زندگی موسس پژوهشکده رویان به روایت مستندی از رادیو فرهنگ

به گزارش گروه فرهنگ و هنر آوای البرز؛ «مستند فرهنگ» به تهیه کنندگی فاطمه محمدیان فر روایتی از زندگی نوابغ فرهنگی کشور است که در برنامه امروز موسس پژوهشکده رویان، دکتر. سعید کاظمی به بررسی زندگی آشتیانی می پردازد.

دکتر. سید کاسمی آشتیانی در اولین روز فروردین 1340 در تهران به دنیا آمد. آثار نبوغ در دوران نوجوانی و جوانی در او دیده می شد. از این رو در سال 1358 در همان 18 سالگی همزمان با ورود به دانشگاه در هنرستان پیام امید به تدریس ادبیات و بصیرت اسلامی پرداخت.

در سال 1358 در رشته فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شد. تعطیلی دانشگاه ها به دلیل انقلاب فرهنگی و حضور وی در جبهه های جنگ آن سال ها سرانجام پس از 11 سال منجر به اخذ مدرک کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در سال 1369 از دانشکده علوم توانبخشی شد.

جهاد در سال 1361 با همکاری دو تن از همکارانش گروه پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران تأسیس کرد. این گروه که در سال 1365 تشکیل شد، مرکز اولیه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران بود و تا سال 1370 دکتر. کاظمی مسئول بخش پروژه ها و تحقیقات آن بود. از سال ۱۳۷۱ با تغییراتی در ساختار مدیریتی جهاد دانشگاهی به سمت سرپرست جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران منصوب شد که تا پایان عمر بر عهده وی بود.

وی در این سال ها مراکز درمانی متعددی را تأسیس و گروه های تحقیقاتی مختلفی را راه اندازی کرد که در این میان پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی یکی از مهم ترین مراکز بود.

مرکز تحقیقات رویان جهاد دانشگاهی در خرداد 1370 دکتر. با مدیریت کاظمی که به طور رسمی راه اندازی شد، هزاران زوج نابارور با بهره مندی از خدمات این مرکز پیشرفته درمان ناباروری تاکنون صاحب فرزند شده اند. در همان دهه، در همان زمان، دکتر دکتر. وی در سال ۱۳۷۶ موفق به اخذ مدرک دکتری شد.

دانش فراوان، هوش سرشار، توان مدیریتی بالا، از یک سو تعهد، اخلاص و ایمان همیشگی به خداوند متعال از سوی دیگر در دو عرصه مدیریتی از جمله توسعه روش های بدیع در عمر کوتاه خود به موفقیت های چشمگیری دست یافت. درمان ناباروری، تولید و تولید مثل، انجماد سلول های بنیادی جنینی و شبیه سازی حیوانات.

وی با مستندسازی این تحولات، شرکت در چندین کنگره بین المللی و برپایی جشنواره بین المللی رویان، سهمی فراموش نشدنی در اعتلای نام جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی داشته است.

قلب این مرد بزرگ در غروب 23 آذر 1383 از تپش باز ایستاد و جدای از خانواده و دوستانش، جامعه علمی کشور در سوگ درگذشت وی غمگین شد.

    دکتر.  سعید کاظمی آشتیانی

«مستند فرهنگی» به تهیه کنندگی فاطمه محمدیان فر ساعت 14:30 از شبکه اف ام 106 مگاهرتز رادیو فرهنگ پخش می شود.

انتهای پیام/