حرف‌های تصادفی؛ یادداشتی بر ظهور و سقوط یک مصوّبه

حالا صاحب فتوا کیست؟ شورای عالی انقلاب فرهنگی معروف “شورای”؛ نمونه اش شورای شهر است. شما می دانید “بهترین” چیست. مثل اعلیحضرت. «انقلاب فرهنگی» ممکن است چیزی باشد که فرهنگ فرد را زیر و رو کند.

ظهر اینجوری بود قصیده ای داشتمبطوا علی کلال اجبال» داشتم می خواندم و برای بچه ها انعام می گرفتم. این عود توسط امام هادی (ع) در بسام متوکل عباسی خوانده شده است. من در پایان کار بودم و وقتی دیدم دینگ و دینگ را دیدم، پیام یکی از همکارها در یکی از این شبکه های اجتماعی اشتباه می آید. چی آن: “حذف شد!” به معنای آزمون ورودی مشترک است. هر پیام سه یا چهار کلمه دارد، پشت هر کلمه یک کلمه وجود دارد، از هر صد کلمه دو تا را نمی توان جلوی خانواده خواند! خشم طبیعی است. توهین هم همینطور. نه معلم دینی دارد و نه قرآن; ضمناً در آنجا گوینده با این آیه شریفه که فرمود: «خداوند بدی آشکار را دوست نمی‌دارد، مگر از فاسقان و خداوند شنوا و داناست» (نساء-148) سخن خود را تأیید می‌کند. [از] هر که به او ستم شود، خداوند شنوا و داناست.) (فولادوند)

نه تنها بلاتکلیفی یک ساله معلمان کلاس 12، بلکه بیکاری بسیاری از آنها از این پس. نه فقط روزانه، بلکه ذوب شدن دانش آموز یازدهم “بالاخره سال دیگه چی بخونیم کجا بخونیم”؟ خیر، فقط هزاران کرور ضرر مالی برای خانواده هایی است که از ابتدای کلاس دهم، یازدهم و دوازدهم کتاب می خرند، کلاس می نویسند و پول خرج می کنند، که معادل 12000 کتاب عمومی است که چهار مدرسه ما در چهار شهر سفارش داده اند. آخر هفته گذشته که هیچکدام زیر 300 هزار تومان قیمت نداشتند. شما این کار را می کنید و در صد ضرب می کنید. در هزار ضرب کن در ده هزار ضرب کن توقع ندارید برای کنکور ده میلیونی کتاب درسی شما را بخوانند؟

همچنین به ناشر اجازه نمی دهید که بگوید نمی تواند منتظر نمایش شما باشد و سرمایه اش را معطل کند. او با چاپ میلیون ها جلد کتاب، اکنون خمیر درست می کند. حالا زبان خودش را دارد و حرف می زند. من هم ناشر نیستم. میگم برات مهم نیست شما احساس خوبی ندارید حال شما خوب نیست.

همچنین فرض کنید در سال گذشته صد بار تأیید کرده اید، تکذیب کرده اید، دو طرف گفته اید، سپس همان را توضیح داده و مبهم کرده اید و بعد به این نتیجه رسیده اید که «حذف می شود» و بعد گفتید. منظورت امکان پذیر نیست و بعد اخطار کتبی دادی که “حذف نمیشه” و بعد “حذف میشه” گفتی ببخشید! خدایا تو را از صفحه زمان حذف کند.

چیزی که دانش آموز نمی داند این است که کنکور دولتی مانند آزمون خصوصی در واقع از سال 10 است و از سال 11 بچه ها امتحانات جدی تری می دهند و از سال 12 شما هنوز نمی دانید. خلاصه اولیه و سپس عجله به خود امتحان. سپس ریسمانی را که پسر برای خود می بندد آتش می زنید و از دهم و یازدهم ادبیات و عربی و دین و زبان تا در دوازدهم یقه و آستین را می بندد و بازو و سر را بیرون می آورد و یکی. . آیا او می تواند این کار را برای پایین آوردن صورت شما در کنکور علنی انجام دهد؟

من مشکلی ندارم که هیچ کدام از این دروس عمومی، بسیاری از دروس تخصصی، بعداً در دانشگاه، زندگی، دنیا و آخرت به درد نمی خورد، اما آیا اینطور است؟ شما نمی دانید زیرا معلم نیستید. تو نمیفهمی چون هیچی نیستی چون فکر می کنی یک مرجع هستی، هیچکس هیچ نیست، مدرسه، معلم، مشاور، همه آنها بی اهمیت هستند. مثلاً شما چهار نفر از همکاران فرهنگی را – که در دلسوزی آنها تردیدی نداریم – آورده اید که هدف ما این است و در نهایت به نفع دانشجویان است. آیا فایده آن را درک می کنید؟

کسی نیست بگوید شما نبودید که حذف امتحان را اعلام کردید و از او سوال پرسیدید؟ تو نیستی که گفتی تقلبی نشده؟ آیا شما نیستید که هر هفته با به تعویق انداختن امتحان در قرآن کرونا جان کودک را بزرگ کردید؟ آیا کسی نمی داند که می گویند سوالات امتحانی به صورت تصادفی انتخاب شده است؟!

من چیزی برای قبول ندارم. مثلاً اگر کسی به حوزه امتحان نهایی رسیده باشد، برای من مهم نیست که بداند امنیت امتحان نهایی و صحت و دقت نمرات چیست! حالا که امتحان ورودی مشترک را گذرانده اید، می خواهید نمره نهایی را بگیرید؟ من عجله ای ندارم! تصدیق موافق خودش است، مخالفت دارد، دستاوردش و خیلی چیزهای دیگر، حالا شما بیایید ثابت کنید – چه مخالف و چه موافق – یکی به خاطر دانش آموز گلویش را می درید! درد، نه یکی دو تا. خلاصه همه چیز به همه چیز می رسد.

قلم را برداشتم تا چیزی بنویسم. باید اسمش را بگذارم “بالا و پایین، بالا و پایین، بالا و پایین، و … اینها یک موضوع هستند.” الان هم که اینها را می خوانم جمعیت می گویند “این چه مسخره ای است” “شرم بر شما”. مرد خدا تو این گرما برو خونه چه کسی برای شما کار می کند؟ در ضمن فردا دیدی کنسل شد!

یادداشت را بستم. شعر را باز کردم. آمد:

«قد زر ما تنهایم، می نوشیم / روشن امروز بعد از خوردن، قد بلندیم»

(دنیا را مدتها خوردند و نوشیدند و[لی] بعد از خوردن امروز [آن همه نعمت ها در گورها] خورده اند.)

منابع:

1. قرآن کریم

2. مروج الذهاب، ج 2، ص 1384پ 1

3. احقاق الحق، جلد 12، صفحه 454

4. المخضر فی الاخبار البشر، جلد 2، صفحه 44.

5. تسکیر الخواص، صفحه 361

6. بحارالانوار، جلد 2، مقام امام هادی، صفحه 149

7. مجموعه آثار شهید مطهری، جلد 18، صفحه 240

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی فعال در حوزه آموزش

4747