رسیدگی به رفاه بانوان پایتخت از شعار تا عمل/ برخی پارک های بانوان تعطیل شدند!

هر وقت از تهران و مشکلات آن صحبت می کنیم، ذهن هر پایتخت نشین به سمت ترافیک، آلودگی هوا، ترافیک و … می رود. اما جدای از این مشکلات، نگرانی های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است فراموش کرده و به آنها نیاز داشته باشیم. ما می خواهیم آنها را به گوش مدیران و مسئولان برسانیم. این بار صحبت از زنانی است که در گوشه و کنار شهر زندگی می کنند، اما دردها و خواسته های آنها در سیستم مدیریت شهری کمتر است.

////

به گزارش شفاف، در 5 خرداد 1400، یعنی در پنجمین دوره مدیریت شهری، مناظره ای با عنوان چالش های مدیریت شهری در حوزه زنان برگزار شد تا حداقل این مسائل مطرح شود. بخشی از جامعه به مسئولین اما متأسفانه کم و بیش فقط به نیازها توجه کردند و شوراهای شهر دوره پنجم جای خود را به دوره ششم دادند که در حوزه زنان کارنامه ناموفقی دارد.

اما یکی از شکایات؛ بطول محتشمی دبیر سابق شورای فرهنگی و اجتماعی زنان در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ با بیان اینکه در دوره پنجم پارک دیگری برای بانوان ساخته نشد، گفت: در دوره پنجم، پارک دیگری برای بانوان ساخته نشد. چه زیرساختی برای ورزش بانوان ایجاد شده است؟ تشکل های مردمی قبل از شورای پنجم اقداماتی را انجام می دادند. با آغاز به کار شورای پنجم، ستاد سمن ها تعطیل شد و آنها از فعالیت خود دست کشیدند که می توانست بسیار کمک کننده باشد.

////

جالب اینجاست که در چنین شهر بزرگی از تهران، تنها 9 پارک ویژه بانوان وجود دارد، ایستگاه های بدنسازی بانوان وضعیت خوبی ندارند، زیرا برخی از این وسایل ورزشی بسیار قدیمی و غیر کاربردی هستند، اما یکی از مهم ترین آنهاست. از وظایف مدیریت شهری به عنوان یک نهاد اجتماعی، توسعه فضای شهری، اماکن تفریحی و ورزشی برای بانوان است و هدف ایجاد بسترهای لازم برای اوقات فراغت و فعالیت های ورزشی بانوان از طریق احداث مراکز تفریحی و ورزشی است. تنها دفتر عمومی بانوان در شهرداری تهران، دفتری که تا به امروز مناسب بانوان نبود.

////

وی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: این موضوع بسیار مهم است و زمانی که علیرضا ساکانی به عنوان شهردار جدید تهران منصوب شد، این موضوع را جویا شدیم. . ما می‌توانیم از آرامش و رفاه زنان سرمایه‌گذاری کنیم، اما حتی پس از گذشت یک سال و سه ماه از این صحبت‌ها، به رفاه توجه کافی نمی‌شود.

////

در همین راستا با نرگس ماندری پور، رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران گفت‌وگو کرده‌ایم. این عضو شورا در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: متاسفانه در 4 سال گذشته بسیاری از پارک های بانوان ما تعطیل شده اند و تلاش ما بر این است که بر اساس نیاز آنها را احیا و گسترش دهیم. بودن. در عوض باید از پتانسیل استارت آپ ها در این زمینه استفاده کرد.

وی بیان کرد: در این مدت باید تعداد پارک های بانوان افزایش و به روز رسانی شود و; پارک های کودک آما نیز قرار است توسعه یابد، زیرا همان پارک های کودک آما که در مورد آنها باخبر شدیم، بدون مطالعه و الگوسازی عجولانه راه اندازی شدند.

یکی از اعضای شورای شهر تهران یادآور شد: تنها یک شهر در پایتخت داریم اما تصمیم داریم تعداد آن را افزایش دهیم. بانوان شورا در تلاش هستند تا در حوزه سلامت و ورزش گام های مثبتی بردارند و باعث خوشحالی شهروندان شوند. ما برای همه فعالیت ها بودجه داریم که این اتفاق خوبی است.

////

مسائل مربوط به سرپرستی زنان نیز باید مورد توجه قرار گیرد، در دوره پنجم برخی از مراکز کوشر تعطیل شد اما زنان این دوره از شورای شهر تهران قول بازگشایی و افزایش را دادند و اعلام مطالبه کردند. این جمعیت را در مشاغل خدماتی استخدام کنید ما واسطه نیستیم امید ما این است که زنان خانه دار به صورت حرفه ای توانمند شوند و به سطح آموزش حرفه ای و بازاریابی برسند تا شغل مناسب پیدا کنند. بازار مورد نظر در این رویکرد، زنان کارگر ساده نیستند، بلکه خود تولیدکننده و کارآفرین می شوند.

شهرداری تهران با ۴ زن در شورای شهر چه اقدامات جدید و به روزی برای زنان پایتخت قرار دارد انجام دهد تا در کارنامه کاری خود ثبت شود. چرا که در این دوره حکومت شهر، حمایت از زنان و رفاه حال آنان از وعده های او بود و بهتر است با پشت گوش نگه داشتن این وعده، رنگ تازه ای به خود نگیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان