دادگاه آمریکا بانک ترکیه را تحت پیگرد قانونی قرار داد

به گزارش رویترز، دادگاه استیناف منطقه ای ایالات متحده امروز (جمعه) نوشت که علیرغم قانون مصونیت خارجی بانک ترکیه، اتهامات علیه هالک بانک مشمول محرومیت تجاری است.

هالک بانک اتهامات پولشویی و اختلاس برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران در ترکیه و امارات متحده عربی را رد کرده است.

بانک دولتی ترکیه متهم به پولشویی و نقض تحریم ها علیه ایران است.

وکیل هالک بانک در اواخر آوریل به دادگاه استیناف ایالات متحده گفت که این بانک دولتی ترکیه از تعقیب قضایی ایالات متحده آزاد است و باید کیفرخواست خود را در مورد نقض ادعایی تحریم های ایالات متحده علیه ایران پس بگیرد.

سیمون لتکوویچ به دادگاه استیناف منطقه منهتن گفت که دولت ایالات متحده دلیلی برای اثبات صلاحیت کیفری بر بانک ندارد و این بانک از مصونیت قضایی برخوردار است زیرا با دولت ترکیه برابری می کند.

دفتر دادستانی ایالات متحده مدعی است که از سال 2012 تا 2016، هالک بانک از طریق شرکت ها و شبکه های مالی فعال در ایران، ترکیه و امارات به دور زدن تحریم ها علیه ایران کمک کرده است.

ادعا می شود این بانک به ایران کمک کرده است که 20 میلیارد دلار از وجوه مسدود شده ، از جمله 1 میلیون دلار از طریق حساب های ایالات متحده ، مخفیانه انتقال دهد.

هالک بانک قبلاً به اتهامات کلاهبرداری بانکی، پولشویی و توطئه بیگناه اعتراف کرده بود، اما در اکتبر 2010 یک قاضی ایالات متحده این درخواست را رد کرد و ادعای هالک بانک را مبنی بر اینکه قانون مهاجرت حاکمیت خارجی منع تعقیب قضایی است را رد کرد.

در تابستان 1999، هالک بانک ترکیه به ادعای یک قاضی آمریکایی مبنی بر کمک به ایران در دور زدن تحریم های یکجانبه ایالات متحده با بیان اینکه قوانین مالی ایالات متحده عملکرد مالی بانک های خارج از ایالات متحده را پوشش نمی دهد، پاسخ داد.

311311