دولت برنامه ویژه‌ای برای زنان روستایی و عشایری و بازماندگان از تحصیل دارد

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:

خصلی گفت: کشور بیش از 90 درصد باسواد دارد اما در روستاها و عشایری سهم کمتری دارد.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، انزی خزعلی در همایش روز جهانی زن روستایی و ششمین همایش نقش زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار که در تالار توسعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود. سال گذشته تقریباً همین موقع صندوق کارآفرینی گرم امید ما را امیدوار کرد که ازدواج یک زوج روستایی در دهه 60 این اتفاق را الان رقم بزند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: از نظر آماری تجرد در بین دختران روستایی بسیار بیشتر از زنان شهری است و ازدواج روستایی و الحاق خانواده نیازمند حمایت است. کمک هزینه خواهد شد و این تسهیلات تا پایان سال در اختیار افرادی قرار می گیرد که این شرایط را داشته باشند.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار سال 1394 حدود 10 میلیون زن در روستا زندگی می کنند که میانگین سن ازدواج آنها 23 سال است که با توجه به تجرد گسترده نیاز به حمایت جدی فرهنگی و اقتصادی دارد.

خزعلی افزود: 65 درصد زنان روستایی هم اکنون شوهر دارند که بخشی از آن به دلیل فوت و طلاق همسرانشان بوده و 26 درصد نیز مجرد دائم هستند.

وی با بیان اینکه سوادآموزی، آموزش، سلامت و حمایت از زندگی خانوادگی زنان در اولویت مسائل زنان قرار گرفته است، اضافه کرد: کشور 90 درصد باسواد دارد اما سهم روستاها و عشایر کم است و این یک برنامه ویژه است. برای زنان روستایی عشایر و بازماندگان تحصیل خواهیم داشت و اعتبارات ویژه ای برای این اداره مصوب کرده ایم. انتظار می رود با اجرای طرح جدید، بازماندگان از آموزش و پرورش محو شوند.

وی درباره حضور زنان در روستاها افزود: حضور زنان در روستاها علاوه بر جلوگیری از مهاجرت، باعث پایداری و پویایی روستاها و ارتقای امنیت غذایی می شود و امیدواریم با حمایت های لازم بتوانیم این پایداری را تضمین کنیم.

خزعلی در معاونت صندوق خرد روستایی گفت: با راه اندازی تسهیلات معاونت زنان برای پوشش زنان کارآفرین در 19 استان، برای اسکان زوج های دهه 60 اقدام خواهیم کرد. بانوان در سال های اخیر کارهای خوبی در زمینه کشاورزی و کشت گیاهان دارویی انجام داده اند و امیدواریم با حمایت های لازم ادامه یابد.

وی درباره بیمه زنان روستایی گفت: بیمه زنان روستایی در طرح جوانان برای اکثریت جمعیت در حال اجراست.

خصالی افزود: در برنامه هفتم اعتبار و تسهیلات برای توانمندسازی زنان، کارآفرینی، صادرات و بازاریابی در حال توسعه است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده درباره سلامت زنان روستایی و عشایری گفت: در حال حاضر کمبود پزشک متخصص و اورژانس در این مناطق داریم که باید چاره اندیشی شود.

انتهای پیام/