حاشیه‌های جلسه بودجه ای شورای شهر تهران

بررسی اولین لایحه بودجه شورای ششم شهرداری تهران امروز با حواشی در صحن علنی شورا برگزار شد که حضور شهردار تهران علیرغم کسالت رئیس شورا و کاهش کاهش داشت. از فشار خون کمیسیون بودجه

به گزارش آوای البرز، امروز سه شنبه لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران از سوی اعضای شورا مطرح شد و در ابتدای بررسی توسط محمد آخوندی رئیس کمیسیون بودجه با توجه به حواشی به صراحت بیان شد. 56 هزار و 800 میلیارد تومان کمیسیون شهرداری تهران – کمیسیون بودجه – مخالف اما به رای اعضای کمیسیون تلفیق احترام می گذارد و به همین دلیل مصوبه کمیسیون تلفیق به شورای شهر کشیده شد.

مهدی چمران در واکنش به لایحه ۵۶ هزار میلیاردی شهرداری از اعضای شورا خواست چشمان خود را باز کرده و با واقع بینانه به بودجه رای دهند. اظهارات چمران درباره بودجه با اشاره به مخالفت ناصر امانی با بودجه 56 هزار میلیاردی گفت: وقتی شب می خوابیم و دعا می کنیم در مترو اتفاقی نیفتد، می بینیم که بودجه حمل و نقل فقط 24.5 درصد است. رشد کرد، اما بودجه فرهنگی و اجتماعی 102 درصد رشد کرد، برخلاف سیاست‌هایی که شورا به شهرداری ابلاغ کرده بود.

انتقادات به لایحه بودجه نادعلی را بر آن داشت تا این انتقادات را دور از فتوا بداند و از مدیران شهرداری برای دفاع از این لایحه وقت بخواهد و چمران در پاسخ گفت که در صورت تحقق این بودجه هزاران سجده شکر تقدیم می کنیم. جایگزین خواهیم کرد.

به گزارش آوای البرز، علیرضا ساکانی اگرچه الزامی برای حضور در جلسه شورا نداشت، اما در اواسط جلسه به صحن آمد و در سخنانی به توجیه لایحه خود پرداخت و به ابهامات اعضای شورا پاسخ داد اما بارها از مهمانان عذرخواهی کرد. به دلیل زبری، کسالت و سرفه. .

در جلسه امروز چند تن از خبرنگاران به دلیل بیماری و سرفه شهردار شورا را ترک کردند.

تنگی نفس و کسالت سقانی باعث عذرخواهی او از مهمانان شد و مهدی چمران برای او آرزوی سلامتی کرد و گفت: به ما گفتی سرما خوردی!

در همین حال ساکانی به تصمیم شوراهای قبلی مبنی بر احداث یک طبقه اضافی نیز اشاره کرد که دلیل جهش ساخت و ساز عنوان شد.

چمران در پاسخ به ساکانی گفت: اگر شورا به سقف 56 هزار میلیارد دلاری خود عمل نکند، مورد انتقاد قرار می گیرد و به کسی آسیب نمی رساند. اما شهر و مردم آسیب دیده اند.

وی گفت: راکش رستم برای آزمایش اسب خندقی 41 متری حفر کرد که 40 متر پرید و با پریدن از یک گودال 41 متری اسب را کشت تا به کسی آسیبی نرسد.

انتقادات به لایحه بودجه منجر به پاسخ میثم مسافر و صادقی به درخواست تغییر بودجه شد: صادقی گفت: بر خلاف مصوبه کمیسیون تلفیق چرا اکنون ارقام تغییر می کند؟

بحث بودجه در نهایت به جایی کشیده شد که حبیب کاشانی با تشکر از حضور چمران و ساکانی در جلسه امروز مجبور به استعفا شد.

حبیب کاشانی در ادامه سخنان خود از نمایندگان شوراها برای کاهش آستانه بودجه پیشنهاد کرد: پیشنهاد 56 هزار میلیارد تنی دولت و پیشنهاد 45 میلیارد تنی چمران به جای 50 هزار میلیارد تن تصویب شود: این بودجه است و بحث در حال انجام است و افرادی که هستند. بودجه بندی برای اولین بار در سال جاری نباید منتظر جنجال باشد.

به گزارش آوای البرز، برخی رسانه ها از افت فشارخون محمد آخوندی رئیس کمیسیون بودجه خبر دادند و دقایقی در اتاق مطبوعات استراحت کرد.

در نهایت، نمایندگان شورا با پیشنهاد حبیب کاشانی مبنی بر محدود کردن بودجه وی به 50 هزار میلیارد دلار موافقت کردند، البته بدون حاشیه. لابی و جلسات دو سه نفری صدایشان بلند شد و خطاب به یکی از اعضا (علوی) گفتند: جناح را از هم جدا نکنید. رفت و برگشت درست نیست، مردم رای بدهند. آنها عاقل و بالغ هستند، برای من مهم نیست که کدام عدد قبول می شود. 70 هزار میلیارد بذار خدا رو شکر.

وی با اشاره به سوابق برخی از اعضایی که سابقاً مدیران شهرداری بوده اند، گفت: بیش از 20 بودجه برای این شهر نوشته ایم، ما در شهرداری نمی نشینیم که بودجه بنویسیم، نباید به دیگری رای دهیم. مشکلات است، اما ما باید رای دهیم.” ما می توانیم خودمان و خدایمان را ملاک قرار دهیم و برای رای خود حساب کنیم.

انتهای پیام/