خودشان می‌سازند، خودشان تماشا می‌کنند و خوششان می‌آید!

آفتاب‌‌نیوز :

عرصه فرهنگ و هنر در کشورمان تا اندازه زیادی با نگاه سیاسی گره خورده است. با چنین شرایطی، تغییر دولت‌ها، تغییر نگاه به این عرصه را نیز به دنبال می‌آورد. مدیر پیشین بنیاد سینمایی فارابی و جشنواره فیلم تفاوت نگاه‌های دو نامزد نهایی در عرصه فرهنگ را تحلیل کرده است.

مدت زیادی تا برگزاری انتخابات مرحله دوم باقی نمانده است. دو نامزد متفاوت در رقابت باقی ماندند که منظومه فکری‌شان کیلومتر‌ها با یکدیگر فاصله دارد. این منظومه‌های فکری، بر ریل‌گذاری کشور در عرصه‌های مختلف تاثیر می‌گذارد و خود را نشان می‌دهد. فرارو تصمیم گرفته است که تفاوت نگاه‌های دو نامزد نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری در عرصه‌های مختلف فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه را بررسی کند. از این رو با سیدمحمد بهشتی شیرازی از مدیران ارشد پیشین در حوزه فرهنگ و هنر کشور، به گفتگو نشستیم. بهشتی پاسخگوی سوالات ما درباره عرصه فرهنگ در دولت آینده بود.

فرارو: تصور کنید که روز شنبه نتایج انتخابات مشخص شده است. در حوزه تخصصی شما که همان فرهنگ و هنر است، وارد چه مسیری خواهیم شد؟

بهشتی: دولت آقای جلیلی، هندوانه دربسته‌ای نیست که ما بخواهیم حدس بزنیم حداقل در عرصه فرهنگ، چه خواهد کرد. قبلاً دو دولت آقای احمدی‌نژاد را داشتیم، در سه سال گذشته هم که دولت آقای رئیسی بود. نگاه این آقایان به مقوله فرهنگ، از یک جنس است. اصولاً درکی از این عرصه ندارند. فرهنگ و هنر برای آن‌ها، با تبلیغات یکسان است. ابزاری است که برای آن اصالتی قائل نیستند.

وقتی رئیس ستاد آقای جلیلی غیر از خودشان را پسماند معرفی می‌کند، نشان می‌دهد که این‌ها چه نسبتی با فرهنگ دارند. در میزگرد تلویزیون اشاره کردم که صنعت سینما تقریبا تعطیل شده است. به غیر از فیلم‌ها و سریال‌هایی که نهاد‌های وابسته به حاکمیت می‌سازند، عملاً بخش خصوصی فعالیت جدی ندارد. این بخش فقط می‌تواند فیلم و سریال مبتذل بسازد. وزارت ارشاد همیشه باید یک نهاد حمایتی باشد، اما عملاً به ضابط قوه قضاییه تبدیل شده است. پیش از این هم گفتم پرونده‌هایی که برای هنرمندان به خصوص اهالی سینما در دادگاه‌ها تشکیل شده از غارتگران بیت‌المال بیشتر است.

اگر شنبه مشخص شد که از این گرداب نجات پیدا کردیم و به ساحل امن رسیدیم، بعد ببینیم این وضعیت را چطور می‌توانیم سامان بدهیم. آقای پزشکیان متعلق به دولت سیدمحمدخاتمی و از همان جنس است. بعضی نیز می‌گویند که پزشکیان دولت سوم روحانی را تشکیل خواهد داد، من می‌گویم که دولت سوم آقای روحانی را با دولت سوم آقای احمدی‌نژاد مقایسه کنید.