جنگ در اوکراین؛ آیا مهمات روسیه در حال تمام شدن است؟ 

دریاسالار تونی راداکین، رئیس ستاد ارتش بریتانیا در 14 دسامبر گفت: «اجازه دهید امشب به پوتین بگویم که ژنرال ها و وزرای او از گفتن آن می ترسند: روسیه با کمبود شدید مهمات توپخانه مواجه است». ده روز قبل از سخنرانی راداک، آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، اظهارات مشابهی را بیان کرد.

مقامات غربی ماه هاست که درباره مشکل مهمات روسیه صحبت می کنند. در ماه سپتامبر، آنها گفتند که برای تکمیل مهمات و توپخانه روسیه به کره شمالی روی می آورند. در ماه نوامبر، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده از “کمبود شدید” مهمات روسیه صحبت کرد. برخی دیگر از مقامات ارشد دفاعی در این کشور نیز بر این باورند که با نرخ استفاده کنونی، مهمات توپخانه مصرفی روسیه تنها تا اوایل سال 2023 دوام خواهد داشت.

از سوی دیگر برخی دیگر نیز با این نظرات مخالفند. سرهنگ مارگو گروسبرگ، رئیس مرکز اطلاعات نیروهای دفاعی استونی در 9 دسامبر گفت: “روسیه حدود 10 میلیون گلوله دارد و ظرفیت تولید 3.4 میلیون گلوله در سال را دارد.”

به گفته وی، روسیه در فصل تابستان در شرق اوکراین در منطقه دونباس در اوج بارندگی روزانه 20 هزار گلوله استفاده می کند. این بدان معناست که این کشور مهمات کافی برای جنگیدن حداقل برای یک سال دارد.

چندین توضیح برای این دیدگاه های متفاوت وجود دارد. یکی از این دلایل تفاوت در نوع مهمات شمارش شده است. آمار ایالات متحده برای مهمات “کاملا قابل استفاده” می تواند به مهماتی اشاره کند که در تاریخ انقضای خود هستند، به درستی ذخیره شده اند و قبل از استفاده نیازی به بازسازی ندارند. اما آمار استونی شامل بسیاری از مهمات غیرقابل اعتماد یا ناایمن است.

مهمات روسی اغلب در شرایط بد و برای مدت طولانی تری نسبت به ناتو نگهداری می شود. اگر آمار پنتاگون قابل قبول باشد، روسیه از اوایل دهه 1980 شلیک کرده است. البته اوکراین نیز از گلوله های قدیمی استفاده می کند.

مشخص نیست روسیه در طول جنگ ده ماهه چه مقدار مهمات از دست داده و چه مقدار به دست آورده است.

معیارهای خاصی مانند تولید فولاد می تواند سرنخی در این زمینه بدهد. اما این نیز تا حدودی گمراه کننده است. ارزیابی های قبلی از تولید توپخانه روسیه از ماه ژوئن نشان دهنده ظرفیت مازاد است، زیرا تمرکز بر توانایی روسیه برای بارگیری گلوله به جای تولید مواد منفجره در داخل بوده است. داده های ایالات متحده و بریتانیا نشان می دهد که میزان تولید روسیه بسیار محدود است.

روسیه علاوه بر ساخت مهمات، می تواند آنها را نیز وارد کند. به گفته مقامات غربی، بلاروس مقادیر زیادی مهمات را از انبارهای دوران شوروی جمع آوری کرده است. از سوی دیگر، برخی مقامات آمریکایی کره شمالی را به “تلاش برای قاچاق مهمات به روسیه” متهم کردند. اما این توزیع اکنون ناچیز به نظر می رسد.

پس از یک دوره گلوله باران سنگین توپخانه در تابستان، حجم گلوله باران روسیه کاهش یافت. بر اساس تئوری ها، اگر کمبود مهمات روسیه به اندازه ادعا شده باشد، میزان آتش روسیه در ماه های آینده بیشتر کاهش خواهد یافت.