حزب حاکم هند: نباید به احساسات مذهبی آسیب رساند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آوای البرز ، سخنگوی «مردم هند» حاکم بر هند پس از توهین به پیامبر اسلام، اعتراض کشورهای اسلامی از جمله ایران را برانگیخت. هند روز سه شنبه به مقامات حزبی دستور داد هنگام صحبت در مورد ادیان در ملاء عام مراقب باشند.

بر اساس گزارش وب سایت شبکه خبری صهیون، رهبران دو کشور گفتند که بیش از 30 مقام ارشد و برخی از وزیران فدرال مجاز به شرکت در این مناظره هستند.

یکی از رهبران ارشد حزب و وزیر فدرال در دهلی نو گفت: “ما نمی خواهیم مقامات حزب به گونه ای صحبت کنند که احساسات مذهبی هر جامعه ای را جریحه دار کند.”

حزب بهاراتیا جاناتا با بیش از 110 میلیون عضو هندو، با 13 درصد از 1.35 میلیارد مسلمان هند، بزرگترین حزب سیاسی در جهان است.

سخنگوی حزب حاکم پس از عذرخواهی کشورهای اسلام‌گرا از دولت هند و احضار دیپلمات‌های هندی در اعتراض به اظهارات ضد اسلامی در مناظره تلویزیونی هند، تعلیق و یک سخنگوی دیگر از کار برکنار شد.


تظاهرات در بمبئی علیه حزب حاکم هند

ایران، قطر، عربستان سعودی، عمان، امارات عربی کشورهایی مانند ایالات متحده، اندونزی، افغانستان و پاکستان شکایات خود را علنی کرده اند.

سازمان همکاری اسلامی (OIC) در بیانیه ای اعلام کرد که این تحقیر بخشی از فضای نفرت شدید از اسلام و آزار و اذیت سیستماتیک مسلمانان در هند است.

وزارت امور خارجه هند روز دوشنبه اعلام کرد که توئیت ها و نظرات توهین آمیز به هیچ وجه منعکس کننده دیدگاه های دولت نیست.

گوپال کریشنا آگاروال، سخنگوی ارشد حزب حاکم، گفت: “ما از صحبت در مورد موضوعات حساس مذهبی منع نشده ایم، اما هرگز نباید به اصول اساسی هیچ دینی توهین کنیم.”

در پی توئیت «نوپور شارما» سخنگوی حزب حاکم مردم هند پس از عرض ادب به پیامبر(ص)، بسیاری از کاربران به واکنش پرداختند و خواستار تحریم و مقابله با دولت هند شدند. آنها با درج هشتگ «#الا_ رسول الله_یا_مودی» این اقدام سخنگوی حزب حاکم هند را در ادامه سیاست ضد افراطی و ضد اسلامی دولت «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور می دانند.


عکس نوپور شارما لگد زده شد

شیخ محمد الساگیر، یکی از اعضای اتحادیه جهانی علمای مسلمان، نوشت: مقامات هندی تکرار کردند.

مفتی احمد الخلیلی عمان در بیانیه ای شجاعت این مقام هندی را اعلان جنگ علیه همه مسلمانان دانست و خواستار اتحاد جامعه اسلامی برای مقابله با چنین مواردی شد.

انتهای پیام/ص
این را برای صفحه قبل پیشنهاد دهید