روزی که تهران آلوده‌ترین شهر جهان شد

جمعه گذشته 20 فروردین 1401 تهران بر اثر طوفان آلوده ترین شهر جهان شد! طوفان گرد و غبار باعث کیفیت پایین هوا می شود. سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که سالانه هفت میلیون نفر بر اثر هوای بد جان خود را از دست می دهند. عوامل خطر عبارتند از سکته مغزی، بیماری قلبی، سرطان ریه و بیماری های تنفسی مانند آسم.

اعتقاد بر این است که این طوفان‌ها بینایی را کاهش می‌دهند، فلزات مشتق از خاک را افزایش می‌دهند، علائم آسم را تشدید می‌کنند، مشکلات تنفسی را تشدید می‌کنند و باعث تحریک پوست و انتشار گسترده قارچ‌ها می‌شوند. تصور می‌شود که طوفان‌های صحرا باعث گسترش هاگ‌های کشنده مننژیت در سراسر آفریقای مرکزی می‌شوند، جایی که یک بیماری کشنده سالانه حدود 250000 نفر را مبتلا می‌کند. منشا طوفان های شن بیابان ها و زمین های خشک است که حدود 40 درصد از مساحت زمین را تشکیل می دهند. هر سال حدود 2 تا 3 میلیارد تن ذرات ریز خاک از طوفان های گرد و غبار در آفریقا آزاد می شود که حاصلخیزی خاک را به صورت محلی کاهش می دهد، اما اثرات آنها را می توان در بسیاری از نقاط دیگر جهان احساس کرد: گرد و غبار بیابان باعث حملات آسم در کودکان می شود. خاورمیانه. گسترش به کارائیب.

اکثر طوفان های گرد و غبار طبیعی هستند، اما می توانند با تغییرات آب و هوایی، خشکسالی، رانش زمین و مدیریت ناپایدار منابع آب و زمین تشدید شوند. اگرچه ذرات ماسه بزرگ هستند و مسافت های طولانی را طی نمی کنند، ذرات غبار می توانند هزاران کیلومتر را طی کنند. گرد و غبار نقش بسیار فعالی در چرخه های بیوشیمیایی زمین و اقیانوس ها دارد و بر اقلیم جهانی تأثیر می گذارد. مداخلات مختلف پیچیده هستند و به طور کامل درک نشده اند. گرد و غبار اقیانوس ها و جنگل ها را بارور می کند. گرد و غبار بر اقلیم تأثیر می گذارد و خشکسالی را تشدید می کند که دلیل آن تغییر در تعادل تشعشعات زمین است.

از طرفی گرد و غبار به عنوان هسته قطرات باران می تواند میزان بارندگی را افزایش دهد. بهره وری نیروی کار و درآمد خانوار در طی این طوفان ها به شدت کاهش یافت: میلیون ها نفر شغل خود را از دست دادند. کارخانه ها و ادارات تعطیل هستند. طوفان گرد و غبار بر اقتصاد محلی نیز تأثیر می گذارد و فرودگاه ها و مدارس را مجبور به تعطیلی می کند، ارتباطات و شبکه های توزیع را قطع می کند، محصولات کشاورزی را از بین می برد و دسترسی به بیمارستان ها را افزایش می دهد. گرد و غبار محصولات فتوسنتز را کاهش می دهد و بر عملکرد گیاه تأثیر منفی می گذارد. ذرات ریز گرد و غبار می توانند هزاران کیلومتر از میان این طوفان ها بپیمایند و عوامل بیماری زا و مواد مضر را حمل کنند و مشکلات حاد و مزمن تنفسی ایجاد کنند.

در اروپا و آفریقا، تماس با گرد و غبار با ترویج پوشش گیاهی، اتخاذ شیوه‌های کشاورزی و مدیریت خاک، و همچنین نصب حصارهایی برای محافظت در برابر شن و غبار که مستقیماً فعالیت‌های انسان را به چالش می‌کشد، ممکن شده است. نظارت هماهنگ، مدل‌سازی، پیش‌بینی و سیستم‌های هشدار اولیه نیز برای کاهش تأثیر ضروری است. سرمایه گذاری بیشتر در فناوری پیش بینی و همچنین مدیریت بهتر کشاورزی و جنگل کاری مورد نیاز است. عدم آگاهی زیست محیطی چالش های ناشی از طوفان های شن را نادیده می گیرد. اطلاعات محدود موجود تصویری تلخ را ترسیم می کند. طوفان های گرد و غبار بر سلامت و معیشت میلیون ها نفر در سراسر جهان تأثیر می گذارد. طوفان های گرد و غبار در خاورمیانه و شمال آفریقا سالانه 13 میلیارد دلار برای جهان هزینه دارد. خسارت اقتصادی ناشی از طوفان گرد و غبار در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) سالانه 150 میلیارد دلار برآورد شده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، عراقی ها به طور نامتناسبی در حال مرگ زودرس هستند و طوفان های گرد و غبار در ایران حداقل یک درصد عوارض قلبی عروقی را افزایش داده است. کاهش آلودگی گرد و غبار در منطقه طی دهه گذشته به دقت توسط دانشمندان رصد شده است و هنوز هم تا حدودی مثبت است، اما تنش‌های سیاسی همکاری محلی را با مشکل مواجه کرده است. سازمان ملل متحد در حال هماهنگ کردن یک طرح جامع برای خاورمیانه برای مقابله با طوفان های شن تقریباً در همه کشورهای منطقه است. سیستم هشدار طوفان گرد و غبار سازمان جهانی هواشناسی (WMO) برای شمال آفریقا، خاورمیانه و اروپا اکنون پیش بینی های نسبتاً به موقع و با کیفیتی گرد و غبار را ارائه می دهد.

در نهایت، شرایط کنوانسیون آلودگی هوا در درازمدت از مردم و محیط زیست در برابر آلودگی گرد و غبار محافظت می کند و اتحادهای بین المللی جدیدی را به رهبری سازمان ملل برای مبارزه با طوفان های گرد و غبار تشکیل می دهد. این تلاش ها را می توان از طریق سیاست های یارانه ای موثر ملی و محلی برای مداخله زودهنگام در برابر طوفان های گرد و غبار تقویت کرد. کشورهایی که در داخل و خارج از کشور فعالیت می‌کنند باید طرح‌های اصلی را برای شناسایی روند طوفان‌های گرد و غبار، نقاط داغ، منابع و محرک‌ها و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای به حداقل رساندن اثرات بهداشتی، زیست‌محیطی و اقتصادی تدوین کنند.

اقدامات شناخته شده برای کاهش خطر طوفان های گرد و غبار در مناطق نیمه خشک شامل مالچ پاشی، کاشت درختچه ها و درختان، شکستن باد و ایجاد موانع، به عنوان مثال، تثبیت سطح خاک با گیاهان مرده است. از آنجایی که گزینه‌های کمی برای جلوگیری از این طوفان‌ها در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت وجود دارد، استراتژی‌های تعدیل و کاهش محلی در بلندمدت طراحی شده‌اند.

* چاپ شده در روزنامه ايداماد