جزئیات بیشتر از دادگاه رسیدگی به یک پرونده مفاسد اقتصادی

بر اساس گزارش ها گابرانلایندر ابتدای بحث قاضی از نماینده دادستان خواست موضع بگیرد و بقیه کیفرخواست را قرائت کند.

فولادی سخنگوی دادستان گفت: سید نوید طاهری از سال 1370 در شرکت کروز حضور داشت و از سال 1377 مسئولیت ترخیص حمل و نقل و لجستیک این شرکت را بر عهده داشت.

وی افزود: با اعترافات متهم، عمل رشوه به کارکنان گمرک توسط طاهری انجام شده است.

سخنگوی دادستان با بیان اینکه سید نوید طاهری علت رشوه خواری کارکنان گمرک را تشریح کرد، گفت: علاوه بر یک عرف، هدایا به دلیل مراجعه زیاد به گمرک نیز به تاخیر افتاده است.

متهم طاهری گفت: دادسرا قاچاق را انجام نداده و تمامی کالاها طبق نیاز شرکت سازنده خودرو ثبت شده است. سالهاست که سفارش با ارسال تصویر در سامانه گمرک ثبت می شود، اصالت مدارک در نظر گرفته نمی شود.مدارک توسط واحد خرید خارجی انجام می شود.

سخنگوی دادستان توضیح داد: استراتژی شرکت پرداخت های سنگین نیست، بلکه بیشتر کارت های هدیه است.

متهم طاهری در اعترافات خود عنوان کرد: در مواردی که وزن کالا با اسناد ثبت سفارش تفاوت داشته باشد، در صورت نیاز به ترخیص فوری کالا، کالا را هدیه می دهیم. در برخی موارد هدایایی به صورت قطعات خودرو داده می شد.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم نوید طاهری در رابطه با قاچاق سازمان یافته گفت: مدارک پیش فرم اسناد خرید قبلاً توسط شرکت های خارجی ارسال شده و در اختیار شرکت قرار گرفته است. برای ثبت سفارش نیز از همین فایل ها استفاده شده و فقط شماره و وزن کالا تغییر کرده است. شرکت کروز نیز آنلاین شرکت های خارجی داشت.

متهم طاهری گفت: در اغلب موارد مسئولان واحد خرید خارجی به دلیل نداشتن فرصت برای ارسال مدارک به شرکت های خارجی، این کار را انجام می دادند و فایل های رنگی را اسکن می کردند. در برخی موارد نوع ارز صادر شده توسط بانک مرکزی با نوع ارزی که برای ثبت سفارش کالا استفاده می شد متفاوت بود و فرصتی برای تبدیل ارز وجود نداشت. در این موارد اسناد ثبت سفارش با خرید تنظیم می شود. واحد.

سخنگوی دادستان: متهم طاهری در پاسخ به این سوال که آیا گمرک از جعلی بودن مدارک مطلع است یا خیر، گفت: از برخورد این شرکت با گمرک اطلاعی نداشته اما به نظر می رسد در حال ترخیص کالا است. اسناد گمرکی دریافت شد.

متهم رنجبر با اعتراف به ارائه مدارک با تایید نماینده دادستان گفت: مدیرعامل سخا، مدیر خرید خارجی شرکت میرآقعی و مدیر تدارکات شرکت طاهری.

سخنگوی دادستان گفت: در جریان تحقیقات به شرکت کروز مدارکی مبنی بر پرداخت رشوه های کلان از سوی این شرکت به مدیران گمرک دریافت شد. همچنین سید نوید طاهری در سال 93 به 67 نفر از مدیران گمرک شهید رجایی رشوه داده است. این رشوه ها شامل سکه بهار آزادی، نیم سکه، ربع سکه و کارت هدیه می باشد.

سخنگوی دادستانی طاهری گفت: دادستانی فهرستی از 198 کارمند گمرک را که در سال 98 رشوه گرفته بودند را تایید کرده است.

قاضی صلواتی خطاب به نماینده دادستان گفت: مواردی را به همراه سمت آنها از فهرست رشوه های پرداختی به ماموران گمرک بخوانید.

نماینده دادستان در ادامه لیست پرسنل و مسئولان حین گمرک از جمله معاون تالار گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)، ارزیابی گیت خروجی گمرک تهران و معاون گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) نام برد. قبض انبارهای گمرکی و رشوه در فرودگاه امام خمینی را خواند.

قاضی صلواتی گفت: 21 مامور گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) رشوه دریافت کرده اند.

متهم طاهری با بیان اینکه نماینده دادستان ادامه داد: شهید رجایی خودروی سمند را به مسئول گیت گمرک، خودروی ساندرو معاون فنی امام خمینی (ره) و یک دستگاه خودرو مزدا 3 به معاون مسافربری امام خمینی (ره) در گمرک داده بود. قیمت کارخانه ..

سعید رنجبر هشتمین متهم پرونده از سوی نماینده دادستان گفت: متهم رنجبر از سال 92 در شرکت کروز مشغول به کار بوده و از سال 93 مسئولیت ترخیص کالا از گمرک را برعهده داشته است. این کالا با استفاده از اسناد جعلی از گمرک جابجا شد. رنجبر در اعترافات خود در مورد استفاده از اسناد جعلی گفت که برای ثبت سفارش از مهرهای جعلی استفاده می‌کردم اما خودم از آن استفاده نکردم.

رانجیبر سخنگوی دادستان گفت که شرکت این کار را برای “دستاوردهای قابل توجه” انجام داده است. پروفرماهای تهیه شده به نوید قریب تحویل و سفارش در وزارت صمت ثبت شد.

نماینده دادستان تصریح کرد: رنجبر در پاسخ به این سوال که چرا این شرکت در ثبت سفارش تعمیم می دهد، گفت که احتمالاً این شرکت قصد ورود به تعرفه های مختلف را نداشته است.
سخنگوی دادستان گفت: با افزایش اختلاف ارز با ارز داخلی، شرکت ارزش کالا را برای حمل ارز به خارج از کشور اعلام می کند، اما با کمتر شدن اختلاف ارز، قیمت کالا کاهش می یابد. ” برای ارائه تعرفه کمتر. امام در سال 1375 و 1376 به عنوان مشاور گودرسی رئیس سالن مسافربری فرودگاه مشغول به کار شدند.

سخنگوی دادستان گفت: متهم رنجبر گفت کی از کشور خارج می شود. در مورد آن

سخنگوی دادستان گفت: کاران خانی معاون گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) 30 سکه بهار آزادی تحویل داد و طاهری معاون گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) به کارکنان فرودگاه امام خمینی (ره) رنجبر گفت: 2500 روپیه رشوه داده بود. سکه، معاون بحر آزادی تالار فرودگاه امام، کارشناس بازرسی گمرک فرودگاه امام و 40 سکه به رئیس کل گمرک فرودگاه امام خمینی رشوه داده شد.

متهم رنجبر گفت: این رشوه برای تسریع در کار و نمک زدن به کارکنان گمرک بوده است.

در نهایت قاضی صلواتی از ختم جلسه دادگاه خبر داد و گفت: جلسه بعدی رسیدگی به پرونده شرکت کروز فردا پنجم بهمن ماه برگزار می شود.

235233