خطیب‌زاده: جوابمان کوبنده خواهد بود

سعید خطیب زاده ، سخنگوی هیئت دیپلماتیک برای گفتگو در مورد اخبار جنگ در منطقه و واکنش ایران در این دوره ، از خبرگزاری آنلاین آوای البرز بازدید کرد. وی گفت: “برخی از اینها گزارش و خبر سازی بودند ، اما برخی دیگر واقعی بودند.” آنها که به رژیم اشغالگر قدس مرتبط هستند ، به خوبی می دانند که اگر کسی به خط قرمزهای ایران نزدیک شود ، واکنش ایران شدید خواهد بود. ما امنیت ملی ، امنیت و منافع مردم ایران را نادیده نمی گیریم و با کسی مصالحه نمی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اما در مورد جنبش های آمریکایی ، برخی از مشکلات و نشانه های زشت بودن حرکات را مشاهده می کنیم. ما به طور مستقیم و صریح اعلام کردیم که مسئول عواقب هر ماجراجویی با ایالات متحده هستیم. مطمئناً به دنبال استرس نیستیم ، اما در مورد حفاظت از منافع خود بسیار جدی هستیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: ما از طریق کانال های خود به واشنگتن اطلاع داده ایم که به منطقه گفته ایم مواظب باشید در دام شایعات و مشکلات قرار نگیرید.

او بیان کرد: برای ما مهم نیست که اهداف دولت فعلی در کاخ سفید چه خواهد بود. ما برای هر شرایطی آماده هستیم ، شرایط مختلف در همه مقیاس ها آزمایش می شوند. ما هیچ کاری شروع نمی کنیم اما پاسخ ما دقیق ، قطعی و محکم خواهد بود. ما امیدواریم که آنها چیزی بدتر به سنت بد خود اضافه نکنند. شمارش معکوس برای اخراج آنها از کاخ سفید را با وقارتر انجام دهید. این سنت زشت برای کل تاریخ ایالات متحده کافی است.

خطیب زاده اظهار داشت: “برای ما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید است یا چه روزی دولت است. برای ما ، همه فعالیت ها برای یک روز اندازه گیری می شوند و در همان روز جواب می دهند.”

مأموریت دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه سوم ژانویه نامه ای به دبیرکل شورای امنیت صادر کرد و در آن از هرگونه ماجراجویی نظامی آمریکا در خلیج فارس هشدار داد.

ما هرگز اتفاقاتی را که صبح 4 ژانویه در فرودگاه بغداد رخ داد فراموش نمی کنیم

وی ضمن تسلیت شهادت سردار بزرگ ایران و اسلام ، در بخشی دیگر از گفتگو در مورد ترور ناجوانمردانه ژنرال قاسم سلیمان ، دیپلمات ارشد در ایران ، وی به آنها یادآوری کرد که هر یک منبع برکت و خیر برای مردم ایران و جهان اسلام خواهد بود.

وی گفت: “آنچه آن صبح در فرودگاه بغداد اتفاق افتاد چیزی نیست که باید فراموش کنیم.”

خطیب زاده گفت: “هیچ کس در دنیا نمی داند که صبح آن روز علیه یک سرباز عالی رتبه ایرانی که پیام دولتی داشت و میهمان دولت عراق بود ، چه اتفاقی افتاد.” من فکر می کنم وزارت امور خارجه می تواند به محاکمه عاملان ، عاملان و معاونان این جنایت در اسرع وقت در دادگاه ها و مقامات بین المللی ادامه دهد. من اطمینان دارم قوه قضاییه این مسئله را جدی می گیرد.

وی در ادامه افزود که عراق به عنوان دولت مسئول این حادثه است و مسئولیت واضحی در قبال آن دارد.

خطیب زاده در این مکالمه به رویکرد کانادا در قبال ایران ، به ویژه وضعیت دیپلمات ایرانی آزاداله آزادی بازداشت شده در بلژیک پس از سقوط هواپیمای اوکراینی و روابط تهران و ریاض پرداخت.

مصاحبه مفصل فردا (شنبه) منتشر می شود.

311311