راه آهن شهرکرد در بلاتکلیفی/ شنیدن سوت قطار نیازمند تامین اعتبار – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین-گروه استان‌ها: پروژه راه‌آهن مبارکه- سفیددشت به شهرکرد در تیرماه سال ۱۳۹۰ کلنگ‌زنی شد، این پروژه جزو طرح‌های اقتصاد مقاومتی چهارمحال و بختیاری محسوب و با بهره‌برداری از این پروژه فاصله استان‌های جنوبی به مرکز حدود ۵۰۰ کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود، طول مسیر اجرایی این پروژه حدود ۹۲ کیلومتر و برای اجرای آن ۲,۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده زیرسازی پروژه راه‌آهن باید تا پایان دولت دوازدهم به اتمام می‌رسید و پس از آن عملیات ریل‌گذاری آغاز می‌شد، اما این وعده محقق نشده است.

در سفر ریاست جمهوری به چهارمحال و بختیاری اعتباری برای تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه اختصاص پیدا کرد، حال باید دید تزریق اعتبارات سفر ریاست جمهوری به این پروژه می‌تواند مردم این استان را به آرزوی دیرینه خود برساند.

به گفته سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری زیرسازی راه‌آهن مبارکه_ سفیددشت به شهرکرد تا چندماه آینده به پایان می‌رسد و مراحل قانونی برای انجام قرارداد روسازی با قرارگاه خاتم‌الانبیاء توسط وزارت راه و شهرسازی انجام می‌شود.

همچنین وعده شنیده شدن سوت قطار در چهارمحال و بختیاری در سال ۱۴۰۲ توسط معاون عمرانی استاندار داده شد اما این نیز تا کنون تحقق نیافته است.

راه آهن شهرکرد در بلاتکلیفی/ شنیدن سوت قطار نیازمند تامین اعتبار

پیشرفت فیزیکی پروژه راه‌آهن در حال حاضر ۷۰ درصد است

حمید رضا منتظری سرپرست سازمان برنامه و بودجه چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار آنلاین، اظهار کرد: یکی از فاکتورهای توسعه در استان اتمام راه‌آهن است.

وی افزود: پیشرفت فیزیکی پروژه راه‌آهن در حال حاضر ۷۰ درصد است و از اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور حدود یک هزار میلیارد تومان برای آن منظور شده است، از این میزان ۵۸۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل آن ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

منتظری ادامه داد: طبق پیش‌بینی صورت گرفته اتمام و بهره‌برداری از طرح راه‌آهن در چهارمحال و بختیاری سال ۱۴۰۴ است.

سرپرست سازمان برنامه و بودجه چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: با پیگیری‌هایی لازم، تأمین اعتبار برای راه‌آهن انجام می‌شود و امید است مشکلی به لحاظ اعتبار برای پروژه وجود نداشته باشد.

منتظری خاطرنشان کرد: موضوع تأمین اعتبار پروژه راه‌آهن چهارمحال و بختیاری باید در ستاد استان‌های زاگرس نشین طرح شود.

راه آهن شهرکرد در بلاتکلیفی/ شنیدن سوت قطار نیازمند تامین اعتبار

تونل‌های در مسیر راه‌آهن به صورت صد در صد انجام شده است

داریوش رضایی مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک استانداری چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار آنلاین، اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته راه‌آهن استان به یکی از ۱۰ پروژه پیشران و اولویت‌دار استان در هیأت دولت انتخاب شد.

وی افزود: در سفر اول رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری یک هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب برای پروژه راه‌آهن استان بوده و ۳۶۳ میلیارد تومان تخصیص و دریافت شد.

رضایی بیان داشت: در دور دوم سفر رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری از محل مسئولیت‌های اجتماعی صنعت یک هزار میلیارد تومان و حدود ۴۰۰ میلیارد تومان نیز از سوی سازمان برنامه و بودجه اختصاص داده شده است.

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک استانداری چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: اگر ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان شامل یک هزار میلیارد تومان در دور اول سفر ریاست جمهور و یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان دور دوم سفر تخصیص داده شود، دهه فجر سال ۱۴۰۳ سوت قطار در استان به صدا درخواهد آمد.

رضایی خاطرنشان کرد: تونل‌های در مسیر راه‌آهن به صورت صد در صد انجام شده است و بخش در مرحله لاینینگ هستند، درخصوص ابنیه فنی، پل‌ها، پایه پل‌ها و زیرسازی‌ها نیز اقدامات مناسبی انجام شده است.

وی اضافه کرد: آنچه در بازدیدها دیده شده این بود که پیمانکاران تنها از ۱۵ درصد ظرفیت خود استفاده می‌کردند که اصلاح این روند به پیوستگی توزیع اعتبارات بازمی‌گردد، اگر این مهم محقق شود می‌توان از ۱۰۰ درصد ظرفیت پیمانکاران استفاده کرد و پروژه سرعت بگیرد.

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک استانداری چهارمحال و بختیاری درخصوص ایستگاه راه‌آهن، بیان کرد: این پروژه بعد از نشست‌های مختلف، جابه‌جایی‌ها، کسب مجوزها و… آماده اجرا شد، به لحاظ مجوز مشکلی برای ساخت ایستگاه نداریم و تنها منتظر تخصیص اعتبارات هستیم.

راه آهن شهرکرد در بلاتکلیفی/ شنیدن سوت قطار نیازمند تامین اعتبار

راه آهن پروژه پیشران در چهارمحال و بختیاری است

غلامعلی حیدری استاندار چهارمحال و بختیاری در این خصوص اظهار کرد: راه‌آهن یکی از پروژه‌های پیشران در استان است و ازجمله شاخصه‌های پیشرفت در هر استان، توسعه زیرساخت‌های منطقه است.

وی افزود: راه‌آهن در توسعه هر منطقه‌ای سهم بالایی دارد و محاسن زیادی دارد که ازجمله آن می‌توان به ارتقا ایمنی، اتصال به راه‌آهن سراسری، حمل تعداد زیادی مسافر و حجم بالای بار و… اشاره کرد.

حیدری ادامه داد: سعی شد تا یکی از بالاترین اعتبارات از محل مصوبات سفر اول ریاست جمهور به چهارمحال و بختیاری را به پروژه راه‌آهن اختصاص دهیم، البته قرار شد اعتبارات مورد نیاز این پروژه به صورت نیمی از سوی سازمان برنامه و بودجه و نیم دیگر از سوی وزارت راه و شهرسازی تأمین شود.

استاندار چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: اعتباراتی که به پروژه راه‌آهن اختصاص داده شده، مناسب بوده و یک هزار میلیارد تومان دیگر نیز به زودی به این طرح تزریق می‌شود، تاکنون برای تکمیل راه‌آهن یک ۷۰۰ میلیارد تومان و یک هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

حیدری خاطرنشان کرد: در سفر دوم رئیس جمهور به استان چهارمحال و بختیاری، راه‌آهن جزو پروژه‌های اولویت‌دار مطرح شد.

وی اضافه کرد: پشتیبانی از پیمانکاران شاغل در طرح راه‌آهن چهارمحال و بختیاری باید انجام شود، پیمانکاری در این پروژه کار کرده است ۶۰۰ میلیارد تومان طلب دارد و طلب قرارگاه خاتم‌الانبیاء ۴۰۰ میلیارد تومان است.

استاندار چهارمحال و بختیاری بیان کرد: روند کندی که در طرح راه آهن استان وجود دارد باید سرعت بیشتری بگیرد، فصل کار در این استان محدود است و نباید اجازه دهیم سرمای هوا نیز مزید بر علت تأخیر در طرح‌ها شود.

حیدری تاکید کرد: کندی اجرای پروژه راه‌آهن نباید باعث سردی و ناامیدی شود.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود با تأمین اعتبار و دیگر شرایط لازم، چهارمحال و بختیاری بیست و پنجمین استانی باشد که در آن راه‌آهن افتتاح شود.

استاندار چهارمحال و بختیاری یادآور شد: تکمیل و بهره‌برداری از راه‌آهن خواسته و مطالبه مردم استان است.

راه آهن شهرکرد در بلاتکلیفی/ شنیدن سوت قطار نیازمند تامین اعتبار

۳ هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای اتمام پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری

عباس خطیبی در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین، اظهار کرد: برای اجرای راه‌آهن مبارکه به شهرکرد به دنبال ایجاد یک سرفصل جدید هستیم.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور درزمینه پروژه راه‌آهن چهارمحال و بختیاری افزود: در توسعه ریلی کشور، حدود سه سال گذشته یک طرح مدون و مشخص برنامه‌ریزی شد، در همین خصوص هماهنگی‌های لازم با سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی انجام شده است.

خطیبی ادامه داد: راه آهن مبارکه-شهرکرد یک پروژه ۹۰ کیلومتری است که در بخش زیرسازی حدود ۶۵ درصد پیشرفت دارد و در حال حاضر بخش ایستگاهی آن حدود ۲۱ درصد و کل پروژه حدود ۴۸ درصد پیشرفت دارد.

وی افزود: با الحاق بخش‌های دیگر و آغاز عملیات، شاهد افزایش سرعت پیشرفت پروژه هستیم.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در زمینه پروژه راه‌آهن چهارمحال و بختیاری ادامه داد: باید ۱۵ دستگاه تونل به طول ۵/۲ کیلومتر احداث شود و ۴/۲ کیلومتر حفاری و ۲ هزار و ۷۰۰ متر آن نیز لاینیگ شده است اما از آنجایی که منطقه کوهستانی است با وضعیت توپوگرافی سنگی و سخت برای احداث راه آهن مواجه هستیم.

وی بیان داشت: در بخش پل و تقاطع هم پیشرفت‌ها قابل توجه است و سرجمع پل‌های خاص و تقاطع‌ها پیشرفت ۵۰ درصدی دارند.

خطیبی با اشاره به احداث دو ایستگاه شهرکرد و سفیددشت با پیشرفت ۲۱ درصدی تاکید کرد: باید تلاش شود سرعت کار در این بخش نیز افزایش یابد.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در زمینه پروژه راه‌آهن چهارمحال و بختیاری به جانمایی ایستگاه شهرکرد اشاره کرد و بیان داشت: رفت و برگشت‌های بسیاری صورت گرفته و سعی بر این شده یک جای مناسبی تعبیه شود و با هماهنگی و مساعدت مسئولان استان کار انجام و پیمانکار مشغول به کار است.

خطیبی گفت: ۶ ماه اول در این استان به دلیل سردسیری منطقه به لحاظ کار اجرایی بسیار حائز اهمیت است، اما در این مدت دریافتی‌ها کم است اما تخصیص‌ها در سه ماهه سوم خوب بوده، بعد از پایان کار زیرسازی خرید ریل و… را آغاز می‌کنیم.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در زمینه پروژه راه‌آهن چهارمحال و بختیاری افزود: حدود سه همت نیازمندی برای اتمام این پروژه اعتبار نیاز است و از ابتدای امسال با فرم نقدی و اسناد خزانه حدود ۳۷۰ میلیارد تومان دریافت تخصیص داشتیم، امید است این موضوع تداوم یابد چراکه در احداث پیوستگی تزریق اعتبار اهمیت بالایی دارد.

وی با اشاره به اینکه عقب افتادن تزریق اعتبار سبب زمان‌بر شدن پروژه شده است گفت: این پروژه جز پروژه‌های اولویت‌دار است.

به گزارش خبرنگار آنلاین، پروژه راه آهن شهرکرد تا کنون مشکل اعتبار داشته و تنها در ۱ الی ۲ سال گذشته اعتبارات لازم به آن تخصیص داده شده که این تقسیم‌بندی بودجه نیز اولویت‌بندی و مراحل قانونی دارد و پس از طی شدن همه مراحل بودجه لازم به این پروژه اختصاص داده شده، بعد از اتمام پروژه‌های استان‌های دیگر نوبت به اجرای این طرح در استان چهارمحال و بختیاری رسیده و این مراحل از دست ادارات خارج بوده است، البته با افزایش تورم ممکن است مقدار اعتبارات مورد نیاز جهت تکمیل زیرساخت‌ها نیز افزایش یابد.

طول مسیر اجرایی این پروژه حدود ۹۲ کیلومتر است، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده زیرسازی پروژه راه‌آهن باید تا پایان دولت دوازدهم به اتمام می‌رسید و پس از آن عملیات ریل‌گذاری آغاز می‌شد، اما این وعده محقق نشد و همچنان مردم این استان منتظر شنیده شدن سوت قطار هستند.