ساختمان‌های ناایمن تهران را مشخص و تعیین تکلیف می‌کنیم

ساکانی در نشست کمپ ایمنی کاربردی تهران:

شهردار تهران گفت: قرار است ساختمان های ناایمن تهران را مشخص کنیم، بخش بزرگی از مشکلات چند دهه ای را هم اکنون مشخص کرده ایم و برخی دیگر نیز در دستور کار است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، علیرضا ساکانی شهردار تهران در پایان سومین جلسه اردوی عملی حراست کلانشهر تهران عصر امروز با حضور خبرنگاران در محل ساختمان شهرداری تهران برگزار شد. در اعلام اسامی ساختمان های ناایمن شهر تهران آمده است: عملیات آغاز شده و دغدغه ویژه مجموعه است که در دوره ششم مدیریت شهری دغدغه ویژه ای نسبت به این موضوع داریم. مشکلی که امروز از نظر ساختمان های ناایمن وجود دارد در گذشته هم وجود داشت، اما آنها کاری نکردند، جلو رفتند، سر و صدا کردند، اعلام کردند که مسئولیتی ندارند، وقتی مسئولیت دارند، اما اهمیتی نمی دهند، بنابراین ما با آن روبرو هستیم. میراثی از گذشته

وی افزود: جان مردم و امنیت شهر برای ما بسیار مهم است، به همین دلیل از سال گذشته جلسات و فعالیت های کارشناسی را آغاز کردیم و تصمیم گرفتیم ظرف یک ماه در هشت موضوع اصلی برای حل این مشکل تعیین تکلیف کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: امروز مشکلاتی وجود دارد که جبران آن نیازمند اعداد نجومی است، اما وظیفه ماست که این کار را انجام دهیم زیرا یک موی شهروندان ما بیشتر از این اعداد ارزش دارد. بنابراین طرح جایگزین و پیشنهاد جایگزین باید ظرف یک ماه برای این مسائل رفع شود. در این راستا از نهادهای قضایی و وزارت راه و شهرسازی کمک می گیریم.

ساکانی تاکید کرد: در جلسه امروز اسامی ساختمان ها ذکر شد و شهرداران اماکن آنها نیز در جلسه حضور داشتند. البته در این جلسه هیچ ساختمانی در منطقه 12 مطرح نشد اما ساختمان های ناایمن در این منطقه حتما بررسی می شود. برای اولین بار در کشور، 16000 ساختمان نه تنها توسط آتش نشانی، بلکه توسط تیم های ارزیابی مشترک بین 9 سازمان مختلف ایمنی مورد بازرسی قرار می گیرند.

وی در خصوص عدم افشای نام ساختمان های ناایمن تهران گفت: مشکل را به خود مجتمع ها گزارش می کنیم. در واقع شناسنامه برای ساختمان ها تهیه می شود و به خود مجموعه اعلام می شود که مشخص می کند ساختمان ها به این امنیت نیاز دارند یا خیر. در گذشته مقاومت هایی صورت گرفته که منجر به آنلاین و موم شده است و در صورت لزوم این کار را انجام خواهیم داد. مطمئناً ایمنی برای ما مهم است.

شهردار تهران با اعلام این مژده به شهروندان تهرانی گفت: این قطار راه اندازی شده است و ساختمان های ناایمن تهران را مشخص و پاسخگو خواهیم بود. در حال حاضر بخش بزرگی از مسائل چند دهه ای را حل کرده ایم و برخی دیگر نیز در دستور کار است.

ساکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر مشکل آلودگی هوا و اعلام استعفای شهردار تهران توسط برخی از اعضای دوره قبل شورای شهر تهران گفت: قبلا وظایفی داشتند اما رفتند. اقدامات آنها هیچ کاری انجام نداد. آنها خواسته های خود را اعلام می کنند، اما قول نمی دهند که آنها را برآورده کنند، بنابراین منافع خود را که مال ما نیست، اعلام می کنند، که واقعاً خنده دار است. حرف آنها برای ما چیزی جز خنده نیست، اما ما کاری جز کار انجام نمی دهیم.

حجت الاسلام مرادی نماینده دادستان تهران نیز در جمع خبرنگاران گفت: در دادسرا وظیفه حفظ حقوق عامه در سراسر کشور را داریم و بر اساس نامه دادستان کل کشور، ابتدا دادستانی این موضوع را دارد. وظیفه شناسایی ساختمان های ناایمن و در مرحله بعد بررسی هر یک و ارائه راهکارهای لازم جهت بهبود پیگیری شود.

وی افزود: این کار را در تهران با همکاری شهرداری تهران و ستاد مدیریت بحران انجام می دهیم. اعلام اسامی این ساختمان ها بحثی است که در کارگروه بررسی و تصمیم گیری می شود، اما ارائه راهکار مناسب برای هر یک از این موارد و شفاف سازی مراحل لازم موضوع بسیار مهمی است که خوشبختانه انجام می شود. برخی از واکسیناسیون ها، به ویژه در گودال های محافظت نشده، تا 50 درصد کار را انجام دادند. ضمناً در این جلسه فرصت یک ماهه نیز برای ارائه راهکارهای مناسب برای ایمن سازی در نظر گرفته شده است و قطعاً این موضوع پیگیری خواهد شد.

انتهای پیام/