“اخیراً ، جمهوری اسلامی ایران ، با وجود تحریم های یک جانبه آمریکا ، همیشه از برخی از کانال های عضویت خود برای پرداخت هزینه عضویت در سازمان ملل استفاده کرده است.”

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: آخرین پیشنهاد کشور ما بازپرداخت بدهی با مجوز بانک مرکزی است که در حال مذاکره و هماهنگی با دبیرخانه سازمان ملل با استفاده از منابع کره جنوبی سازمان ملل است.

خطیب زاده یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران استدلال می کند که سازمان ملل از این امر برای انتقال حق عضویت ما از طریق “بانک واسطه” آمریکا استفاده نمی کند زیرا دارایی های بین المللی ایران قبلاً مورد تجاوز قرار گرفته اند ، یا اینکه این سازمان امنیت مسیر انتقال را تضمین می کند.

311311