راه‌حل پایان مناقشه قره‌باغ – آوای البرز

رهبر معظم انقلاب با بیان این سخنان گفتند که این یک اتفاق تلخ و تهدیدی برای امنیت منطقه است: “این مبارزه نظامی باید هر چه زودتر پایان یابد. ressed گفت: “تروریست هایی که بر اساس گزارش های معتبر وارد منطقه شده اند ، هرگز نباید به مرز ایران نزدیک شوند. وقتی آنها به مرز می رسند ،” این قطعاً تصمیم گیری خواهد شد. “

گفته های آیت الله خامنه ای در مورد مبارزات قره باغ – کوهنوردی بر اساس اصول پذیرفته شده بین المللی وی است. امروزه ، از نظر حقوق بین الملل ، حمایت از تمامیت ارضی کشورها یک اصل پذیرفته شده و خدشه ناپذیر است. وی در بیانیه های رهبر معظم انقلاب متعهد به حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و خواستار آزادسازی سرزمین های اشغال شده توسط ارمنستان است. اصرار وی به احترام هر دو طرف به مرزهای بین المللی به معنای احترام به تمامیت منطقه ای کشورهای همسایه است. اشغال سرزمینهای آزاد امروزه قابل قبول نیست و کشور اشغالگر زمین حق دارد برای آزادسازی سرزمینهای اشغالی خود بجنگد. در دوران دفاع مقدس که سرزمینهای ایران اشغال شد ، ما نیز حق داشتیم که برای پایان دادن به اشغالگری بجنگیم و به همین دلیل اکنون این حق را به جمهوری آذربایجان اعطا می کنیم.

رهبر معظم انقلاب بر اساس بینش فلسفی و احترام به حقوق اقلیت ها ، از نیاز جمهوری آذربایجان به حفظ امنیت ارامنه ابراز نارضایتی کردند. ارامنه در قره باغ کوهستانی استقلال از جمهوری آذربایجان را با مفهوم حقوقی “حق تعیین سرنوشت” توجیه می کنند ، در حالی که در قانون شناخته شده بین المللی “حق تعیین سرنوشت” به تمامیت ارضی کشورها و به عبارت دیگر سایر اقوام و اقلیت ها احترام می گذارد. تمامیت ملی و منطقه ای کشورهایشان باید حقوق آنها را مطالبه کنند. به طور طبیعی ، در درگیری قره باغ ، دولت آذربایجان باید حقوق ارامنه در قره باغ ، بخشی از مردم آذربایجان را در چارچوب حاکمیت ملی خود تأمین کند.

هشدار رهبر معظم انقلاب در مورد حضور شبه نظامیان تکفیری در منطقه جنگی خراباغ و پاسخ جمهوری اسلامی به تعدی به مرزهای ایران موضعی دقیق ، قاطع و استراتژیک است. متأسفانه ، در مورد جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادعا می شود که یکی از کشورهای منطقه تکفیری ها را برای حضور در میدان جنگ تحریک کرده است. این یک حادثه بسیار ناگوار است که تکذیب شده است ، اما شواهد نشان می دهد که در این منطقه تکفیرهایی وجود دارد و حتی فیلم هایی از حضور آنها در جبهه های جنگ فضای مجازی منتشر شده است. هر جا که وجود تروریسم منجر به ناامنی و تروریسم شود ، قطعاً کمک به استقرار تکفیری ها در مرزهای ایران پس از اخراج آنها از سوریه و عراق کار اشتباهی است. کشورهای درگیر در این جنگ باید هشدارهای رهبر انقلاب را جدی بگیرند و اگر مرتکب این اشتباه شده اند جبران کنند.

در آینده ، ما امیدواریم که دیوان سالار کشور و مسئولان دیپلماسی عمومی و رسانه های اجتماعی اصول بیان شده در فصل الخطاب در مورد مسئله قره باغ ، رهبر معظم انقلاب اسلامی را توضیح داده و مورد توجه قرار دهند. همانطور که وی گفت ، جنگ تلخ است و ما امیدواریم که این جنگ به زودی به صلح عادلانه منجر شود و شاهد ایجاد امنیت در مرزهای شمالی جمهوری اسلامی ایران باشیم.
* منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی سید علی خامنه ای. 13