خسارت شدید گلخانه داران دهاقانی از برگشت فلفل دلمه‌ای/مسئولان در پی جبران باشند

.خوزستان آنلاین – الهام هاشمی: شهر دوحه در استان اصفهان به عنوان مرکز کشت محصولات گلخانه ای شناخته می شود و توانسته در صادرات و صادرات به روسیه و کشورهای عربی بدرخشد.

کشاورزان در حال حاضر 245 هکتار گلخانه کشت می کنند. سالانه 23 میلیون رقم گل شاخه بریده برداشت می شود و 20 هزار تن محصول کشاورزی از این گلخانه ها تولید می شود که 70 درصد آن به کشورهای مرکزی و اروپایی صادر می شود.

در عین حال، «فلفل دلمه ای» محصولی بسیار پرطرفدار در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و قرقیزستان است، اما استقبال خاص روسیه از فلفل ایرانی باعث شده تا در سال های اخیر بسیاری از کشاورزان گلخانه ای به کشت این محصول روی آورند.

در ماه‌های پایانی سال گذشته گفته می‌شود سموم استفاده شده غیراستاندارد بوده و مقادیر زیادی از آن به محصولات بازگردانده شده و کشاورزان در عرض چند ثانیه متحمل ضرر و زیان شده‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی دوحه در این خصوص می گوید: شهرستان دهاقان مهد تولیدات گلخانه ای است. کشاورزان با توجه به آب و هوای مساعد، آب و خاک، توانستند محصولات گلخانه ای مانند گل شاخه بریده، خیار، گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای را تولید و برای تامین نیاز بازار داخلی صادر کنند.

احمد تیموری صادرات به روسیه را هدف اصلی کشاورزان گلخانه داران عنوان و بیان کرد: در این سال ها صیفی جات کشاورزان به ویژه فلفل دلمه ای به کشورهای حوزه خلیج فارس و قرقیزستان صادر می شد اما صادرات این محصولات به روسیه مهم بود. سود برای گلخانه داران

وی گفت: در نیمه دوم سال گذشته گزارشی مبنی بر پس دادن روسیه به کشاورزان فلفل و ابراز نارضایتی دریافت کردیم که باعث تعجب گلخانه داران شد و در نهایت به گلخانه های تازه تاسیس خسارت وارد شد.

تیموری با بیان اینکه روسیه سموم ایران را غیرقانونی می‌داند، افزود: روسیه اعلام کرده است که سمومی که ایران برای تولید فلفل دلمه استفاده می‌کند، مجاز نیست و چهار نوع سمی که در محصولات گلخانه‌ای ایران استفاده می‌شود، از نظر فنی و از نظر روسیه است. این کار مجاز نیست و به همین دلیل سعی در بازگرداندن محصولات ایرانی شده است.

جهاد کشاورزی دوهاگان گفت: کشورهای اروپایی در ایران سم می پذیرند اما روسیه اعلام می کند که نظر و عملکرد کشورهای اروپایی برای ما مهم نیست و با آن موافق نیستیم، سموم ایران باید با تمهیدات خودمان مطابقت داشته باشد، آماده خرید باشید. محصول.”

بی دقتی یا بی دقتی عمدی ؟!
علیرغم این اظهارنظرها، اظهارات برخی دیگر از مسئولان نشان می دهد که زیان فعلی کشاورزان ناشی از سهل انگاری یا سهل انگاری عمدی است.

مهرداد مرادموند با اعلام افزایش ده برابری تولیدات کشاورزی گفت: با وجود رشد ده برابری محصولات، تلاش می کنیم حداکثر استفاده را از آب در کشت گلخانه ای داشته باشیم، بنابراین گلخانه نیاز اساسی کشور است.

وی افزود: روسیه محصولات گلخانه ای ایران را پس داده و اکنون صادرات را متوقف کرده است، برخی گلخانه داران از جمله کشاورزان اصفهانی متضرر شده اند زیرا روسیه هدف کشاورزان بوده است.

مرادموند با گزارش و اذعان به برخی کاستی‌ها گفت: سازمان حفظ نباتات و علوم پزشکی، نامه روسیه را عامل لغو صادرات دانسته و حاضر به پذیرش الزام به رعایت نامه مربوطه نبوده است. نامه ارسال شد، محصول گلخانه ای ایران از روسیه بازگردانده شد و امروز شاهد از دست دادن گلخانه داران تازه تاسیس هستیم.

جهاد اصفهان رئیس سازمان کشاورزی است. با توجه به اینکه گلخانه داران آسیب دیده در پرداخت اقساط با مشکل مواجه هستند، از بانک می خواهیم حداکثر کمک را انجام دهد و از سود خودداری کند و از دولت کمک می خواهیم به بانک کمک کند.

حمید رفیع صاحب گلخانه دوحه نیز گفت: به قصد اینکه بهترین آب را به دست آوریم به گلخانه رفتیم، همه سختی ها را متحمل شدیم اما متاسفانه مشکلات زیاد بود.

مالک گلخانه کشاورز با اشاره به خسارت وارده افزود: سود اصلی گلخانه کشاورز در صادرات محصول منعکس می شود اما با لغو صادرات ضرر می کنیم.

وی گفت: ما نمی توانیم ادامه دهیم. گلخانه های تازه تاسیس با کمک امکانات کاشته می شوند اما اکنون در پرداخت اقساط با مشکل مواجه هستند و نیازمند حمایت مسئولان هستیم. ما نمی توانیم گلخانه و پیشرفت را حفظ کنیم.

به نظر می رسد اقدامات جدی برای گسترش کشت محصولات گلخانه ای در حال انجام است که موضوعی است که می تواند تا حدودی بازگشت محصولات گلخانه ای را در ماه های آینده جبران کند. اصفهان اعلام کرده است که 1200 میلیارد تن تسهیلات برای طرح‌های گلخانه‌ای در اصفهان اختصاص می‌دهد، زیرا نیاز به مصرف بهینه آب برای روی آوردن به گلخانه‌ها به دلیل خشکسالی و اقلیم نیاز ویژه کشور و شکل جدید و منحصربه‌فرد کشور محسوب می‌شود. باید گلخانه ها باشد و مسئولان از گلخانه داران حمایت کنند.

اما قابل ذکر است که مسئولان اطمینان دادند که کارشناسان روسی با بازدید از کشاورزان و بررسی کیفیت محصولات و نوع سموم و رفع مشکل گلخانه داران. آخرین لحظه برای ادامه در گرداب این ویرانی فاجعه بار برای کشاورزان به دلایل نامعلوم.

اگرچه از اواخر اسفندماه سال گذشته شایعاتی مبنی بر صادرات مجدد این محصول به گوش می رسید، اما رفع نشدن مشکل با وجود ماه ها انتظار، خسارت زیادی به گلخانه داران وارد کرده و نیاز به رفع و رفع آن دارد. این حمایت را می توان از بانک ها دریافت کرد. گسترش کشت گلخانه ای در این شهرستان باید برای پرداخت اقساط دیرکرد و کمک محقق شود، ضمن اینکه قبل از صادرات مجدد این محصولات، مسئولان باید انتظارات طرفین را به صورت شفاف، دقیق و دقیق بررسی کنند تا شاهد چیزی نباشیم. بهانه ها و مشکلات بیشتر در این زمینه.

48