حباب طلا دوباره منفی شد؛ قیمت سکه با اونس صعود کرد

آفتاب‌‌نیوز :

آخرین روز کاری هفته در حالی امروز سپری شد که روند معاملات در آغاز فعالیت بازار طلا و ارز از افزایش قیمت‌ها حکایت داشت؛ روندی که در نیمه دوم روز هم هر چند با سرعت پایین تر، اما ادامه پیدا کرد. قیمت دلار هرات که چهارشنبه را با نرخ ۵۸۸۵۰ تومان به پایان رسانده بود، صبح امروز را با همین نرخ آغاز کرد، اما در نیمه روز مرز ۵۹ هزار تومان را پس گرفت و در لحظه تدوین این گزارش، با نرخ ۵۹ و ۵۰ هزار تومان خرید و فروش شد.

امروز همچنین درهم امارات نوسان چندانی را تجربه نکرد و رنج بود، هر درهم که صبح امروز در ساعات آغازین معاملات ۱۶۱۳۰ تومان نرخ گذاری شده بود، در پایان معاملات افزایش ۱۰ تومانی را تجربه کرد و ۱۶۱۴۰ تومان قیمت خورد.

روند صعودی قیمت‌ها، اما تنها متمرکز بر بازار داخلی نبود و اونس طلا رکورد بی سابقه امروز خود را تداوم بخشید و با حفظ مرز مقاومتی ۲۳۴۹ دلار، به رشد خود ادامه داده و به سقف ۲۳۶۰ دلار رسید که یک رکورد محسوب می‌شود. روندی که سکه را بی نصیب نگذاشت و فلز گرانبهای داخلی به تبعیت از اونس طلا، روند افزایشی را در پیش گرفت. رشد سکه با اونس در حالی امروز اتفاق افتاد که طلای آب شده طبق روال چند روز اخیر رشد چندانی را ثبت نکرد و همین امر باعث شد تا حباب آن پس از ۹ روز کاری دوباره منفی شود.

پاسخ احتمالی ایران به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی هم از جمله موضوعات مورد اهمیت فعالان بازار بود. در همین راستا حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان در واکنش به قطعنامه شورای حکام پیشنهاد اخراج همه بازرسان آژانس از تاسیسات هسته‌ای کشور را ارائه کرد.

امروز همچنین خبری درباره رد مفاد آتش بس پیشنهادی جو بایدن توسط جنبش حماس در بازار به گوش رسید؛ موضوعی که تا لحظه تدوین این گزارش به شکل رسمی تایید نشد، اما معامله‌گران پیش بینی کردند در صورت تایید این خبر جناح کاهشی بازار تقویت خواهد شد.

برآیند اخبار سیاسی و اقتصادی امروز بر روند قیمتی بازار هم اثر گذاشت و قیمت دلار در سمت رسمی با افزایش نسبت روز گذشته مورد معامله قرار گرفت و هر دلار مبادله ای، ۴۵۲۸۰ تومان و حواله دلار هم ۴۲۲۷۸ تومان خرید و فروش شد. همچنین قیمت یورو مبادله‌ای با تجربه افزایش نسبت به روز گذشته ۴۹۱۹۴ و حواله یورو نیز ۴۵۹۳۲ تومان مبادله شد.

امروز همچنین قیمت درهم در مرکز مبادله ایران بر مدار افزایش حرکت کرد و با نرخ ۱۲۳۲۹ تومان نرخ گذاری شد و هر حواله درهم هم ۱۱۵۱۲ تومان قیمت خورد.

در بازار طلا و سکه هم امروز قیمت‌ها شیب صعودی را تجربه کردند. هر گرم طلای ۱۸ عیار که امروز براساس اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر سه میلیون و ۳۷۲ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. قیمت سکه امامی هم با تجربه رشد ۳۰۰ تومانی نسبت به آغاز معاملات، ۴۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد.