خروج پرهزینه آمریکا – آوای البرز

با خروج غیرمسئولانه نیروهای آمریکایی از افغانستان ، ایالات متحده همچنین تعادل موجود را برهم زد ، تنش ها را تشدید کرد و آن را بی ثبات کرد ، اما دیر یا زود نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهد کرد. رویکرد تخریبی کشور نیز باید در جریان گفتگوهای افغانستان در دوحه مورد توجه قرار گیرد. در طی توافق نامه امضا شده در سال 2019 ، هدف اصلی این بود که به جای برقراری صلح و ثبات در افغانستان ، نیروهای امریکایی با خیال راحت از منطقه خارج شوند. عملکرد ایالات متحده در این توافقنامه طالبان را از نظر نظامی ، اجتماعی و بین المللی تقویت کرد. همچنین باعث ضعف دولت مرکزی افغانستان شد. عدم حضور دولت مرکزی در مذاکرات و عدم تعهد طالبان به دولت مرکزی منجر به آزادی بسیاری از زندانیان طالبان از زندان ها شد که باعث تقویت نظامی مرکزی و روانی دولت مرکزی افغانستان شد. پس از این روند ، شاهد تضعیف روحیه نیروهای دولتی و تقویت نیروهای مخالف هستیم و می توان وضعیت فعلی ناشی از این تحولات را مورد توجه قرار داد.

در صورت تداوم این وضعیت ، عواقب و هزینه های مختلفی را برای کشورهای منطقه در پی خواهد داشت و شاید چنین شرایطی به عنوان یکی از اهداف ایالات متحده در پیگیری این خروج ایجاد شود. از طریق این فیلم نمی توان چشم انداز روشنی از آینده افغانستان تصور کرد ، زیرا هیچ نیرویی که در افغانستان درگیر باشد نمی تواند بر یکدیگر چیره شود. نه دولت افغانستان و نه طالبان قدرت کافی برای شکست طالبان را به طور دائمی ندارند و نه به دلیل تحولات اخیر ، طالبان توانسته اند مناطق را تصرف کنند. به این دلیل که قدرت و ظرفیت تسلط در دراز مدت بر سرزمین های اشغالی را ندارد. در ابتدا ، طالبان ساختاری داشت که دارای یک رهبر بود که در مناطق مختلف نماینده گماشته بود ، اما هیچ اشاره ای به قانون اساسی ، جامعه مدنی ، حضور مردم یا انتخابات نکرد. در حالی که برخی از افراد در روستاهای دور افتاده ممکن است چنین انتظاری از دولت نداشته باشند ، کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند با طالبان مخالف هستند و جنگ در حال افزایش است.

با وجود سالها رنج و بی ثباتی ، بدون شک تعیین آینده افغانستان هنوز بر عهده مردم افغانستان است. ایران معتقد است که امنیت و ثبات برای کابل به دلیل همجواری با افغانستان و مرزهای مشترک بسیار مهم است. اگر دولت مرکزی در کابل متمرکز نباشد ، هیچ مسئولیتی وجود نخواهد داشت که منجر به بسیاری از مسائل امنیتی خواهد شد. علاوه بر این ، هجوم مهاجران از افغانستان و اوضاع ایران ، مشکلات بهداشتی و فشار بیکاری در هزینه های دولت از طریق یارانه مشکلات زیادی را در ایران ایجاد خواهد کرد.

روشن است که درگیری و ادامه جنگ مشکلی را برای هر دو طرف حل نخواهد کرد و آینده سیاسی مشخصی به افغانستان نخواهد داد. طالبان یک جنبش روستایی مبتنی بر نژادپرستی است که می تواند در دولت مرکزی شرکت کند. اما البته همه افغانها از طالبان نیستند و این گروه فقط می توانند نمایانگر بخشی از جامعه افغانستان باشند. اگر طالبان بخواهند به این مهم دست یابند ، همانطور که تجربه نشان داده است ، جنگ نمی تواند بحران سیاسی افغانستان را حل کند و جنگ تنها راه دستیابی به اهداف مورد نظر برای سازش نیست ، بلکه باید آن را از طریق آشتی و گفتگو داخلی دنبال کند. .

310311