روزآمدی قانون بکارگیری سلاح/شهیدرنجبر میتوانست ازسلاح استفاده کند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه جامعه; وی گفت: در صورت استفاده از سلاح باید به دادگاه مراجعه کنیم وگرنه مجروح می شویم، همه دوربین ها این فضای مجازی را گرفته اند و نمی دانیم باید چه کار کنیم. گفت. دستان ما باز است، اما انگار بسته است». این سخنان افسری است که در ایستگاه مترو به یکی از دوستانش خطاب می کند.

به یاد دارم وقتی قاضی پرسید که چرا ماموران پلیس در جنایت میدان علت در سال 1989 از ترس باج در این پرونده دخالت نکردند: «از اسلحه استفاده کردم و استفاده کردم، اما در دادگاه محکوم شدم و حدود 800 اونس به عنوان باج پرداخت کردم.

شهادت و انتقاد پلیس از قانون استفاده از سلاح گرم

شامگاه 13 بهمن ماه، مأموران کلانتری پاسگاه بیدسرد شهر شیراز در حین انجام ماموریت با اراذل درگیر شدند که طی آن سروان علی اکبر رنجبر با سلاح سرد از ناحیه گردن به شدت مجروح و در اثر خونریزی جان خود را از دست داد. انتخاب شهدا. عدم استفاده پلیس از سلاح و نحوه اظهارات این افسر در فضای مجازی گسترده بود.

برخی از کاربران از ضعف قانون استفاده از سلاح گرم انتقاد کردند و ادعا کردند که این قانونی است که پلیس را به مأموریت ها مرتبط می کند، در حالی که برخی دیگر از پلیس حمایت می کنند و قوانین ایالات متحده را مطرح می کنند و می گویند که قانون ما در برابر قوانین ایالات متحده بسیار ضعیف است. .

این در حالی است که نمایندگان مجلس از حضور در این کاروان مستثنی نشدند و اعلام شد که «قانون استفاده از سلاح» اصلاح می شود تا دیگر شاهد چنین حوادث وحشتناکی نباشیم که پلیس ما بخواهد با دست در برابر اوباش ظاهر شود. . گره خورده است.

قانون فعلی استفاده از سلاح/ شهدای رنجبر ممکن است از سلاح استفاده کنند

در فیلم این برخورد که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد، مشخص است که قاتل از همان ابتدا با حوله به مامور پلیس حمله کرده و مامور قصد بدرقه او را داشته و یک تیر پرتاب می کند، اما این سوال پیش می آید. آیا به همین دلیل است که افسر در آن لحظه به ضارب شلیک نکرد؟

برخی می گویند او مسلح بود و طبق قانون، افسر مجبور شد سه بار توقف کند و دو بار به ضارب شلیک کند.

برخی می گویند او مسلح بود و طبق قانون، افسر مجبور شد سه بار توقف کند و دوبار به ضارب شلیک کند. با قاضی محمد شهریاری، رئیس دادگاه کیفری برای بررسی امکان استفاده پلیس از سلاح در آن مکان و همچنین تغییر قانون فعلی استفاده از سلاح گرم صحبت کردیم. بیا بریم.

ابتدا محمد شهریاری با ابراز تأسف از این حادثه دلخراش گفت: «در واقعه تلخ شهادت علی اکبر رنجیر، افسر نیروی انتظامی شیراز، از این حادثه به شدت متأسفیم، توضیح می دهم.

به گفته معاون دادستان تهران، مواد 3 و 6 قانون استفاده از اسلحه ( سواره و پیاده ) استفاده ماموران نیروی انتظامی از سلاح گرم را تشریح کرده است.

وی ادامه داد: در ماده 2 قانون بکارگیری سلاح آمده است که افسران باید متناسب با ماموریت محوله از سلامت جسمی و روحی برخوردار بوده و مطابق با ماموریت محوله آموزش های لازم را داشته باشند و در بکارگیری سلاح از مهارت کامل برخوردار باشند. به آنها اختصاص داده شده است. و از قانون و قوانین مربوطه آگاهی کامل داشته باشید.

شهید رنجر منع قانونی برای استفاده از سلاح نداشت

شهریاری تصریح کرد: در ماده 3 قانون تاکید شده است که ماموران نیروی انتظامی بر لزوم دفاع از خود در برابر فردی که با سرما یا اسلحه به آنها حمله می کند و یا دفاع از خود در برابر یک یا چند ضارب غیرمسلح تاکید دارند، اما وضعیت به همین شکل است. . اگر افسران متوجه شوند که دفاع شخصی بدون استفاده از سلاح امکان پذیر نیست و یک یا چند نفر مورد حمله قرار گرفته و جان آنها در خطر است، ممکن است از سلاح استفاده کنند.

معاون دادستان تهران گفت: در مورد شهادت اخیر در بندهای یک و دو ماده 3، ضابط بر اساس ماده 12 همین قانون مجاز به تیراندازی است (افسرانی که طبق مقررات از سلاح استفاده می کنند، بنابراین، هیچ مسئولیت مجازات خواهد شد یا به طور مدنی اجرا می شود). علت تیرباران نشدن این شهید عزیز، تفحص و شفا است. البته در اکثر تیراندازی های غیرقانونی ماموران از قانون اجرا بی اطلاع هستند.

او تاکید کرد که این نامه نشانه یک تحقیق رسمی ضد انحصار در مورد اتهامات نیست، بلکه نشانه یک تحقیق رسمی ضد انحصار در مورد اتهامات است.

قانون فعلی استفاده از سلاح/ شهدای رنجبر ممکن است از سلاح استفاده کنند

رئیس دادگاه کیفری گفت: اما این که تحت لوای این حادثه اختیارات نامحدود داشته باشیم و با این روش دور از عدالت اقدام به تخلف از قوه قضائیه کنیم، اشتباه است. اعمال ممنوعه توسط قانون تجویز شده است، قانون استفاده از سلاح از قبل وجود دارد و شلیک مجاز است. تدوین قانون با ارائه نادرست ماجرا قطعا آسیب بیشتری به مسئولان خواهد زد.

قانون استفاده از سلاح باید اصلاح شود

شهریاری با تاکید بر به روز رسانی قانون استفاده از سلاح گفت: قبول داریم که ابهامات قانون 30 سال قبل رفع و به روز شود. سلاح باید دوباره تعریف شود و کاربردهای آن مشخص شود.

وی در پاسخ به این سوال که شرایط استفاده از سلاح (ابتدا باید 3 دستور ایست داده شود و سپس 2 تیر هوایی انجام شود) آیا این قسمت را مغایر قانون بکارگیری سلاح می دانید؟ آیا قانون نیاز به اصلاح دارد؟ ، گفت: قبل از استفاده از سلاح باید تذکر داده شود، شاید متهم تسلیم شده باشد.

چرا افسران علی رغم قانون از سلاح استفاده نمی کنند؟

با وجود اینکه قانون مشخصی در مورد استفاده از سلاح گرم وجود دارد، اما این سوال پیش می آید که چرا ماموران در مواقع لزوم از استفاده از سلاح گرم خودداری می کنند و حتی برخی می گویند با وجود اینکه حاضرند به خود صدمه بزنند از سلاح گرم استفاده نمی کنند.

شاید نکته اصلی این ماجرا شواهدی از نیاز افسر به استفاده از سلاح در دادگاه باشد و اینکه افسر باید مدارک کافی برای استفاده از اسلحه خود ارائه کند غیرقابل انکار است اما این مدرک از کجا می آید؟ اگر دوربین‌ها به افسران پلیس وصل می‌شد، برای استفاده از سلاح بازتر می‌شدند.

قانون فعلی استفاده از سلاح/ شهدای رنجبر ممکن است از سلاح استفاده کنند

به گفته سردار مهدی معصومی بیگی، رئیس پلیس پیشگیری، حدود 10 هزار دوربین لباس به پلیس پیشگیری تحویل داده شده است، اما برای رسیدن افسران پلیس به سطح مورد نیاز در حین انجام ماموریت، 20 هزار دوربین دیگر نیاز است.

در چنین مواردی بهتر است مجلس از اظهارات عجولانه پرهیز کند، چون اکنون زمان بودجه است، اجازه داده شود که شماره کمیسیون دوربین روی پلیس بگذارد و اصلاحیه به معاونت حقوقی کل کشور سپرده شود. وقتی قوه قضاییه پیش نویس را تهیه کرد، در مجلس در مورد آن صحبت کنید.

البته تضعیف پلیس در فضای مجازی در به تعویق انداختن استفاده از سلاح افسران در درگیری موثر نیست. زیرا در موارد مختلف برخورد پلیس با مردم، رفتار پلیس در فضای مجازی به شدت مورد انتقاد قرار می گیرد و افسر در صحنه درگیری تحت فشار روانی پس از درگیری قرار می گیرد.

او ابراز امیدواری کرد که وقتی پلیس از دوربین های لباس استفاده می کند، قوانین حفاظتی مانند عدم فیلمبرداری از پلیس در زمان درگیری و برخورد با مجرمان را تصویب کند. ترکیب این دو قانون موجب حمایت پلیس در دادگاه و حمایت از شهروندان در برابر تخلفات احتمالی چند افسر مجرم خواهد شد.