تکرار قهرمانی پاراتکواندوکاران این بار در ویتنام – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

این دوره از مسابقات امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه با حضور ۱۰۹ ورزشکار از کشورهای مختلف در سالن «تین سون» شهر دانانگ» ویتنام برگزار شد. تیم ملی ایران با ۱۰ پاراتکواندوکار در دو بخش بانوان و آقایان در این مسابقات به مصاف رقبای خود رفته و موفق به تکرار عنوان قهرمانی خود شدند.

تیم ملی پاراتکواندو بانوان ایران با دو طلا و سه برنز عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد. مریم عبدلله پور و زهرا رحیمی دو مدال طلا، لیلا میرزایی، آیلار جامی و مرضیه نصراللهی هم به نشان برنز دست پیدا کردند. همچنین تیم مردان ایران با کسب ۲ طلا و ۲ نقره بالاتر از همه مدعیان یک بار دیگر به مقام نخست قهرمانی آسیا دست یافت. مهدی پوررنما و حامد حق شناس دو مدال طلا کسب کردند. سعید صادقیانور و امیرمحمد حقیقت شناس هم دو نشان نقره کسب کردند.

در پایان رقابتها عاطفه کشاورز و پیام خانلرخانی به عنوان بهترین مربی قاره کهن در هر دو بخش آقایان و بانوان انتخاب و معرفی شدند. ضمن اینکه مهدی پوررهنما و زهرا رحیمی از کشورمان نیز عنوان فنی‌ترین پاراتکواندوکار این رقابت‌ها را از آن خود کردند.

نتایج نمایندگان ایران به شرح ذیل است:

در وزن ۴۷- کیلوگرم مریم عبدالله پور دور نخست به دیدار «ایوجین» از کره رفت و پیروز شد و سپس دیدار سنتی خود را در نیمه نهایی برابر «زیداخون ایساکووا» از ازبکستان برگزار کرد و نهایتاً برتری رسید. عبدالله پور در فینال حریف «رومرو کلودیا» از مکزیک شد و مقابل این حریف عنوانداربه برتری دست یافت و برای سومین بار طلای آسیا را بر گردن انداخت.

آیلار جامی در وزن ۵۲- کیلوگرم در نیمه نهایی به دیدار «آلامبایار» از مغولستان رفت و در یک دیداری نزدیک ۷ بر ۳ باخت و به نشان برنز رسید. زهرا رحیمی نیز در وزن ۵۷- کیلوگرم زهرا رحیمی ابتدا «پالشا» از نپال را شکست داد و بعد برابر «ژوریوا» از ازبکستان با نتیجه ۲۰ بر ۶ به پیروزی دست یافت و در اولین حضورش در قهرمانی پاراتکواندوی آسیا نشان طلا را بر گردن آویخت.

در وزن ۶۵- کیلوگرم لیلا میرزایی در مبارزه نخست «کیم ون» از کره جنوبی را پیش رو داشت و پیروز شد و در نیمه نهایی با «دایلا ژلیکو» از فرانسه رو به رو شد که ۱۸ بر ۷ باخت و برنزی شد. مرضیه نصراللهی نماینده تیم بانوان کشورمان وزن ۶۵+ کیلوگرم ابتدا به دیدار «وارگاس» از مکزیک رفت و مقابل قهرمان جهان به برتری رسید و سپس مقابل قهرمان المپیک توکیو، عنواندار جهان و آسیا «نایمووا» از ازبکستان رفت و باخت و به نشان برنز رسید.

در بخش مردان و در وزن ۵۸- کیلوگرم: محمد حسن پور بعد از یک دور استراحت به مصاف برنده نماینده قزاقستان را شکست داد اما در دیدار برابر نماینده جمهوری آذربایجان در ثانیه‌های پایانی شکست خورد و حذف شد. سعید صادقیان پور، سرگروه تیم ملی ایران هم در وزن ۶۳- کیلوگرم دور نخست استراحت داشت و سپس «امیر بهلون» نماینده نپال را شکست داد و بعد برابر «توخیروف» نماینده ازبکستان پیروز شد و در فینال مقابل «گانبات» از مغولستان به میدان رفت و در یک دیداری نزدیک ۸ بر ۷ باخت و به نشان نقره بسنده کرد.

در وزن ۷۰- کیلوگرم تیم ملی ایران دو نماینده داشت. امیر محمد حقیقت شناس در اولین دیدار به مصاف «لی گوانهون» از کره جنوبی رفت و به پیروزی رسید سپس مقابل نماینده تایلند پیروز و راهی مبارزه نهایی شد. از آن سوی جدول هم مهدی پور رهنما دیگر نماینده کشورمان در این‌وزن ابتدا «لیو هریا» از گینه نو را شکست داد و برابر «زوبینف» از قزاقستان و «خولیکوف» از ازبکستان با اختلاف بالا به برتری رسید و راهی فینال شد. در فینالی تمام ایرانی این وزن حقیقت شناس ۱۱ بر ۵ نتیجه را به پوررهنما واگذار کردتا طلا و نقره این وزن به نمایندگان ایران برسد.

علیرضا بخت در وزن ۸۰- کیلوگرم علیرضا بخت پس از یک دور استراحت به دیدار نماینده ازبکستان رفت و باخت و حذف شد. در وزن ۸۰+ کیلوگرم هم حامد حق شناس هم دور نخست استراحت کرد و سپس در ادامه به دیدار «اسدبک» از ازبکستان رفت و به برتری دست یافت و راهی دیدار نهایی شد. حق شناس در دیدار پایانی «عالیشر» از قزاقستان به میدان رفت و با کسب مدال طلا مجدداً قهرمان شد.

پیام خانلرخانی سرمربی و علی کریمی صابر هم مربی تیم ملی است. هدایت تیم ملی بانوان برعهده عاطفه کشاورز است و زهرا حسینی نیز وی را به عنوان مربی یاری می‌کند. جمشید سهرابی نیز به عنوان رئیس انجمن پاراتکواندو تیم را همراهی می‌کند.