دریاچه آرژانتینی بر اثر آلودگی، صورتی شد!

به گزارش شفاف و به نقل از آیاتبر اساس گزارش اولیه خبرگزاری فرانسه ، برکه ای در منطقه پاتاگونیا در جنوب آرژانتین به دلیل آلودگی صورتی شده است و فعالان محلی و کارشناسان آن را متهم می کنند که این ماده شیمیایی برای حفظ سلامت میگو برای صادرات استفاده می شود.

به گفته مردم محلی ، چای ناشی از یک محصول ضد باکتری به نام سولفیت سدیم است که در کارخانه های ماهی استفاده می شود. این آلاینده ها سایر منابع آب موجود در منطقه را آلوده می کنند.

مردم محلی از بوی بد دهان و سایر مشکلات زیستگاه اطراف دریاچه و رودخانه شکایت دارند. پابلو لادا ، دوستدار محیط زیست به خبرگزاری فرانسه گفت: “این به عهده نهادهای نظارتی است که اجازه مسمومیت مردم را بدهند.” وی دولت را مسئول آلودگی هوا دانست.

این استخر هفته گذشته صورتی شد و از روز یکشنبه این رنگ غیرمعمول را حفظ کرده است.

فدریکو رستارپو ، ساکن محلی گفت: سولفیت سدیم موجود در ضایعات ماهی و میگو عامل تغییر رنگ است و طبق قوانین محلی ، قبل از پردازش باید تصفیه شود.

مردم محلی در حال حاضر به تنهایی کار می کنند و جاده هایی را که کامیون ها برای حمل زباله های ماهی به منطقه استفاده می کنند ، مسدود کرده اند.

لادا می گوید: “ما روزانه ده ها کامیون را مسدود می کنیم زیرا مردم از آنها خسته شده اند.”

خوان میشلود ، رئیس کنترل محیط زیست استان چوبات به خبرگزاری فرانسه گفت: “این رنگ قرمز هیچ آسیبی نمی رساند و ظرف چند روز ناپدید می شود.”

اما وزیر شهرسازی آرژانتین با مشلود مخالف است: “هیچ چیز مهمی را نمی توان دست کم گرفت.” در همین حال ، کارخانه های پرورش ماهی و میگو هزاران شغل در استان چوبوت ایجاد کرده اند.

لادا گفت: “درست است که تولید و فرآوری ماهی و میگو باعث ایجاد شغل در این منطقه می شود ، اما این شرکت ها نمی خواهند اجاره ضایعات چند میلیون دلاری را به پالایشگاه 35 مایلی پرداخت کنند.”

وی افزود: تغییر رنگ تالاب های آرژانتین تهدیدی جدی برای محیط زیست محلی است و تاکید می کند که طبیعت باید در اولویت قرار گیرد نه شرکت های فعال در آن.