جشنواره ملی پانتومیم ایران به پایان رسید/ معرفی برگزیدگان

به گزارش شفاف به نقل از روابط رسانه ای و روابط عمومی جشنواره ملی پانتومیم، اختتامیه این جشنواره عصر پنجشنبه 21 اردیبهشت ماه در تالار بزرگ فرهنگسرای امام خمینی(ره) سنجان با حضور گروه هایی برگزار می شود. هنرمندان و پیشکسوتان در این جشنواره شرکت کردند و افسران کشوری استانی شرکت کردند.

امرالله حسنی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سنجان نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره پانتومیم در سنجان به تلاش های مستمر ساسان خاجار دبیر جشنواره برای برگزاری این رویداد از سال ها قبل اشاره کرد. اما با مداخله و حمایت جمعی در سال جاری، این امر به واقعیت تبدیل شده است. وی افزود: دنیا وارد جایگاه جدید خود شده است، فناوری به سرعت در حال نوآوری، پیشرفت و تکامل است، هنر زبانی است که می تواند ما را به این چرخه نزدیک کند.

حسنی گفت: پانتومیم اولین و اساسی ترین شکل ارتباط از طریق کلام و حرکات بدن است. زبان بدن می تواند مشکلات موجود در جامعه را نشان دهد و کاهش دهد.

رئیس جشنواره ملی پانتومیم افزود: سرمایه گذاری در پانتومیم آنقدر کم است که آن طور که باید به آن پرداخته نشده است. در عین حال منتظر میزبانی جشنواره بین المللی پانتومیم در سال آینده هستیم. وی حسن نیت اداره کل هنرهای نمایشی را قابل تقدیر دانست و گفت: جشنواره پانتومیم در تقویم منظم جشنواره های اداره کل هنرهای نمایشی قرار می گیرد. کاسم نظری اعلام کرد.

در گزارش روابط عمومی جشنواره آمده است: ارائه گزارش دبیر جشنواره و اجرای پانتومیم شکاری ساسان کجار برگزیده جشنواره بین المللی پانتومیم سلیمانیه عراق در ادامه مراسم اختتامیه و شادی را به همراه داشت. خوشحالی در مراسم

در ادامه این مراسم دکتر کاسم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی از مهمانان ارجمند جشنواره به روی صحنه رفت.

وی با قدردانی از زحمات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های سنجان و ساسان خجر گفت: خلأ برگزاری چنین جشنواره ای به شدت احساس شده است.

کاسم نظری افزود: زبان بدن فراتر از زبان گفتاری است، منتظر دومین جشنواره بین المللی پانتومیم در سال آینده هستیم.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود را به جشنواره پانتومیم اعزام کرد. پیام محمود سالاری توسط مدیرکل هنرهای نمایشی قرائت شد. این مراسم توسط خانه پانتومیم ایران و قاسم نظری با حضور مسئولان استانی و عبدالله بحرالعلومی مدیرکل ارشاد اسلامی استان اردبیل که مهمان ویژه این مراسم بود، افتتاح شد. ایران مهلتی برای جشنواره پانتومیم تعیین کرده و تاکید کرده است که فعالیت دبیرخانه جشنواره باید بلافاصله پس از پایان اولین دوره آغاز شود.

اجرای موسیقی توسط هنرمندان گروه ریتم کوبا به سرپرستی اسماعیل آزادی و موسیقی مصاحبه های مدیران شرکت کننده در جشنواره، قسمت پایانی اختتامیه داوران و منتقدان جشنواره بود. پس از آن اسامی برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر اعلام شد:

* مقوله انتقادی:

مصطفی محمودی، امین اشرفی و علی آقاجانلو داوران منتقدین پس از قرائت بیانیه داوران جشنواره منتقدان با تاکید بر لزوم آموزش علمی و پایه مطابق با استانداردهای جهانی برگزیدگان را معرفی کردند.

نامزد بهترین نمایش منتقدان:

نمایش مکبث از استان مرکزی

نمایش اکسیژن خالی از استان هرمسگان

نمایش اسباب بازی های استان کرمانشاه

نمایش نوازنده از استان سنجان

دسته منتخب منتقدان:

الف) لوح تقدیر جشنواره و جایزه نقدی نمایشی از نوازنده به کارگردانی اصغر محمدی از استان سنجان.

ب) لوح تقدیر، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره برای اثر برگزیده منتقدان نمایش «اکسیژن خالی» به کارگردانی سید میلاد العبائی از استان هرمسگان.

* دسته بندی مسابقات:

داوران بخش مسابقه جشنواره ملی پانتومیم ایران با حضور علیرضا ناصحی، یاسر خاذب و یونس ولی پور برگزیدگان خود را به شرح زیر معرفی کردند.

نامزدهای آثار منتخب:

1- نمایش “ای لیدی مکبث” اثر گلام ترزا یونسفورد به کارگردانی سهیلا میرزاخانی از استان مرکزی شهرک.

2- نمایش “اکسیژن خالی” به نویسندگی و کارگردانی سید میلاد العبی از استان هرمسگان در شهرستان بستک.

3- نمایشنامه «زندانی آزاد» اثر اسده شهریاری فر و سجاد آقابابایی از استان تهران تهران.

۴- نمایش اسباب بازی و زندگی اثر مجاد مرادی به کارگردانی بهزاد س کندری از استان کرمانشاه کرمانشاه.

5- نمایش «کلروفیل» اثر رضا باگرپور یوسف به کارگردانی رضا نیکاه از تبریز آذربایجان شرقی.

6- نمایش “من” به نویسندگی و کارگردانی علیرضا اسماعیلی از شهرستان سخس استان کردستان ساخته شده است.

داوران منتخب در بخش مسابقه:

الف) لوح تقدیر و جایزه نقدی 2000000 دامنه برای نمایش ME به کارگردانی علیرضا اسماعیلی.

ب) لوح و جایزه نقدی 2000000 تومان برای نمایش «اسباب بازی و زندگی» به کارگردانی بهزاد س.کندری.

ج) لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی 4.000.000 تومان برای نمایش “ای بانو مکبث” به کارگردانی سهیلا میرزاخانی.

د) دیپلم افتخار در آثار برگزیده برای نمایش «اکسیژن خالی» به کارگردانی سید میلاد العبائی، تندیس جشنواره، جایزه نقدی 100 میلیون تومان.

همچنین ریما پیروالی بازیگر جوان نمایش استان مرکزی از دبیری جشنواره جایزه ویژه دریافت کرد.

جشنواره ملی پانتومیم ایران از 20 تا 22 اردیبهشت ماه سال جاری به ریاست امرالله حسنی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سنجان و ساسان خجر هنرمند ارشد پانتومیم از استان سنجان برگزار شد. کار او آغاز شد.

منبع: ایلنا