خرده‌جنایت‌های اتوبوسی! – آوای البرز

ممکن است شاهد رفتار نادرست دیگران در هنگام سوار شدن به اتوبوس باشیم، اما…

به گزارش آوای البرز خراسان وی نوشت: هوا سرد است، پیاده روی سخت است، حمل و نقل با تاکسی بسته است و اینترنت گران است و به همین دلیل اغلب مجبوریم از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس استفاده کنیم که اغلب با شکایت از رفتار همراه است. اگر چه ممکن است از اعمال دیگران آزرده شویم، اما در غیر این صورت به شرایط دیگران احترام نگذاشته ایم. از نسل ها و فرهنگ های مختلف. فضای کوچکی مانند اتوبوس که میزبان افراد زیادی از همه اقشار به طور همزمان است. زمان، پتانسیل زیادی برای آشفتگی های آشکار و پنهان دارد.همچنین بیشتر روی چیزهایی تمرکز می کنیم که دیگران از آن پیروی نمی کنند، زیرا همیشه فکر می کنیم رفتارمان درست است، احتمال اشتباه را در نظر می گیریم و عادت داریم. رفتارهای تکراری ما نمی دانیم که عادت های منظم ما می تواند برای دیگران ناخوشایند باشد. ما همیشه به یک مرور کلی از رفتارهای نادرست در موقعیت ها نیاز داریم تا بتوانیم از منظر افراد مختلف به داستان نگاه کنیم تا در نتیجه همه ما تجربه بهتری از درون شهری داشته باشیم. مسافرت رفتن بنابراین این فکر را پست نکنید که همه چیز را در مورد فرهنگ اتوبوس می دانید! حداقل یک نقد طنز خواهید داشت.

دیگران را در ماجرای طلاق نوه خاله ما دخالت ندهید

اونی که کنارت هست حتی نیم متر هم ازت دور نیست ولی اونی که پشت گوشیت هست خیلی صداتو نمیشنوه و داد میزنی: همه رو خرج عروسی کردی حالا دختر چاق میگه من بابامو میخواستم از اول، پس چرا الان؟” مگر نه؟» البته حق دارید نگران آینده خانواده خود باشید، اما این داستان ها هیچ ربطی به دیگران ندارد و برای آنها جذابیتی ندارد. پس اگر مجبورید از تلفن همراه استفاده کنید، مختصر صحبت کنید و بی سر و صدا. این شامل هر نوع استفاده از تلفن می شود. دست برای تماشای موسیقی، پادکست، فیلم، کلیپ. به صورت رایگان لذت ببرید. راستش را بخواهید، اگر همه به پادکست الهام بخش شما در مورد چگونگی میلیاردر شدن گوش کنند، دستان شما پر خواهد شد و راهتان را خواهید دید. به موفقیت شلوغ خواهد بود

درخواست کنید اما بحث نکنید!

شما در آخرین صندلی اتوبوس نشسته اید. بخاری روشن است، دستگیره‌های پنجره‌ها برداشته شده است و می‌توان به هر کدام از آنها دست زد. در فصل گرما همین داستان را به شکل دیگری با کولر داریم. در دمای 40 درجه که کولر اتوبوس خاموش است، نسیم گرمی همچنان از پنجره می‌وزد و ابروها و مژه‌ها را می‌سوزد. در این حالت عده ای در حالی که روی صندلی می نشینند به راننده فریاد می زنند «آقا بخاری/کولر را خاموش کن». صدای زیاد خودرو و صدای خیابان به راننده نمی رسد و فقط گوش سایر مسافران را اذیت می کند. همچنین، اگر صدای شما شنیده می‌شود، ایده خوبی نیست که از راننده چیزی با لحن سخت‌گیرانه بخواهید. پس لطفا بایستید و درخواست خود را با آرامش و احترام به راننده برسانید.

خانم ها را ناراحت نکنید!

سعی کنید از مناظر خیابان لذت ببرید. گوشی را بردارید و جوک های گروهی خانوادگی بخوانید، کتاب صوتی گوش کنید، مجله بخوانید، حتی اگر طرف مقابلتان حال و حوصله نداشته باشد، از روزهای سربازی خود بگویید، خلاصه هر کاری دوست دارید انجام دهید، اما اگر شما ایستاده اید یا نشسته اید، با قیافه، شوخی یا هر چیز دیگری با دسته زنان روبرو می شوید، به هیچ وجه آنها را اذیت نکنید. موتورسیکلت خود را جلوی زنان در کوچه منحرف نکنید و ترقه زیر پای آنها نپاشید. آزار و اذیت هر چیزی است که باعث آزار یا ناراحتی شخص دیگری شود.

اتوبوس برای همه است

خوب شما از “مانکارت” استفاده کرده اید و هزینه سرویس را پرداخت کرده اید و می توانید ادامه دهید اما با این کار مالک اتوبوس نشده اید و اتوبوس هنوز برای همه است. پس هرچقدر هم احساس شاعرانه دارید، هر چقدر هم دلتان برای سابقتان تنگ شده، هر چقدر هم تحلیل سیاسی تان خنده دار باشد، روی در و دیوار، به خصوص پشتی صندلی، چیزی ننویسید. این شامل هر چیزی است که جمعیت را آزار می دهد. به عنوان مثال شوخی های بلند و خنده های دسته جمعی حتی باز و بسته شدن پنجره ها بدون توجه به وضعیت دیگران می تواند باعث شود در ارائه خدمات به همه با مشکل مواجه شوید. در عین حال زانوهای خود را روی صندلی جلوی خود قرار ندهید و با لرزش تلفن همراه پای خود را روی صندلی جلوی خود قرار ندهید.

شما وارد مسابقات قوی ترین مردان نشدید!

تو خسته هستی، زیاد راه رفته ای، از سر کار برمی گردی، همه اینها قابل قبول است، اما دیگران هم مثل تو خسته هستند چون از گردش برنگشتند. برای یک صندلی خالی جنگ جهانی راه ندهید. فشار نیاورید لازم نیست دیگران را توصیف کنید و از روی اجساد عبور کنید. می توان بدون تماس فیزیکی و از طریق درخواست های کلامی از دیگران خواست که راه را باز کنند. از طرفی سعی کنید راه طرف مقابل را به خصوص تا در خروجی باز نگه دارید تا حتی یک درخواست زبانی را هم نشنید. ازدحام در جلوی درب بدون دلیل مشخص یکی از آزاردهنده ترین حوادث سفر با اتوبوس است.

با دیدن افراد مسن خود را نخوابانید

وقتی یک فرد مسن یا شخصی با نوزاد وارد می شود، سر خود را روی علامت خوابیدن و گم شدن قرار ندهید و فرض کنید یکی از وابستگان شما سوار اتوبوس شده است. شما می خواهید دیگران چگونه پاسخ دهند؟ اگر تمایلی به ایستادن ندارید و کوتاه می نشینید، آنقدر کوتاه بنشینید تا فرد متناسب شود. راه حل دیگری وجود دارد. لااقل عذرخواهی کنید و از سالمند بخواهید وسایلش را به شما بدهد یا اگر کودک ناراحت نیست کودک را روی صندلی بنشینید. اگر چه بهتر است در این شرایط موقعیت خود را به طرف مقابل بدهید، اگر به دلایلی امکان پذیر نیست یا نمی خواهید به ابتکارات جایگزین فکر کنید.

اتوبوس واقعا جای چنین چیزهایی نیست

برای پسر خواهر شوهرت یه دختر زیبا مثل ماه زیبا دیدی. اما اتوبوس جای عاشقانه ها و سوال و جواب هایی مثل شغل و سطح تحصیلات پدر نیست. هیچ شانسی برای دانستن کافی و حتی تشخیص درست وجود ندارد، اما اگر خیلی اصرار دارید که چیز خوبی را از دست ندهید، خیلی مختصر و مودبانه از دختر بخواهید شماره منزلش را بدهد. اگه نمیخوای اصلا مجبورش نکن. همچنین اتوبوس جای بحث سیاسی، شکایت از زمان و قیمت، فروش میز، ملحفه و غیره نیست. اگرچه در همه این موارد به خصوص در فروش کالا حق با شماست، اما سفر کوتاه و کوچک بودن اطراف، هزینه سفر را برای بسیاری از افراد سخت می کند. همانطور که گفته شد، جوجه ها، خروس ها و حیوانات خانگی واضح است که حتی آنهایی که در اتوبوس می فهمند، کره ای و تمیز نیستند. از طرفی افراد دارای فرزند باید توجه داشته باشند که نمی توانند سوار اتوبوس شوند و از اسنپ برای فرستادن فرزندشان به مقصد استفاده کنند. با این هزینه ایاب و ذهاب مجبور می شوند از اتوبوس استفاده کنند و حتی یک کودک یک ساله هم سواد خواندن برای رعایت این مطالب را ندارد. بنابراین اگر کودک کوچکی سر و صدا کرد، پدر و مادرش را با نگاه شکنجه نکنید.

اعصاب راننده از فولاد ساخته نشده است

رانندگان مهربان، حساس و شاد هستند، شرایط کاری خود را می پذیرند، اما اعصاب قوی ندارند. امثال ما باید مراقب رانندگی، ترافیک و خیلی چیزهای دیگر باشیم. پس بیایید کارت خود را بکوبیم، به جای راننده از مسافران دیگر بپرسیم و انتظار نداشته باشیم که بچه ها با گفتن توالت در بیرون ایستگاه نگه داشته شوند. رانندگان عزیز قول می دهند اتوبوس 40 نفره برای خرید نان کنار خیابان معطل نکند.

ما را به باد دادی داداش!

اگر هوای سرد، شیشه‌های اتوبوس بسته شود و کسی با بوی تعفن پا، دهان، زیر بغل و… آن محل را معطر کند، ماشین به شکنجه‌گاهی به سبک آلمان نازی جهان تبدیل می‌شود. نبرد دوم قبول دارم که درآوردن کفش و کنار هم گذاشتن پاها خلوص متفاوتی دارد، اما برای دیگران اینطور نیست. حتی گاهی بوی خوبی مثل بوی غذا، نان تازه و… از اتوبوس بدتر است تا معده دیگران درد نکند. خب، در این صورت طبیعی است که ساندویچ ژامبون خود را از کیسه بیرون بیاورید تا به شکم خود استراحت دهید، اما جویدن ترشی ها و بوییدن ژامبون به نفع مخاطبان شما خواهد بود. اگر سفرتان طولانی است و در میانه راه به نوشیدنی نیاز دارید، نگران تنقلات خوشبو و پر سر و صدا نباشید. کار را به عنوان تعارف یا عذرخواهی از دیگران برای بوییدن و شنیدن آلودگی تصور نکنید. مهمتر از همه، ممکن است قبل از سوار شدن سیگار بکشید، اما بوی سیگار روی بدن و دهان شما باقی می ماند و باعث تحریک جدی دیگران می شود.

و در مورد پسر همسایه

ممکن است فرد کناری ما نخواهد صحبت کند یا خاطرات ما را بشنود. خلوت او را به هم نزنیم. هنگام نشستن و ایستادن به حریم خصوصی فیزیکی او احترام بگذارید. هر چیزی که او در تلفنش می بیند کاملاً مال خودش است. روی صندلی کنار ما کیسه نگذارید. راه را به کسی که می خواهد در ایستگاه بعدی سوار شود ندهید. اگر حوصله‌مان سر رفته، حتی اگر یک عطسه ساده باشد، ماسک بزنیم.

انتهای پیام/