دریاچه سد گلیل خراسان شمالی یخ زد

آفتاب‌‌نیوز :

اسحاق خسروپناه جمعه شب اظهار کرد: همه ساله از نیمه دوم آذرماه به دلیل سرمای منطقه و کاهش نامحسوس دمای هوا، آب دریاچه این سد به طور کامل یخ می‌بندد که امسال به دلیل افزایش دمای هوا به تاخیر افتاد.

وی افزود: با توجه به اینکه این منطقه در ارتفاعات قرار گرفته سال‌های گذشته ارتفاع برف به بیش از ۶۰ سانتیمتر هم رسیده بود.

سامانه بارشی که از عصر روز گذشته استان را دربر گرفته، تقویت بارش برف در ارتفاعات و مناطق سردسیر و وزش باد لحظه‌ای شدید، بارش برف در ارتفاعات کولاک برف، مه و کاهش دید به همراه داشته است.

منطقه حفاظت شده گلیل دارای آب و هوایی کوهستانی، با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع است که بخش وسیعی از منطقه را جنگل‌های ارس با زادآوری طبیعی مطلوب تشکیل می‌دهد که از شرق به غرب بر تراکم آن‌ها افزوده می‌شود.

دمای هوا در منطقه گلیل و سرانی در زمستان‌ها عمدتا پنج درجه سانتیگراد زیر صفر است که بعضا تا ۱۸ درجه سانتیگراد زیر صفر هم می‌رسد.

سد خاکی گلیل با هسته رسی، توان ذخیره سه میلیون مترمکعب و تنظیم سالانه ۲ میلیون و ۷۶۰ هزار متر مکعب آب را دارد.

این سد در ۹۰ کیلومتری شمال شیروان واقع است که آب مورد نیاز ۲۵۰ هکتار از کشتزار‌های روستا‌های میلانلو و تخت چرمه را تامین می‌کند.

کارگروه خبری حوادث

نویسنده حوادث با تمرکز بر جنبه‌های سیاسی و اجتماعی رویدادها هستم. توانایی بررسی تأثیر رویدادها بر سیاست‌ها و جامعه را دارم و به خوانندگان نگاهی عمیقتر به این جنبه‌ها می‌دهم.