رهبر طالبان: به دستور خارجی‌ها گوش نمی‌کنیم

هیچ فیلم زنده ای از سخنرانی او پخش نشد و فقط صدای رهبر طالبان پخش شد.

بی بی سی گزارش می دهد که حاضران دست های خود را برای اعلام وفاداری خود به رهبر طالبان که سخنرانی خود را با تمجید از “پیروزی” طالبان در ماه اوت گذشته، 20 سال پس از پایان جنگ آغاز کرد، بالا بردند. وی گفت: پیروزی جهاد افغانستان نه تنها برای افغان ها بلکه برای مسلمانان سراسر جهان مایه افتخار است.

رهبر طالبان در سخنرانی طولانی خود بر موضوعات مختلف از جمله وحدت علما، حکومت داری، پایبندی به شریعت، توسل به تاجران، بازگشت افغان ها به کشورشان و دوری از وابستگی به کشورهای خارجی تاکید کرد.

وی به شرکت کنندگان در این نشست گفت: “افغانستان اکنون یک کشور آزاد و مستقل است”، افزود که حتی اگر مورد حمله اتمی قرار بگیریم، دیگر به نصیحت کفار گوش نخواهیم داد.

رهبر طالبان برخی از کشورهای خارجی را به “فتنه انگیزی علیه امارت اسلامی” – نامی که طالبان دولت خود می نامند – متهم کرد و گفت که این کشورها می خواهند “نظام طالبان” را از بین ببرند.

رهبر طالبان از کشور خاصی نام نبرد.

او از علما و مقامات طالبان خواست که وحدت را در میان خود حفظ کنند و در سخنان او اجازه چنین «خیانت» را ندهند.

وی گفت: رسانه ها از این نظام انتقاد می کنند و با عبارات پیش پا افتاده از آن یاد می کنند، اما افغانستان کشوری آزاد و مستقل است، ما برای دستورات و دستورات هیچکس یک قدم برنخواهیم داشت و تحت تاثیر فشارهای آنها قرار نخواهیم گرفت.

اولین نشست بزرگ طالبان تحت عنوان “گردهمایی علمای افغانستان” با حضور علما و بزرگان قبایل کابل از روز پنجشنبه آغاز شد و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

تاکنون هیچ تصویر زنده ای از رهبر طالبان در رسانه ها پخش نشده و شایعات زیادی در مورد زنده بودن وی منتشر شده است. حتی امروز پس از سخنرانی هبت الله آخوندزاده، کاربران افغان شبکه های اجتماعی این تردید را مطرح کردند که آیا این رهبر طالبان بوده یا نه.

رسانه های محلی گزارش دادند که رهبر طالبان در جریان سخنرانی سراج الدین حقانی وزیر داخله طالبان وارد سالن شده و سخنرانی حقانی را برای دقایقی قطع کرد.

آخوندزاده گفت: رهبری جامعه در دست علما است و اگر علما و رعیت کنار هم بمانند و امنیت را تامین کنند، اقتصاد کشور درست می شود.

وی گفت: تکیه بر کمک های خارجی هرگز افغانستان را از وضعیت وخیم اقتصادی کنونی نجات نمی دهد، چرا منتظر باشیم تا کفار بیایند و در خیابان های ما زندگی کنند. چرا تاجران افغان نمی آیند و در کشورشان ساکن نمی شوند؟

وی با اشاره به افغان هایی که پس از روی کار آمدن طالبان از کشور گریختند، به آنها گفت که به کشور خود بازگردند و “با عزت” زندگی کنند، خطاب به آنها گفت: “شما و خانواده تان در خارج از کشور چه کرامتی دارید؟” شما هستید “ما دشمنان خود را که مردم ما را کشتند و شکنجه کردند بخشیدیم و کاری به مردم نداریم، بیایید بدکار نباشید و نقشه نکشید که اگر چنین کنید مجازات خواهید شد.”

رهبر طالبان به عنوان افسران این نظام تاکید کرد: ما خدمتگزار مردم، دین و مذهب حنفی این کشور هستیم.

وی گفت که چندی پیش علما برای تجدید بیعت خواستار برگزاری نشست علما در سطح ولایت شده بودند و می توان نشست علما را در قندهار یا کابل برگزار کرد. رهبر طالبان همیشه در قندهار بوده و گفته است که موافق است در هر کجای این کشور، چه در بدخشان و چه در بلوچستان، شرکت کند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در این نشست خبری تاکید کرد که این نشست به مدیریت و هدایت علمای افغانستان تشکیل شده و در پایان آنها پیشنهادات و توصیه های خود را به امارت اسلامی ارائه خواهند کرد. .

این جلسه تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد، اما در روز اول صدای تیراندازی از محل برگزار شد. حدود 12000 نیروی امنیتی طالبان مسئولیت امنیت این نشست را بر عهده دارند.

به گفته یک مقام طالبان، «دو نفر» از پشت بام ساختمان نزدیک جلسه تیراندازی کردند که توسط نیروهای امنیتی طالبان کشته شدند.

مجاهد گفت که نیروهای طالبان در یک مکان مشکوک “دورتر از محل برگزاری” تیراندازی کردند و فردی یک نارنجک را به آنجا پرتاب کرده بود و افزود که “نگرانی دیگری وجود ندارد”.

جبهه ملی آزادگان که به مبارزه مسلحانه علیه طالبان روی آورده است، روز گذشته مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. این جبهه در یک بیانیه کوتاه گفت که نیروهای ویژه آن با هدف از بین بردن طالبان به آنها حمله کردند. اطلاعات بیشتری منتشر نشده است.

پیش از این نیز جبهه به تجمع رهبران طالبان در مراسم بزرگداشت سالانه دومین رهبر کشته شده طالبان حمله کرده بود. گروه داعش نیز مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

طالبان اعلام کرد که حدود 3000 نفر از مناطق مختلف افغانستان در این نشست دعوت شده اند.

هیچ خانمی برای شرکت در این جلسه دعوت نشد. عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر حکومت طالبان گفت که زنان مادر و خواهر علما به نحوی در این نشست شرکت دارند.

چندین جناح سیاسی افغانستان از جمله «شورای عالی مقاومت» و جمعیت اسلامی افغانستان به رهبری صلاح الدین ربانی با این نشست مخالفت کردند و گفتند که طالبان با برگزاری این نشست برای تصویب در تلاش برای کسب مشروعیت داخلی هستند. در سطح بین المللی، به آرامی

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود با صدور بیانیه ای چند صفحه ای با استناد به آیات قرآن و روایات اعلام کرد: در فضایی آکنده از انواع رعب و وحشت، اجتماع علما یا اهل قطعنامه برگزار می شود. چیزی جز یک بازی که فراتر از آن علمای کشور در برابر ملت به تمسخر می گیرند.

در این اعلامیه آمده است: «چه دردناکتر از خودخواهی جاهلانه پایمال کردن حقوق شهروندان مظلوم و بی دفاع و جایگزینی آداب و رسوم بدوی قبیله به جای اسلام».

پیش از این «کمیسیون پیگیری تقاضای شیعیان افغانستان» درخواست کرده بود که مطالبات شیعیان در برنامه این نشست گنجانده شود.

حمد کرزی و عبدالله عبدالله در کابل در این نشست شرکت نکردند.

311311