حزب جمهوری‌خواه آمریکا در مسیر انحلال تدریجی

گروه بین الملل خبرگزاری نیرو – مهدی پورصفانانسی پلوسی مدتی را به عنوان رئیس مجلس نمایندگان در زمان دونالد ترامپ سپری کرد تا استیضاح رئیس جمهور ایالات متحده را پایان دهد.

این رویای نه تنها برای سخنگوی نانسی پلوسی ، بلکه برای همکاران جمهوری خواه ترامپ نیز محقق شد. این آرزو نه تنها محقق نشد ، بلکه ترامپ از استیضاح دوم فرار کرد. در یک کنفرانس خبری پس از استیضاح ، عصبانیت نانسی پلوسی نشانه ناامیدی بود که با دیدن حمایت کامل سناتورهای جمهوری خواه احساس کرد.

واقعیت این است که حزب جمهوری خواه تصمیم گرفته است بار دیگر ترامپ را بپذیرد و در جلسه سنا از وی حمایت كند. البته هنوز پرونده های بی شماری در دادگاه های ایالتی و فدرال ایالات متحده در جریان است. از تلاش برای انحراف افکار عمومی در جورجیا گرفته تا ادای احترام به استورمی دانیل ، ستاره پورنو که در دادگاه ایالت نیویورک محاکمه می شود.

با این حال ، تنها چیزی که می توانست به فعالیت سیاسی وی در سیاست آمریکا خاتمه دهد ، محاکمه وی در سنا بود.

* با حمایت از ترامپ خطر تشکیل حزب سوم توسط جمهوری خواهان را از بین ببرید

البته ، شاید ، حزب جمهوری خواه باید به حزب دموکرات می پیوست و دادگاه ترامپ راهی برای خاتمه فعالیت سیاسی او بود. با این حال ، ترامپ همچنان از جلسه استماع کنگره که 43 جمهوری خواه به استیضاح رای مخالف دادند ، جان سالم به در برد.

در همین حال ، حمایت از تبرئه ترامپ منجر به انشعاب در برخی احزاب جمهوری خواه شده است. این ارقام همچنین شامل ریچارد هاس ، رئیس شورای روابط خارجی ایالات متحده و کارشناسان نظامی ایالات متحده است.

ترامپ حداقل 60 جورج دبلیو بوش را دارد زیرا از حمایت جمهوری خواهان برخوردار است. گزارش های رسانه های آمریکایی می گویند دولت بوش قصد دارد حزب را ترک کند. همچنین فقط در کالیفرنیا سه هفته پس از حمله 33000 نفر از ساختمان کنوانسیون جمهوریخواهان فرار کردند.

چرا حزب جمهوری خواه با وجود این همه مخالفت تصمیم گرفت از ترامپ حمایت کند؟ دلیل این امر را می توان در رای گیری جمهوری خواهان درباره ادعای ترامپ برای تشکیل حزب جدید دانست.

در یک نظرسنجی مشترک که توسط CBS و موسسه یوگا از 5 تا 8 ماه جاری انجام شد ، 33 درصد از آمریکایی های طرفدار حزب جمهوری خواه به این سوال که آیا می توانند به حزب بالقوه ترامپ بپیوندند ، بله پاسخ دادند. از سوی دیگر ، 37 درصد از نظرسنجی ها گفتند اگر ترامپ حزب جدیدی را تشکیل دهد به آنها می پیوندند. در نتیجه ، در مجموع 70 درصد جمهوری خواهان طرفدار حزب جمهوری خواهان عضویت در چنین حزبی هستند.

این رای گیری در پی گزارش وال استریت ژورنال در مورد تلاش های ترامپ برای تشکیل حزب جدیدی به نام میهن پرستان انجام شد.

با این رأی و 74 میلیون رأی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته مشخص است که با تشکیل حزب جدید ترامپ چه بلایی بر سر حزب جمهوری خواه خواهد آمد. سیستم دو حزبی آمریکا احتمالاً در عمل به پایان می رسد و فعالیت های ناتمام حزب چای در عمل پایان می یابد. البته در آن صورت با خاتمه استیضاح ترامپ ، عملاً دوره فعالیت های سیاسی وی به پایان می رسید.

* تجربه تاریخی که حزب جمهوری خواه را به سمت ترامپ سوق داد

مثالهای تاریخی بی شماری وجود دارد که نشان می دهد آینده حزب جمهوری خواه در صورت تأسیس شخص ثالث و تجزیه حزب چه آینده ای در پیش دارد.

به عنوان مثال ، قبل از جنگ جهانی اول ، سیستم حزب در انگلیس در انحصار احزاب محافظه کار و لیبرال بود. در اوج امپراتوری انگلیس ، هر دو طرف به کنترل دولت روی آوردند. جورج لوید از سال 1916 تا 1922 نخست وزیر پادشاهی لیبرال انگلیس بود ، پس از اینکه ارتش انگلیس به رهبری وینستون چرچیل و دیگر متحدانش عثمانی ها را در نبرد گالیپولی شکست داد.

اگرچه انگلیس توانست با کمک آمریکا جنگ جهانی دوم را خاتمه دهد. اما معلوم شد که بحران داخلی برای دولت لوید و حزب لیبرال یک بحران کامل است.

در زمان سلطنت وی رسوایی های بزرگ مالی مانند فروش عناوین اشرافی و اختلافات مالی با شرکت مارکونی بحث برانگیز شد. پایان دولت لوید جورج پایان حزب لیبرال ، یکی از دو حزب حاکم بریتانیا بود و حزب کارگر نوظهور جای خود را در سیاست های انگلیس گرفت. از آن زمان ، خصومت بین حزب کارگر و حزب محافظه کار ، نظام دو حزبی را شکل داده و حزب لیبرال عملاً از سیاست انگلیس کنار گذاشته شده است.

حزب لیبرال در سال 1988 با سوسیال دموکراتها ادغام شد و لیبرال دموکراتهای جدیدی را تشکیل داد ، که از زمان انتخابات 2010 انگلیس تنها نقش مهم آنها در تشکیل دولت ائتلافی 80 عضو با محافظه کاران بود.

با نگاهی به این ماجرا می توان نتیجه گرفت که حزب جمهوری خواه برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی از ترامپ حمایت کرده است.

هنگامی که لیندسی آبراهام در محل اقامت خود در فلوریدا با ترامپ ملاقات کرد ، ترامپ موافقت کرد که در بازسازی حزب جمهوری خواه نقشی ایفا کند. ترامپ ، به سبک خود ، در ستایش ظهور جدید در سیاست نقش دارد.

شاید س keyال اصلی این باشد که آینده سیاسی در حضور ترامپ در انتظار ایالات متحده است و اولین نشست این دو حزب سیاسی (دموکرات ها و جمهوری خواهان) چه خواهد بود.

* فرصت بایدن به سرعت تمام شد

بایدن و اعضای حزب دموکرات می دانند که آنها زمان بسیار کمی برای اثبات خود در حل بحران سیاسی آمریکا دارند و زمان انتخابات میان دوره ای کنگره 2022 نزدیک است.

در واقع ، اگر شانس بایدن برای کاهش شدت شیوع ویروس کرونا زیاد باشد ، می تواند منجر به رشد اقتصادی در ایالات متحده شود. همان نکته ای که مانع از پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری شد. با این حال ، برخی اقدامات دولت بایدن ممکن است ترامپ را بر آن داشته باشد تا از اسلحه های خود علیه دولت ایالات متحده استفاده کند.

به عنوان مثال ، یکی از مهمترین وعده های بایدن توقف حفاری گسترده فدرال و پایان برخی از امتیازات مالی به عملیات “نفت شیل و گاز شیل” شرکتهای انرژی بود.

بایدن مجوز خط لوله انتقال نفت “Keystone” از کانادا به ایالات آمریکای جنوبی را لغو کرد. این شهر برخی از شهرهای کوچکتر را که از خط لوله بهره مند شدند ، نابود کرد.

دولت بایدن به دنبال افزایش مالیات و بالا بردن حداقل دستمزد به 15 دلار در ساعت در همه ایالت ها ، رفع ممنوعیت پناهندگان و تصویب بسته های مالی بزرگتر است. اگرچه به نظر می رسد همه دموکرات ها از چنین اقداماتی حمایت می کنند. جمهوری خواهان سنتی در مناطق روستایی و طبقه کارگر ایالات متحده وجود دارند که مخالف اقدامات بایدن هستند و آنها را مغایر با نگرش فرهنگ آمریکایی می دانند.

آنها از تأسیس حزب جدید ترامپ و ادامه حضور وی در حزب جمهوری خواه حمایت می کنند. این حمایت برای حزب جمهوری خواه مهم است ، خصوصاً اینکه برخی از جمهوری خواهان مانند جورجیا به دلیل افزایش حضور اقلیت ها در مسابقات سیاسی ، از دموکرات ها حمایت می کنند.

* حزب جمهوری خواه در آستانه انحلال تدریجی است

زمانی بود که دوره ریاست جمهوری ترامپ در حال پایان یافتن بود و با حوادث 6 و 7 ژانویه همه در حال صحبت بودند که ترامپ از سیاست حذف خواهد شد اما ترامپیسم زنده خواهد ماند. اما اکنون مشخص شده است که نه ترامپ و نه ترامپ برکنار نشده اند. اگر اتفاق خاصی نیفتد ، می توان حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 را یک احتمال دانست.

قابل ذکر است که اگر این اتفاق بیفتد ، هر دو رئیس جمهور بیش از 80 سال سن دارند. البته ممکن است ترامپ ریسک کمتری انجام دهد و از یکی از همکاران سابق خود حمایت کند. نیکی هیلی ، نماینده سابق ایالات متحده در سازمان ملل بسیار خوش شانس بود. اما ممکن است او با انتقاد از ترامپ شانس خود را از دست داده باشد.

مایک پمپئو نامزد احتمالی دیگر ترامپ است. برخی “تام پنبه” را به عنوان یکی از گزینه های احتمالی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو ذکر می کنند. سناتور زیر نظر ترامپ کاندیدای پست وزیر دفاع بود.

همه چیز به نفع ترامپ تمام نشد. دموکرات ها به راحتی ناامید نخواهند شد ، در غیر این صورت مجبورند فشار را برای نامزدی مجدد با ترامپ تحمل کنند. دموکراتها در کنگره حتی ممکن است قانون جدیدی برای یافتن راهی برای برکناری ترامپ معرفی کنند. اما همه این مراحل باید تا انتخابات بعدی در سال 2022 برداشته شود.

به این ترتیب می توان گفت ترامپ به یک حزب جمهوریخواه عملاً همه کاره تبدیل شده و دیگر نمی توان از آن جدا شد. در واقع ، شاید حزب جمهوری خواه با جذب ترامپ خود را نجات داد. اما با جدایی بسیاری از نخبگان خود ، عملاً به سمت نوعی انحلال تدریجی پیش می رود. روندی که آغاز شد ، حزب جمهوری خواه را به حزب ترامپ تبدیل خواهد کرد و دیگر آرمان های حزبی وجود نخواهد داشت ، زیرا در این حزب ترامپ اولین و آخرین نظر را خواهد داشت.

انتهای پیام /