دمشق: ترکیه در پی آوارگی مردم سوریه و تغییر بافت جمعیتی است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به اظهارات چالش‌برانگیز و مغایر با قوانین و رویه بین‌المللی ادامه می‌دهد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) در بیانیه‌ای اعلام کرد که اردوغان از شرایط بین‌المللی برای تصرف بخش‌های جدیدی از خاک سوریه استفاده می‌کند و هدف از این تهاجم احیای منطقه به اصطلاح امن است. “

بر اساس این بیانیه، اشغالگری ترکیه قصد دارد موج جدیدی از مهاجرت اجباری جمعیت منطقه را به راه بیندازد و بدین ترتیب زمینه جمعیتی آن را تغییر دهد و واقعیت جدیدی ایجاد کند که صلح و امنیت منطقه و جهان را تهدید می کند.

بر اساس این بیانیه، سیاست ترکیه «استفاده از اختلافات و دوقطبی‌سازی بین‌المللی و بهره‌برداری از وضعیت انسانی برای دستیابی به اهداف و مقاصد این پست است که خلاف قوانین بین‌المللی است».

پارلمان سوریه گفته است که رویدادها و شرایط منطقه و سراسر جهان، مشروعیت این حمله نظامی اشغالی در خاک سوریه را نشان می دهد و جامعه بین المللی همچنان به مخالفت با پروژه منطقه امن ادامه می دهد.

نظام سوریه در پایان با تاکید بر حاکمیت و استقلال سوریه اعلام کرد که دمشق از تمامی ابزارهای نظامی و سیاسی علیه تهاجمات ترکیه، آمریکا و رژیم صهیونیستی استفاده خواهد کرد.

این در حالی است که ترکیه اخیرا تهدید کرده است که عملیات در شمال سوریه را تحت عنوان مبارزه با حزب کارگران کردستان از سر خواهد گرفت.

علاوه بر این تهدیدها و تلاش ترکیه برای ایجاد منطقه ای به اصطلاح امن، ارتش سوریه حضور خود را در شمال خاک خود افزایش داده است. نیروهای سوری اخیراً 2000 نیرو را به منطقه منبج در استان حلب اعزام کردند. منطقه ای در طرف مقابل توسط مزدوران ترکیه و ارتش ترکیه اشغال شده است.

نیروهای سوری طی ساعات گذشته در مناطق مختلف منبج در شمال شرق حلب مستقر شده اند. محور استقرار این نیروها در منطقه معروف به خط «السجور» است که در مرز این کشور با ترکیه قرار دارد.

این در حالی است که نیروهای نظامی ترکیه و مزدوران از چند روز گذشته با توپ و راکت به سمت این استان شلیک کرده اند. در پاسخ، نیروهای سوری هسته های تروریستی را در اطراف شهر ماره بمباران کردند.

311311