حفاظت از تالاب‌های کشور وظیفه تک تک مردم است

پهلوان مدیر پروژه حفاظت از تالاب ها در جریان پویش تالاب ها از رویکرد پویش برای حفاظت از تالاب های کشور صحبت کرد.

به گزارش آوای البرز، دوازده مهری وی با اشاره به وضعیت اسفناک آبی در کشور گفت: باید در جهت بهبود وضعیت محیط زیست و تالاب های کشور گام برداریم. ما در کشوری زندگی می کنیم که به طور متوسط ​​کمتر از 230 میلی متر بارندگی دارد، علاوه بر این، تنوع آب و هوایی کشورمان و بارندگی های شدیدی که در برخی حوزه های آبخیز دیده می شود این تصور غلط را ایجاد می کند که وضعیت ما خوب است، اما اینطور نیست.

وی با اشاره به لزوم سیاست گذاری های زیست محیطی با برنامه مشخص افزود: منابع محدود است و هر پروژه زیست محیطی باید در بلندمدت برنامه ریزی و مورد توجه قرار گیرد. موهبت های خداوند میراث نسل های گذشته و ایمان نسل های آینده است.

اثنی عشری با اشاره به طرح حفاظت از آبخیزداری گفت: بیش از 15 سال است که طرح حفاظت از آبخیزها با مشارکت سازمان های بین المللی اجرا می شود. این رویداد با مشارکت صندوق جهانی محیط زیست، برنامه توسعه سازمان ملل متحد و دولت ژاپن برای احیای دریاچه آغاز شد و این عناصر و سازمان ها به مدیریت بهتر و حفاظت از تالاب ها کمک کردند.

مدیر طرح حفاظت از آبخیزداری کشور با تاکید بر لزوم ارتقای آگاهی عمومی برای اجرای این طرح افزود: گام ها و مولفه های اصلی این طرح مشارکت و آگاهی بخشی است. رویکرد مدیریت اکوسیستم رویکرد اصلی این پروژه است که بر انتخاب اجتماعی تمرکز دارد. مسئولان بخش دولتی و غیردولتی باید شامل ارزش‌ها و خدمات زیستگاه شوند و با آنها آشنا شوند. این وظیفه ماست که یک برنامه آگاه سازی سازماندهی کنیم.

وی با تاکید بر نقش همه نهادها و مردم در حفاظت از تالاب ها افزود: این کمپین با نام «نقش من برای تالاب ها» شناخته می شود.

مدیر پروژه حفاظت از تالاب به رویکرد زیست محیطی این پروژه اشاره می کند: رویکرد زیست محیطی بر حفاظت از آب، خاک و تنوع زیستی از نظر نقش انسانی متمرکز است. قبلاً در برنامه ریزی ها و سیاست های ما، جوامع انسانی خارج از اکوسیستم مورد توجه قرار می گرفت و ما متوجه نبودیم که انسان و محیط زیست در هم تنیده شده اند. به نظر نمی رسد رویکرد جدید ما بسته باشد. بر این اساس حداکثر استفاده از محیط باید با احتیاط انجام شود. این رویکرد اهدافی مانند بهبود معیشت، کاهش ریزگردها و ایجاد جامعه ای با نشاط تر را دنبال می کند. برنامه توسعه باید بر مبنای بلندمدت باشد.

دوازده نفر در نهایت خواستار حمایت مردم و مسئولان در مسیر طولانی کمپین برای رساندن پیام به مخاطبان بزرگ و بزرگ شدند.

سیاست های نادرست مسبب بیشتر مشکلات زیست محیطی در کشور است

مدیرکل محیط زیست و مسئولیت عمومی در افتتاح حوزه آبخیز پهلوان با اشاره به افزایش تقاضای زیست محیطی در بین مردم گفت: بیشتر مشکلات زیست محیطی در کشور ناشی از اجرای سیاست های غلط است.

ابوالقاسم موسوی با اشاره به لزوم اصلاح سیاست های زیست محیطی گفت: آگاهی و تقاضای روزافزونی در بین مردم در حوزه سلامت و محیط زیست وجود دارد. از طرفی بسیاری از مشکلاتی که در محیط زیست می بینیم ناشی از اجرای سیاست های اشتباه است. بسیاری از توانایی های ما از بین رفته است و این قابلیت ها باید بازیابی شوند.

وی با تاکید بر نقش سازمان حفاظت محیط زیست در احیای پتانسیل های زیست محیطی به ویژه تالاب ها، گفت: ما به عنوان بخشی از سازمان حفاظت محیط زیست در این کمپین نقش داریم. ما 40 منطقه تحت کنترل خود در رابطه با حفاظت از محیط زیست داریم که شامل آب، خاک، هوا، جو، زیستگاه های زمینی، آب، سواحل، تالاب ها، حیات وحش و بیماری های حیات وحش می شود. آب و تالاب یکی از مهمترین مناطق است. موسسات آموزشی و معاونت آموزشی سازمان اقداماتی را برای افزایش آگاهی در مورد تالاب ها انجام داده اند.

مدیرکل مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان محیط زیست با اشاره به افزایش آگاهی مردم نسبت به مسائل زیست محیطی افزود: در گذشته در سازمان حفاظت محیط زیست احساس انزوا می کردیم اما امروز 1012 سازمان محیط زیستی داریم. مردم داوطلبانه در محیط کار می کنند و برخی از مسائل دولتی را از دولت یاد می گیرند. امیدواریم این اتفاقات مثبت در این کمپین هم بیفتد و در نهایت همه نیازها در کنار هم تفاوت بزرگی ایجاد کند.

موسوی در پایان با تاکید بر اهمیت این پویش گفت: باید سه ماه روی این موضوع تمرکز کنیم. البته کار روی این اسکن در سال های آینده نتایج ماندگاری خواهد داشت. متأسفانه دولت ها در بسیاری از مسائل مردم را مقصر می دانند در حالی که ابتدا باید کارنامه خوبی داشته باشند و سپس به سراغ مردم بروند.

انتهای پیام/