خریدگندم در سال جاری ۶۰ درصد افزایش یافت/ جهش تولید در چهار میلیون هکتار دیمزار

به گزارش خبرنگار مالی آوای البرز از خسوس؛ مراسم شکرگزاری برداشت محصول و آغاز سال جدید کشاورزی با حضور شاهپور علایی مقدم معاون وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، مشاور وزیر و سهراب سهرابی مجری طرح گندم و رضا افلاطونی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد. سازمان جهاد کشاورزی رجب رحمانی، روح اله عباسپور، فاطمه، محمد بیجی، نمایندگان شورای اسلامی استان، مدیران دستگاه های اجرایی، کشاورزان، بهره برداران و تشکل های خصوصی در بخش کشاورزی نیز در سالن یوگا حضور داشتند. سازمان جهاد کشاورزی خزوین.

image_2022_10_13-17_41_53_769_qYw

سهراب سهرابی به همین مناسبت اظهار داشت: امنیت غذایی در همه شرایط برای کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در بحران های پیش آمده در جهان به ویژه جنگ روسیه و اوکراین این موضوع اهمیت دو چندان پیدا کرده است.

وی افزود: سطح زیرکشت دنیا حدود 220 میلیون هکتار است که بیش از 750 میلیون تن گندم در دنیا تولید می شود و سهم تجارت این محصول 180 میلیارد دلار است.

مجریان طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی یادآور شدند: روسیه با تولید 40 میلیون تن و اوکراین با تولید 20 میلیون تن 60 درصد از این تولید را به خود اختصاص داده و می توانند در مقاطع زمانی مختلف از میزان این تولید استفاده کنند. یک ابزار سیاسی

سهرابی یادآور شد: در حال حاضر سطح زیر کشت گندم دیم حدود 4 میلیون تن و گندم آبی حدود 2 میلیون هکتار است و 70 درصد گندم کشور در اراضی آبی تولید می شود.

وی افزود: مصرف گندم در کشور 13 میلیون تن است که 11 میلیون تن آن به عنوان نان و 2 میلیون تن برای مصارف صنعتی و غیره مصرف می شود.

image_2022_10_13-17_41_52_360_wU5

مجری طرح گندم تصریح کرد: پایه غذایی هر کشور متفاوت است، بنابراین برنج در جنوب شرق آسیا تولید می شود. در آفریقا ذرت و در ایران گندم اساس غذا است و تولید آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

سهرابی بیان کرد: امسال بیش از 83 هزار کرور تومان برای خرید گندم کشاورزان پرداخت شد که حمایت های مناسبی از کشاورزان انجام شد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی افزود: کشت تناوب گندم با محصولاتی مانند دانه های روغنی، حبوبات و گیاهان علوفه ای باعث کاهش آفات، بیماری ها و علف های هرز مزارع و در نتیجه پایداری تولید می شود.

سهرابی گفت: همزمان با اجرای طرح الگوی کشت گندم، کشت پیمانی در اراضی آبی و طرح جهش تولید در اراضی دیم کشور اجرا می شود.

تصاویر

وی بیان کرد: برای سومین سال متوالی با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) طرح رشد و رونق تولید دیم اجرایی شده است.

وی بیان کرد: سهم استان خسوس در اجرای طرح کشت پیمانی حدود 50 هزار هکتار و 60 هزار هکتار در اجرای طرح جهش تولید در دیم است که شامل گندم، جو، دانه های روغنی و گیاهان دارویی است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: حمایت از کشاورزان در اجرای طرح کشت پیمانی و الگوی زراعت جدی گرفته می شود که در این راستا مشارکت کنندگان در این طرح در قالب زراعت پیمانی، بیمه ای. یارانه، تسهیلات بانکی، هزینه حمل و نقل محصولات، نهاده های کشاورزی مانند بذر، کود و سم در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرد.

سهرابی با اشاره به اهمیت تولید استراتژیک گندم و ظرفیت خوب استان خسوس در تولید این محصول گفت: پیش بینی می شود سهم خرید گندم استان خزوین در سال زراعی جاری حدود 330 هزار تن باشد که باید به صورت منطقی درک شود. برنامه ریزی

image_2022_10_13-17_41_53_289_2Ek

وی افزود: بر افزایش استفاده از پوشش بذر برچسب دار، اصلاح مصرف کود، اجرای طرح کاشت نمونه و کاشت محصولات دیم در مزارع کشاورزی استان خسوین به شدت تاکید داریم.

در این مراسم 10 کشاورز نمونه ملی و 9 کشاورز برترستان خسوس تجلیل شدند.

image_2022_10_13-15_41_9_60_mfC

اجرای موسیقی محلی توسط گروه دخترانه لر لیسه کردی اورکن طارم سفلی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه 0 رای موافق و 0 رای مخالف