رصد آسیبهای اجتماعی محلات/رونمایی از اطلس آسیبهای کشور

به گفته شف ، وحید قبادی دانا در مراسم افتتاح دبیرخانه نظارت بر آسیب های اجتماعی و رونمایی از اطلس آسیب های اجتماعی اظهار داشت: سازمان بهزیستی با تبریک هفته بهزیستی به عنوان یک سازمان ویژه و حمایتی در زمینه معلولان و زنان فعال است. روسای کارمندان ، کودکان مراقبت های بی اثر ، افراد مسن. همچنین سعی کرد سهم خود را در شر اجتماعی بازی کند.

وی ادامه داد: سازمان مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری و تأکید ویژه ایشان بر 5 آسیب بزرگ اجتماعی ، از غم و اندوه برای جلوگیری و کنترل این آزارها استفاده کرد. نياز به نظارت صحيح بر بيماري هاي اجتماعي در كشور است كه به صورت نظرسنجي هاي مختلف و مطالعات مختلف در سطح ملي ، استاني و شهري انجام شده است. در آزار و اذیت اجتماعی محله محور و آزار اجتماعی محله محور جای خالی وجود دارد که با راه اندازی مراکز خدمات رفاهی در سطح محله در 2527 نقطه توانسته ایم به این مهم دست پیدا کنیم.

قبادی دانا یادآور شد: با توجه به اینکه نوع آسیب ، نوع آسیب ، عوامل خطر و عوامل محافظت کننده در برابر آسیب ممکن است از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد و براساس مدیریت مواردی که فاکتورها و فاکتورهای محافظ آن محسوب می شوند ، می تواند گام مهمی در این راستا بردارد ، اما خطر آسیب های اجتماعی نیز یکی از دلایل احتمالی است. این می تواند توسط عوامل مختلف اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی ایجاد شود و طبیعتاً همه ابزارها ، نهادها و گروه ها در جلوگیری از آسیب های اجتماعی شریک هستند.

در رابطه با بحث کنترل آزارهای اجتماعی ، رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه اظهار داشت: سازمان بهزیستی باید مطابق قانون عمل کند و دستگاه های مختلف باید در زمینه های مسئولیت سازمان.

جوبادی دانا افزود: در بحث افراد شاغل و كودكان خیابانی ، همكاران مدل مناسبی را براساس آسیب شناسی فعالیت های گذشته طراحی كردند كه در تهران اجرا شد. طبق آمار موجود ، 80 درصد از 949 سازمان یافته در تهران افغان و بقیه پاکستانی هستند.

از طرف دیگر ، وی افزود: بر اساس اسکن عنبیه ، اطلاعات بیومتریک آنها ثبت می شود.

قبادی گفت: “علاوه بر افراد مورد مطالعه ، نظرسنجی ها و متاآنالیز ، سیستم های ثبت نام مانند 123 اورژانس و 1480 مشاوره تلفنی مشاوره روانشناسی در مورد بهزیستی را ارائه می دهند. این سازمان می تواند اطلاعات ارزشمندی را درباره موضوع نظارت ارائه دهد. مراکز خدمات رفاهی زندگی مثبت می توانند اطلاعات و نظارت بر محله را ارائه دهند.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: “ما می توانیم با تلفیق اطلاعات ثبت نام نیروی انتظامی ، پزشکی قانونی و سایر گروه های فعال در منطقه آسیب دیده با اطلاعات جمع آوری شده توسط سازمان بهزیستی ، اطلاعات كامل را ارائه دهیم.” به درستی رفتار کنید: به طور طبیعی ، اگر مشکل کودکی با اعتیاد ناشناخته در استان سیستان یا بلوچستان یکی از مشکلات آسیب های اجتماعی باشد ، در استانی مانند استان یزد این شر اینقدر دشوار نخواهد بود منابع و فعالیتها موثر خواهد بود و ما قادر خواهیم بود تا به طور موثر کار کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخشی دیگر از سخنان خود درباره نظارت بر معلولیت گفت: پیشگیری از معلولیت ، توان بخشی آنها ، توانمندسازی خانواده ها و اقدامات دیگری که باید در رابطه با معلولیت انجام شود جایی برای مشاهده وقوع نقص وجود ندارد. با راه اندازی این دبیرخانه در سطح ملی در ستاد بهزیستی کشور و در دبیرخانه های استانی ملی ، ما قادر خواهیم بود در مورد معلولیت های مختلف پیش روی خود ، برآوردهای لازم را انجام دهیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال ، در یکی از روستاهای خراسان شمالی ، شاهد افزایش چشمگیر تعداد نابینایان هستیم ، به طوری که خانواده های مختلف در آن روستا بچه نابینا به دنیا می آورند. این امر مستلزم مداخلات موثر و مشاوره ژنتیک است. تعیین توالی ژن باید در خانواده هایی که در آن روستا زندگی می کنند انجام شود تا بتوانیم در اولین فرصت با اقدامات احتیاطی از زایمان های مکرر کور جلوگیری کنیم.

وی افزود: “غربالگری شنوایی برای نوزادان تازه متولد شده در کشور انجام می شود ، جایی که سالانه یک میلیون نفر غربالگری می شود ، در صورت لزوم به آنها مراجعه می شود و اقدامات موثری برای تعیین روند ناشنوایی در مناطق مختلف انجام می شود. این فعالیت مربوط به معاینه چشم قبلا بود در مهد کودک ها انجام می شود و امسال در مراکز مختلف رفاهی ایجاد می شود. به استثنای این اطلاعات و تجزیه و تحلیل این اطلاعات کمک مهمی برای پیشگیری و مداخلات مربوط به اختلالات مختلف خواهد بود.