زمان اجرای عملیات اکتشافی ماه اعلام شود

تعیین تکلیف کاخ سفید برای ناسا؛

زمان اجرای عملیات اکتشافی ماه اعلام شود

کاخ سفید به ناسا دستور داده تا استاندارد زمانی و برنامه معین این سازمان برای اکتشاف تنها قمر زمین مشخص و ارائه شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، از آنجایی‌که ایالات متحده قصد دارد هنجار‌های بین‌المللی در فضا را در بحبوحه رقابت فزاینده اکتشاف ماه در میان کشور‌ها و شرکت‌های خصوصی تعیین کند، کاخ سفید به ناسا دستور داد تا یک استاندارد زمانی واحد برای ماموریت اکتشاف ماه و سایر ماوریت‌های اکتشافی اجرام آسمانی اعلام کند کند.

بر اساس یادداشتی که در اختیار برخی از منابع قرار گرفته، رئیس دفتر علم و فناوری کاخ سفید (OSTP)، به آژانس فضایی ناسا دستور داده تا با سایر بخش‌های دولت ایالات متحده همکاری و تا پایان سال ۲۰۲۶ برنامه‌ای را برای تعیین آنچه که در پیش دارد طراحی و نهایی کند. 

نیروی گرانشی متفاوت و به طور بالقوه عوامل دیگر منجر به این می‌شود که نحوه سپری شدن زمان نسبت به نحوه درک آن در زمین نسبت به ماه و سایر اجرام آسمانی متفاوت باشد و دقیقا این نکته عیاری برای حفظ زمان برای فضاپیما‌ها و ماهواره‌های قمری است که برای مأموریت‌های خود به دقت بسیار بالایی نیاز دارند.

کوین کوگینز، رئیس ارتباطات و ناوبری فضایی ناسا در مصاحبه‌ای گفت: همان ساعتی که ما روی زمین داریم با سرعت متفاوتی در ماه حرکت می‌کند.

در یادداشت آراتی پرابهاکار، رئیس دفتر سیاست علم و فناوری ایالات متحده آمده است که برای فردی که در ماه است، به نظر می‌رسد ساعت زمینی به طور متوسط ۵۸.۷ میکروثانیه در روز زمین را از دست می‌دهد و با تغییرات دوره‌ای دیگری همراه است که زمان ماه را بیشتر از زمان زمین تغییر می‌دهد.

بر اساس برنامه آرتمیس، ناسا قصد دارد در سال‌های آینده مأموریت‌های فضانوردی را در تنها قمر کره زمین پیاده و اجرا کند و یک پایگاه علمی قمری ایجاد کند که می‌تواند زمینه را برای ماموریت‌های آینده به مریخ فراهم کند. ده‌ها شرکت، فضاپیما و کشور در این تلاش مشارکت دارند.

یکی از مقامات دفتر سیاست علم و فناوری ایالات متحده یادآوری کرد، بدون استاندارد زمانی یکپارچه قمری، اطمینان از ایمن بودن انتقال داده‌ها بین فضاپیما‌ها و هماهنگی ارتباطات بین زمین، ماهواره‌های قمری، پایگاه‌ها و فضانوردان چالش برانگیز است. اختلاف در زمان همچنین می‌تواند منجر به خطا در نقشه برداری و مکان‌یابی موقعیت‌ها در ماه یا گردش به دور ماه شود.

تعیین کردن برنامه نهایی انجام عملیات اکتشاف ماه اهمیت زیادی در تجارت فضایی و اکتشافات هسته‌ای دارد و با استفاده از یک استاندارد زمانی دقیق برای ماه، این امور می‌توانند با دقت و صحت بالاتری انجام شوند.

تلاش برای ایجاد یک استاندارد زمانی برای ماه با چالش‌های فنی و علمی بسیاری همراه است، اما اگر با موفقیت انجام شود، می‌تواند به افزایش تجارت فضایی و اکتشافات ماه کمک زیادی کند. این تصمیم در جهت رشد و توسعه فناوری و اکتشافات فضایی بسیار موثر است و امکاناتی برای انجام تحقیقات و پروژه‌های متنوع در این حوزه فراهم می‌کند.

نویسنده تحریریه مطالب هنری

با استفاده از انتخاب دقیق واژگان، تازگی و جذابیتی به نثرم اضافه می‌کنم.