حیات موسیقی نواحی را به خطر نیاندازید

ندا تسامی: ایران کشوری با فرهنگ ها و زبان های مختلف است. از قضا این جابجایی و جابجایی به دلایلی مزیت جشنواره ای است که بر موسیقی مناطق مختلف ایران تمرکز دارد.

  1. از آنجایی که جشنواره هنرهای حوزه حدود چهارده سال در کرمان برگزار می شد، به جشنواره کرمان معروف شد. مانند بسیاری از جشنواره های خارجی دیگر مانند جشنواره کن در کن، فرانسه از سال 1946 یا جشنواره گیفونی در دهکده کوچک Giffoni Valle Piana در نزدیکی سالرنو در جنوب ایتالیا از سال 1971. از این قبیل جشنواره ها زیاد است، اما جشنواره نواحی را می توان در سراسر ایران، هر سال در یک منطقه برگزار کرد و باعث ترویج و شناخت موسیقی آن منطقه می شود.

این منتقدان آن بودند که جشنواره موسیقی محلی در کرمان در این چهارده سال با اصرار اهالی خونگرم کرمان و تایید مسئولان ادامه یافت. اکنون امیدوار است که تغییر و تغییر مکان جشنواره را به فال نیک گرفته و برخلاف میل استاندار گلستان و وعده وزیر ارشاد، برنامه ای دائمی در اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی برگزار شود. دبیرخانه در گرگان ایجاد نمی شود، بلکه یک استان از موسیقی مردم ایران استقبال می کند.

  1. اما نحوه اعلام جابه جایی محل برگزاری جشنواره جای سوال دارد. 28 مهرماه، یک روز قبل از جشنواره، مدیر عامل انجمن موسیقی ایران از برگزاری جشنواره موسیقی محلی در کرمان خبر داد و اعلام کرد که «هیچ مشکل بزرگ و غیر قابل حلی پیش روی جشنواره موسیقی محلی کرمان نیست». همچنین در این جلسه هماهنگی که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برگزار شد، وی تاکید کرد که از موازی کاری پرهیز شود. وی دبیر پانزدهمین جشنواره موسیقی منطقه کرمان را «نماینده خوب رهبری جشنواره موسیقی نواحی» خواند. اما این جشنواره در تاریخ مقرر برگزار نشد و 30 آبان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به مصوبه جلسه شورای موسیقی بر میزبانی کرمان تاکید کرد و «پانزدهمین دوره» را اعلام کرد. جشنواره موسیقی نواحی ایران در زمان مناسب تری برگزار می شود.

تاکنون خبری از عملیات موازی و عدم امکان انجام آن در استان کرمان منتشر نشده است. اما صحبت های مدیرکل هنوز تمام نشده بود که خبر انتقال جشنواره به استان گلستان و شهر گرگان رسانه ای شد. این جشنواره که قرار بود از 29 آبان ماه آغاز شود، سرانجام 2 آبان در گرگان برگزار شد.

از همان روز، اطلاعیه های قطره ای نه از سوی روابط عمومی جشنواره، بلکه از طریق گفت وگو با دیگر مسئولان رسانه ای اعلام شد. دبیر جشنواره از «آماده نبودن سالن مرکزی شهر کرمان» صحبت کرد و دبیر اجرایی اعلامیه دیرهنگام کرمان را دلیل این اقدام «سرد شدن هوا» و «تداخل سایر جشنواره ها» عنوان کرد. مدیرکل ارشاد استان گلستان نیز در گفت وگویی دلیل «آماده نشدن زیرساخت های فنی سالن مرکزی محل برگزاری جشنواره در استان کرمان» را مطرح کرد. انگار همه این دوستان فراموش کردند که جلسات هماهنگی برای رساندن این اطلاعات تشکیل شده و قرار است در آن جلسات این موارد مطرح شود. دبیر اجرایی از تداخل جشنواره با مناسبت های مذهبی، سردی کرمان و عدم امکان «اجرا در فضای باز» به گونه ای گفت که گویی اتفاقی جدید و غیرقابل پیش بینی رخ داده است.

نقطه ضعف اطلاعات پراکنده این است که هرکس تکه هایی از پازل را برای خودش برمی دارد و در نهایت اصل ماجرا را متوجه نمی شود. این نتیجه به دلیل عدم شفافیت سازمان برگزارکننده جشنواره موسیقی نواحی است. از جشنواره های هنری رنگارنگ و غیر کاربردی می توان گفت که جشنواره موسیقی نواحی با وجود اجرای ضعیف یکی از اصلی ترین جشنواره های ایران به شمار می رود و به حفظ و تقویت فرهنگ یکپارچه ایرانی کمک می کند. تمدن. پس با عدم شفافیت، بی برنامگی و وعده های بی اساس جان این جشنواره را به خطر نیندازید.

5555