داستان‌های سیروس همتی بازیگر – آوای البرز

به گزارش خبرگزاری آوای البرز، سیروس همتی بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر است و در سال های اخیر بیشتر در تئاتر و تلویزیون در نقش های طنز و بعضا جدی دیده ایم. بازیگری که همواره با حرکات ظریف در مرز طنز و جدیت، احساسات مخاطب را لمس کرده و آنها را وابسته به داستان و روایت خود کرده است.

کتاب یاسل بیش از هر چیز مدیون این شیوه توصیف است. زبان و موقعیت‌های طنز بسیار کوبنده، آموزنده و محلی برای تأمل جدی است. طنز در روایت یک عنصر موضوعی است که در کلام و ساختار روایت وجود ندارد، بلکه در بستری که داستان در آن اتفاق می‌افتد حضور دارد. همتی تلخی ها و تیرگی های اطرافش را با لبخندی زمخت روایت می کند، مضمونی که از منظر شیرینی روایت و از منظر مواجهه با برخی واقعیت های پیرامون، مخاطب را به خود جذب می کند.

در داستان کوتاه همتی با جملات بسیار کوتاه به نوشتن می چسبد. گویی با سخنان تند، قاطع و تاثیرگذار خود خنجر می زند و آنها را مسحور می کند و با خود می برد.

نحوه استفاده او از کلمات و عبارات من را به یاد تجربیات او در خلق موقعیت ها و دیالوگ ها در نمایشنامه می اندازد. به همین دلیل است که در این داستان نویسی، بدون اینکه در داستان کوتاه به حاشیه برود، مستقیماً از دل ما روایت می کند، بدون اینکه وارد فضاهای رایج زبانی شود و مخاطب را مانند نمایشنامه هایش به راز کلمات کوتاه و پر رمز و راز پی ببرد. البته خنده دار می خواند.

داستان های کوتاه همتی در مجموعه «یاسل» مانند دیگر آثار داستانی او به شدت بصری و ملموس است و سبک روایی حاکم بر روایت این داستان ها به مخاطب این امکان را می دهد که به وضوح قسمت های اصلی داستان را پیش روی خود ببیند. آنها را به عنوان یکی از عناصر صحنه آن واقعه در معرض قضاوت قرار دهید و با آن همذات پنداری کنید.

خط های داستانی عمدتاً توسط همتی بسیار ساده و در عین حال هوشمندانه انتخاب می شوند، در واقع همین بهانه های ساده و همیشه با نتایج عجیب، مخاطب را به یافتن لحظه ای خاص در خود، روابط و رفتارهای خود دعوت می کند.

داستان های کوروش همتی بازیگر

5757