جلسه جنجالی پارلمان انگلیس درباره جنگ غزه

کلورلی گفت: “من اطمینان دارم که مجلس عوام به خانواده های کشته شدگان و مجروحان درگیری در اسرائیل و فلسطین اشغالی تسلیت می گوید.”

وی با اشاره به تلاش های دولت انگلیس و متحدانش برای کاهش جنگ و تصویب آتش بس گفت: “ما می خواهیم طرفین با واسطه ها برای ایجاد آتش بس اضطراری برای جلوگیری از تلفات بیشتر غیرنظامیان و وخیم تر شدن بحران انسانی همکاری کنند.”

ما از تلاش های قطر ، مصر و سازمان ملل در این زمینه حمایت می کنیم و از نزدیک با ایالات متحده همکاری می کنیم. ” “ما این هدف را از طریق کانال های دو جانبه یا چند وجهی اولویت بندی کرده ایم.”

این دیپلمات انگلیسی گفت: وزیر امور خارجه [انگلیس] در روزهای بعد ، او با وزیر خارجه اسرائیل و نخست وزیر فلسطین صحبت کرد و پیام روشنی در مورد کاهش تنش ها و تمایل به پایان دادن به خشونت داد.

کلرولی افزود: “وزیر امور خارجه.” [انگلیس] وی در حال مذاکره با همتای اردنی خود بود و امروز من با سفیران چندین کشور عربی صحبت کردم ، آنها از ضرورت آتش بس فوری و نیاز به راه حل دو کشور ابراز نارضایتی کردند. “در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل ، ما از هر دو طرف خواستیم تا از خشونت بیشتر خودداری کنند.”

ما شلیک موشک علیه اورشلیم و دیگر مناطق اسرائیل را بدون ذکر جنایات صهیونیست ها علیه مردم غزه محکوم می کنیم. ما این عمل ستیزه جویی توسط حماس و سایر گروه های مبارز را به شدت محکوم می کنیم.

کلورلی تکرار کرد: “اسرائیل حق دفاع از خود دارد و اقداماتی که باید انجام دهد باید مطابق با قوانین بشردوستانه بین المللی باشد و از کشته شدن غیرنظامیان جلوگیری کند.”

ما از تعداد مدارس ، بیمارستان ها و خانه هایی که در غزه تخریب شده یا به شدت آسیب دیده اند ، می دانیم و از هدف قرار دادن ساختمان های رسانه ها و مراکز کمک های بشردوستانه نگران هستیم. ” “ما از اسرائیل می خواهیم که نیاز و مناسب بودن پاسخ را در نظر بگیرد.”

وی خطاب به نمایندگان انگلیس گفت: “ما همچنین می خواهیم تنش ها را در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی کاهش دهیم.” انگلیس شدیداً از اوضاع تاریخی بیت المقدس حمایت می کند. “حمله به نمازگزاران هر مذهبی غیرقابل قبول است.”

کلرلی گفت: “آقای رئیس جمهور ، موضع انگلیس در مورد اخراج ، تخریب خانه ها است.” [فلسطینی‌ها] تسویه حساب ها مشخص است و ما مخالف آنها هستیم. ما از دولت اسرائیل می خواهیم سیاست های توسعه شهرک سازی خود را پایان دهد و به سمت راه حل دو کشور حرکت کند. انگلیس به تلاش های دیپلماتیک خود برای اطمینان از آتش بس و صلح پایدار ادامه می دهد.

به نقل از کلورلی ، نماینده حزب کارگر ، وی گفت که وی از انگلیس درباره قطعنامه شورای امنیت چیزی نشنیده است و از معاون وزیر خواسته است تا تلاش های ادعا شده و کمک های بشردوستانه به مردم غزه را توضیح دهد. .

کلورلی پاسخ داد: “من تضمین می کنم که سعی می کنید شلیک کنید.” برخی تلاش های دیپلماتیک انجام شده است. “جامعه جهانی در تلاش است تا به یک آتش بس واقعی و راه درست به صلح پایدار دست یابد.”

یکی دیگر از نمایندگان مجلس با اشاره به ادعاهای رژیم صهیونیستی در مورد نقض حقوق بشر و جنایات جنگی از کلرلی پرسید: “انگلیس در قبال این نقض های تکان دهنده حقوق بشر چه فایده ای دارد؟”

نماینده حزب کارگر ، که طی چند سال گذشته به “افزایش 1000 درصدی” مجوزهای فروش سلاح انگلیس به رژیم صهیونیستی اشاره کرده است ، گفت چنین چیزی “خنثی” نیست و دولت انگلیس آماده است فوراً صادرات اسلحه را متوقف کند ؟

کلورلی با پرهیز از پاسخ دادن به این س questionsالات ، ادعا کرد: “این نماینده محترم نباید دولت قانونی اسرائیل را با گروه مبارز حماس مقایسه کند. همانطور که بارها گفته ام ، اسرائیل حق دفاع از خود را دارد ، اما ما از آنها خواسته ایم طبق قانون حقوق بشر رفتار کنند و تلفات غیرنظامیان را کاهش دهند. وی افزود: “اما آخرین راه حل برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان پایان دادن به این درگیری است ، به همین دلیل ما با مقامات فلسطینی و اسرائیلی و شرکای بین المللی و منطقه ای خود کار می کنیم.”

لیلا موران ، سخنگوی حزب لیبرال دموکرات انگلیس ، گفت: وقتی فهمیدم که بیش از شصت کودک فلسطینی کشته شده اند ، من شوکه شدم. انگلیس نباید آتش بس را به فرانسه واگذار کند تا به مهمترین حامی قطعنامه سازمان ملل تبدیل شود. عملکرد این دولت تکان دهنده است و اکنون زمان اقدام است. امروز ، من می گویم روسری ام را بپوشم ، اگر به دنبال آرامش هستیم ، به روش قبلی برنگرد. وحشیگری پلیس ، خانه نشینی و سرکوب [فلسطینی‌ها] باید تمام شود ما به یک روند صلح نیاز داریم که قبل از آغاز روند صلح از بین نرود. “اگر این دولت متعهد به صلح پایدار است ، چرا دولت فلسطین را به رسمیت نمی شناسد؟”

کلرلی پاسخ داد: “آقای رئیس جمهور ، من به تمایل وی برای حمایت از فلسطینی ها و پیشینه او احترام می گذارم.” من به او اطمینان می دهم که ما برای دستیابی به صلح با شرکای بین المللی خود کار می کنیم. ما متعهد به دو راه حل واقعی و معنی دار هستیم. “موضوع به رسمیت شناختن فلسطین قبلاً در مجلس عوام مورد بحث قرار گرفته است ، اما اکنون تمرکز ما بر خاتمه بخشیدن به درگیری به طور کامل است ، بنابراین زمان برای گفتگوی سیاسی در مورد راه حل دو کشور وجود خواهد داشت.”

نماینده دیگر حزب کارگر دولت را به بی عملی و عدم عزم واقعی برای اجرای راه حل دو کشور متهم کرد: “برنده واقعی چنین شرایطی ، [بنیامین نتانیاهو] است “.

کلرلی پاسخ داد: “نتیجه روند دموکراتیک در انتخابات اسرائیل به عهده مردم آن است.” ما در حال کار با دولتی هستیم که توسط مردم اسرائیل انتخاب شده است. “ما می خواهیم این مبارزه فعلی را پایان دهیم و به یک راه حل دو کشور برسیم.”

در این جلسه ، یک نماینده محافظه کار از ایران خواست تا به نقش خود در مقابله با گروه های مقاومت بپردازد و از کلورلی پرسید که آیا حمایت ایران از گروه های منطقه ای را برای احیای برجام در نظر می گیرد؟

کلورلی در پاسخ گفت: “همکار من بوز حرف مهمی زد.” در تمایل ما برای جلوگیری از اتخاذ سلاح هسته ای توسط ایران ، نباید چشم خود را بر بی ثباتی گسترده در منطقه ببندیم. “این یکی از اولویت های دولت انگلیس است. این موضوعی است که ما با شرکای محلی خود داشتیم و به شما اطمینان می دهم که در بحث های آینده حل خواهد شد.”

قانونگذار دیگری به کلرئلی گفت: وی گفت: “چه تعداد کودک فلسطینی دیگر باید کشته شوند ، چه تعداد خانه فلسطینیان باید به زیر آوار تبدیل شوند ، چه تعداد مدرسه و بیمارستان فلسطینی باید بمباران شود ، تا دولت انگلیس اقدامات لازم را برای مجبور کردن دولت اسرائیل به پایان جنگ انجام دهد.” در برابر فلسطینی ها؟ “اکنون زمان آن است. کل انگلیس باید مجبور شود اسرائیل را متوقف کند [جنایات]آهسته “البته وقت آن است که دولت اسرائیل را به دلیل نقض مکرر قوانین بین المللی تحریم کنیم. این پارلمان در سال 2014 به رسمیت شناختن دولت فلسطین رای داد زیرا فلسطین حق حیات دارد.”

کلورلی بدون اشاره به تلاش های رژیم صهیونیستی برای اخراج خانواده های فلسطینی از منطقه شیخ زراع در قدس اشغالی و سرکوب معترضین ، ادعا کرد: “آقای رئیس جمهور ، من باید به حوادث اخیر توجه کنم. اسرائیل به حمله گروه تروریستی پاسخ می دهد. اسرائیل حق دفاع از خود را دارد. “البته من هم مانند او از دیدن تصاویر تلفات غیرنظامیان شوکه شدم ، اما اکنون زمان تشخیص وضعیت فلسطین نیست. ما باید به این مبارزه پایان دهیم.”

قانونگذار دیگری با اشاره به براندازی قطعنامه شورای امنیت در آمریکا ، بر لزوم انتخابات در فلسطین تأکید کرد.

کلرلی پاسخ داد: “انگلیس کاملاً از برگزاری انتخابات در فلسطین حمایت می کند و ما از هماهنگی بین تشکیلات خودگردان فلسطین و مقامات اسرائیلی حمایت می کنیم.”

جرمی کوربین ، رهبر پیشین حزب کارگر گفت: “آقای رئیس جمهور ، تصاویر مرگ و ویرانی در سراسر منطقه وحشتناک است.” بمباران ساختمان ها در غزه ، مخازن مستقر در کرانه باختری و تخریب امکانات آموزشی و پزشکی فلسطین ادامه دارد. آیا معاون وزیر می تواند دقیقاً ماهیت روابط نظامی انگلیس و اسرائیل را توضیح دهد؟ آیا وی می تواند ماهیت همکاری با اسرائیل را برای پارلمان توضیح دهد ، اینکه آیا سلاح های فروخته شده توسط انگلیس برای بمباران غزه استفاده شده است یا اینکه از تجهیزات پهپادی علیه غزه و کرانه باختری برای کشتن خانواده ها و کودکان استفاده شده است؟ من فکر می کنم جامعه ما باید ماهیت این روابط نظامی را بداند.

کلورلی گفت: “انگلیس از سیستم صدور مجوز صادرات تسلیحات دقیق برخوردار است و این مجوزها در حال بررسی هستند.” من می توانم به شما اطمینان دهم که او مسئولیت فروش اسلحه را بسیار جدی می پذیرد ، من به او یادآوری می کنم که تیمی نزدیک به ایران به این موشک پاسخ خواهد داد و من از همه کشورها می خواهم که مسئولیت فروش اسلحه خود را به همان اندازه انگلیس جدی بگیرند.

مبارزات در فلسطین اشغالی از چند روز پیش بسیار شدید بوده و برخی آن را انتفاضه جدید خوانده اند. ماجرا با این واقعیت بیشتر تشدید می شود که شبه نظامیان صهیونیست در 28 ماه رمضان (10 مه) صبح در نقاط مختلف به مسجد الاقصی حمله کردند و آن را به یک میدان جنگ تبدیل کردند و آن را با بمب های صوتی و گاز محاصره کردند. گلوله های اشک آور ، گلوله های پلاستیکی و فلزی به سمت نمازگزاران شلیک شد.

علاوه بر این ، شبه نظامیان صهیونیست و شهرک نشینان در اعتراض به برنامه های صهیونیست ها برای یهودی سازی قدس در مناطق مختلف کرانه باختری و تحریکات رژیم صهیونیستی از جمله تصرف محله شیخ زارا و اخراج فلسطینیان در خیابانها با فلسطینیان درگیر شدند.

نیروهای مقاومت فلسطین به جنایات از جمله در شهرک های صهیونیستی اطراف قدس ، آسکلان ، تل آویو و نوار غزه که پس از هشدارهای گروه های دفاعی فلسطین شاهد حملات موشکی گسترده از شامگاه گذشته هستند ، پاسخ داده اند.

311311