رونمایی از آکادمی‌های تخصصی سما؛ هر استان یک باشگاه فرهنگی ورزشی

گروه استانی خبرگزاری آنا; حدود 750 مدرسه همتا در سراسر کشور در مقاطع مختلف از پیش دبستانی تا دبیرستان با توجه به توانایی فوق العاده ای که در این درس دارند وجود دارد. شناسایی استعدادها پرورش استعداد در این مدارس و ایجاد آکادمی های تخصصی ضروری است. البته از مفهوم دانشگاه تعابیر مختلفی وجود دارد; اما ایده اولیه آکادمی ارائه آموزش های مهارتی تخصصی در هر زمینه بود، با موضوعاتی مانند روانشناسی، تغذیه و پزشکی ورزشی که هر هفته توسط متخصصان همراه با زبان انگلیسی برنامه ریزی می شد.

با توافق و توافقی که با فدراسیون پهلوانی و سرخان داشتیم، در هفته تربیت بدنی در استان های یزد، همدان و خراسان رضوی به صورت همزمان سه سورخان دانش آموزی افتتاح می کنیم.آکادمی های ورزشی تخصصی سما نمونه بارز این آکادمی ها هستند و در دستور کار گروه تربیت بدنی و سلامت معاونت آموزشی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارند.

وی در پی تصمیم معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش و مهارت های همگانی دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر ایجاد آکادمی ورزشی مجزا برای مدارس همتا در هر استان، با جمشید همتی مدیرکل این دانشگاه گفت وگو کرد. تربیت بدنی و سلامت دلیل تأسیس این آکادمی ها و سایر برنامه های ورزشی به شرح زیر است که در ادامه می خوانیم.

در هر استان یک آکادمی ورزشی جداگانه وجود دارد

آنا: برنامه ها و اهداف تربیت بدنی سما برای فعالیت های ورزشی مدارس چیست؟

همتی: با توجه به ظرفیت عالی 750 مدرسه در مقاطع مختلف از پیش دبستانی تا دبیرستان و تعداد زیاد دانش آموزان فعال در آنها، تعدادی برنامه با پتانسیل استثنایی برای پرورش استعدادها و استعدادها برپا کرده ایم. وی استان هایی را نام برد که در هفته آموزش، آکادمی های ویژه راه اندازی می کنند که در سطح کشور رونمایی و افتتاح می شود، بنابراین در هر استان یک آکادمی ورزشی جداگانه داریم.

هنوز مفاهیم متفاوتی از مفهوم دانشگاه وجود دارد. اما ایده واقعی آکادمی به عنوان مثال در ورزش مرکزی است که علاوه بر ارائه آموزش های تخصصی مهارت های ورزشی، موضوعاتی مانند روانشناسی ورزشی، تغذیه ورزشی و پزشکی ورزشی را به صورت هفتگی ارائه دهد و کاملا برنامه ریزی شده باشد. توسط متخصصان . به عنوان مثال در آکادمی والیبال علاوه بر آموزش مهارت های والیبال در طول دوره، مفاهیمی مانند روانشناسی ورزشی، تغذیه ورزشی، تزریقات ورزشی، پزشکی ورزشی و رشته های مرتبط و همچنین علوم ورزشی را به طور کامل آموزش می دهد.


بیشتر بخوانید:

دانش آموز سما بروجرد در مسابقات وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان مدال گرفت

مدرسه فوتبال در دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس راه اندازی می شود


آغاز قهرمانی از مدارس همسالان

آنا: برای تأسیس این آکادمی ها چه اقداماتی انجام شده است؟

همتی: برای گرفتن مجوز برای آکادمی ها درخواست تاییدیه کمیسیون ماده پنج را داده ایم که در اصل مجوز راه اندازی باشگاه است، بنابراین در هر استان یک نفر باشگاه فرهنگی ورزشی تصویری از دانشگاه آزاد اسلامی بسازید. در بسیاری از استان ها مجوز صادر شده است و استان های دیگر در تلاش هستند تا در هفته تربیت بدنی تقریباً همه مجوزها را بگیریم. قصد داریم تا پایان مهرماه رونمایی سراسری از آکادمی ها داشته باشیم.

رونمایی از آکادمی های مشترک تخصصی;  در هر استان یک باشگاه فرهنگی ورزشی وجود دارد

همه مسئولان استانی در تلاش هستند تا این امکان فراهم شود و پس از ایجاد زیرساخت ها در آکادمی ها و آموزش دانش آموزان، مجوز باشگاه داریم تا بتوانیم تیم های جوانان تشکیل دهیم و در لیگ های معتبر ورزشی شرکت کنیم. زیرساخت های تشکیل تیم های لیگ برتر دانشگاهی می تواند همین روند باشد.

در طول سالیان متمادی، جذب ورزشکاران و قهرمانان به دانشگاه که بعدها به دانشگاه معروف شد، نقدی بر دانشگاه آزاد اسلامی بوده است. ما می خواهیم این چرخه و چرخه را کامل کنیم، یعنی از همان ابتدا به دانش آموزان ابتدایی و دبیرستانی در کلاس های اول و دوم در آکادمی های ورزشی آموزش می دهیم تا پس از دانشجو شدن در دانشگاه آزاد اسلامی به یک ورزشکار حرفه ای تبدیل شود. . باشگاه این دانشگاه

آنا: وضعیت مدارس همتا در لیگ های کشور چگونه است و مجوز دارد؟

همتی: در مورد لیگ جوانان و اکنون چهار دسته ووشو، تکواندو، تنیس روی میز با مسئولان دیدار کردیم. کشتی (آزاد و فرانکی) تماس گرفته ایم و اقدامات لازم را انجام داده ایم.

سایر رشته های ورزشی نیز بخشی از برنامه سما بود. اما به دلیل کمبود وقت فقط برای معرفی استعدادهای درخشان مدارس سما از سراسر کشور و جذب آنها به مناطق خاصی تماس گرفتیم.

راه اندازی آکادمی زمان بر است تا بتوان زیرساخت ها را آماده کرد و آموزش های لازم را ارائه کرد. در حال حاضر چهار موضوع را برای حضور رسمی در لیگ موسوم به سما دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کرده ایم.

رونمایی از آکادمی های مشترک تخصصی;  در هر استان یک باشگاه فرهنگی ورزشی وجود دارد

آنا: برای مدارس همسالان در فوتبال چه برنامه ای دارید؟

همتی: در رشته فوتبال با توجه به ظرفیت و علاقه به این رشته فوتبال در استان ها وجود دارد و ما این زمینه را به خود استان ها داده ایم. با تصویب کمیسیون ماده پنج، اکثر استان ها باید عناوین موضوعات انتخاب شده برای بازی فوتبال را مشخص کنند. ما می خواهیم با توجه به تراز استان ها آکادمی ایجاد کنیم.

ما نمی خواهیم در استانی بی سابقه آکادمی راه اندازی کنیم، مثلاً در ماسنداران آکادمی کشتی و در سنجان آکادمی ووشو و هنرهای رزمی راه اندازی کنیم. همین طور طبق مطالعات قبلی که در مورد استان ها داشتیم، نظم و انضباط را در نظر گرفتیم و فوتبال یکی از این موضوعات است.

آنا: آیا این ورزش می تواند امسال به لیگ راه پیدا کند؟

برای اخذ مجوز آکادمی ها اقدام به تاسیس باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی در هر استان کرده ایم که از کمیسیون ماده پنج تائید شده و مجوز تاسیس باشگاه را دارد. همتی: می دانم که در لیگ امسال تکواندو و ووشو وجود خواهد داشت. چون کادر فنی بسیار قوی در این زمینه ها داریم و از خانواده دانشگاه آزاد و همکاران زحمتکش هستند، قطعا در این دو حوزه هستیم. البته یک نکته وجود دارد که در همه مناطقی که می توانیم در آن حضور داشته باشیم و در هر فدراسیونی در کشور لیگ جوانان وجود ندارد. یعنی در خیلی از رشته ها لیگ های مناسب سن نداریم.

3 سورخانه دانش آموزی در هفته تربیت بدنی راه اندازی می شود

آنا: سایر برنامه های مدیریت تربیت بدنی برای مدارس همتا چیست؟

همتی: یکی دیگر از رویدادها برپایی آیین های محرمانه دانش آموزی است. با توافق و تفاهم با فدراسیون پهلوانی و سرخان، سه سورخان دانش آموزی را همزمان در هفته تربیت بدنی در سه استان یزد، همدان و خراسان رضوی افتتاح خواهیم کرد.

با هدف ترویج فرهنگ ایرانی-اسلامی، سه استان یزد، همدان و خراسان رضوی به عنوان پایلوت سه کوچولوی دانشجویی انتخاب شدند. روحیه قهرمانی و در آنها شجاعت و اخلاق بیافریند. سما قصد دارد این فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی را از طریق این میدان جذاب کشتی در مدارس گسترش دهد.

آنا: آیا مجوز باشگاه برای استان ها وجود دارد؟

همتی: برای ایجاد فرهنگستان، طبق نامه رسمی ارسال شده به هر 31 استان، هر استان باید حداقل یک مجوز از کمیسیون ماده پنج دریافت کند. واحدهای دانشگاهی در برخی استان ها دارای مجوز باشگاه هستند. مثلا خراسان رضوی مجوز باشگاه دارد، سما از آن مجوز استفاده می کند، اسمش را دانشگاه گذاشته و آکادمی تاسیس می کند. استان‌های غیرمجاز نیز پیگیری می‌کنند، باید فرم‌ها و مراحل اداری متعددی را طی کنند که همکاران ماه‌ها دنبال می‌کنند. اما به دلیل گسترش کرونا و تعطیلات تاخیر دارد.

این در حالی است که احتمال می رود حداقل 50 درصد استان ها تا پایان مهرماه 1400 و تا هفته تربیت بدنی مجوز بگیرند و بقیه استان ها در ماه های آینده از آکادمی ورزش مجوز بگیرند.

رونمایی از آکادمی های مشترک تخصصی;  در هر استان یک باشگاه فرهنگی ورزشی وجود دارد

آنا: آیا کاری برای جذب اسپانسر انجام داده اید؟

همتی: ایجاد آکادمی سودآور است زیرا پردیس زیرساخت سالن بدنسازی و اماکن ورزشی دارد و خانواده سما از نظر مالی در وضعیت خوبی قرار دارند. در موضوع حمایت نیازمند برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه ای هستیم که از مهارت های اعضای هیأت علمی، کارکنان، داوران و مربیان حرفه ای در دانشگاه آزاد اسلامی استفاده شود.


بیشتر بخوانید:

فعالیت 10 رشته ورزشی در باشگاه فرهنگی ورزشی سما کاشان

ارائه رویدادهای ورزشی، آموزشی و فرهنگی در سما و یاسد


زبان انگلیسی همراه با سایر مهارت ها در آکادمی های ورزشی آموزش داده می شود. چون یکی از مشکلات ورزشکاران بزرگسال این است که انگلیسی بلد نیستند، مخصوصاً برای ملی پوشان و سربازان، می خواهیم این مشکل را حل کنیم. برای این منظور مدرس زبان در نظر دارد هفته ای دو یا سه جلسه به دانش آموزان زبان انگلیسی آموزش دهد که ارزش بیشتری ایجاد می کند و باعث استقبال بیشتر خانواده ها می شود. زیرا می دانند علاوه بر آموزش ورزش در این آکادمی ها، سایر نیازهای دانش آموزان مانند زبان انگلیسی، روانشناسی و تغذیه ورزشی نیز برطرف می شود. این آموزش ها در آکادمی ها سودآور است و اسپانسر جذب می کند.

ایجاد آکادمی های ورزشی به شیوه ای دقیق و کارآمد

آنا: همه آکادمی ها اینطوری تدریس می کنند؟

همتی: می توان گفت در کشور آکادمی فعالی برای آموزش ورزش در این رشته وجود ندارد. پاتولوژیتغذیه ورزشی، زبان انگلیسی، روانشناسی ورزشی، علم ورزش و … فعال نیستند.

با توجه به مطالعات من در مورد مفهوم آکادمی در جهان، ایده آکادمی تمرکز بر مهارت ها و نیازهای دیگر در کنار آموزش ورزش است. به عنوان مثال، وقتی باشگاه هایی مانند لیورپول، منچستریونایتد یا بارسلونا از سنین پایین بچه ها را به خدمت می گیرند، چون آنها جوان هستند و به خانواده وابسته هستند، خانواده ها را در فاصله 20 تا 30 کیلومتری از ورزشگاه نگه می دارند تا کودک بتواند بعد از آن در کنار والدین باشد. آموزش. ; زیرا نمی توانید سال ها بچه ها را از خانواده جدا کنید.

آنا: آیا آکادمی آنطور که شما می خواهید کار خواهد کرد؟

همتی: ما همیشه خوب برنامه ریزی می کنیم. اما در اجرا مشکلاتی وجود دارد. ما در تلاش هستیم که این واقعاً اتفاق بیفتد. تاکید بر اجرای درست آن است و نیازمند حمایت مدیران به ویژه رسانه ها هستیم. سید محمد بطحایی، معاون آموزش عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی از این طرح استقبال کرد و در تمام جلسات ما را تشویق کرد.

انتهای پیام/4121/4062/