توله یوز مصدوم پل ابریشم زنده گیری شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، صبح روز جمعه ۲۵ خرداد خبری به سازمان حفاظت محیط زیست مخابره شد که یوزبانان پروژه حفاظت مشارکتی یوزکنام پل ابریشم یک قلاده یوزپلنگ نابالغ را مشاهده کرده‌اند که بی‌قرار و مرتب در حال صدا کردن است. مشاهده این یوز سه روز متوالی ادامه داشت.

یوز مشاهده شده از لحاظ ظاهری جثه مناسبی داشته ولی لاغر به نظر می‌رسید.

با وجود اینکه اقدامات لازم و پایش از دور توله یوز در منطقه وسیع ٤٠٠ هزار هکتاری یوزکنام در منطقه محافظت شده پل ابریشم در حال انجام بود؛ وضع ظاهری توله یوز و پیدا نشدن مادرش تیم‌های امدادی را کمی نگران کرد تا آن جا که این تیم‌ها ناچار به زنده گیری این توله یوز شدند.

حسن اکبری، معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص این توله یوز گفت: در پی اطلاع از حضور یک توله‌یوز سرگردان در منطقه حفاظت مشارکتی یوزکنام پل ابریشم، از روز جمعه ۲۵ خرداد تیم‌های حفاظتی و کارشناسی از سازمان حفاظت محیط‌زیست، استان‌های سمنان و خراسان شمالی و یوزبانان یوز کنام پل ابریشم در منطقه حضور یافتند.

تغذیه نامناسب توله یوز موجب انتقال حیوان به سایت توران شد

وی افزود: پایش منطقه به مدت سه شبانه‌روز ادامه داشت و متأسفانه هیچ نشانه‌ای از یوز مادر دیده نشد. با توجه به این که این یوز کم‌سن بوده و وابسته به مادر است، در چندین نقطه طعمه خرگوش به گونه‌ای در مسیر قرار گرفت تا این توله‌یوز بتواند تغذیه را انجام دهد.

اکبری خاطرنشان کرد: ولی با توجه به رصد لحظه‌ای محیط‌بانان، متأسفانه آثار لاغری مفرط و گرسنگی بازهم در حیوان مشاهده می‌شد و وضعیت مناسبی نداشت و مراجعات مکرر توله‌یوز به همان محدوده مشاهده‌شده اولیه که در خارج از مناطق حفاظت‌شده است، نگران‌کننده بود. در چنین شرایطی با مشورت با کارشناسان و دامپزشکان اعزامی به منطقه و با توجه به لاغری شدید توله‌یوز، تصمیم بر این شد که این حیوان از طبیعت زنده‌گیری و به سایت توران منتقل شود.

اکبری اظهار داشت: موضوع آینده این یوز نابالغ برای ما بسیار مهم است و به همین دلیل تصمیم‌گیری در مورد آن به کارگروه تخصصی ارجاع می‌شود و با توجه به وضعیت آن، سوابق موضوع و مستندسازی انجام شده، براساس خرد جمعی کارشناسان و متخصصین بیرون سازمان، تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: ترجیح نخست ما این است که پس از پایدار شدن وضعیت حیوان و انجام اقدامات پیش‌نیاز لازم، در صورت امکان حیوان به طبیعت برگردانده شود، اما بازهم باید نظر کارشناسان متخصص را در این موضوع جویا شد.

تأمین ۶ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز سایت تکثیر در اسارت توران

اکبری همچنین درباره اقدامات انجام‌شده برای تجهیز سایت تکثیر در اسارت توران عنوان داشت: برای سایت تکثیر ۶ میلیارد تومان اعتبار از منابع خارج سازمانی تأمین شده و با همکاری بسیج سازندگی و با مشورت متخصصان، استانداردسازی سایت شامل ایجاد فضای ریوایلدینگ (باز وحشی سازی)، نصب چیتاران (آموزش تعقیب شکار)، بزرگ کردن فضای نگهداری یوزها، مکان‌های برخورد نر و ماده (دالان عشق) و … آغاز شده است و به امید خدا تا قبل از فصل جفت‌گیری به پایان خواهد رسید.

اکبری گفت: از یوزبانان یوزکنام پل ابریشم، محیط‌بانان توران، میاندشت و همکاران دو استان سمنان و خراسان شمالی، کارشناسان و دامپزشکان سازمان و کارشناس بیرون سازمانی به واسطه پایش های شبانه‌روزی و اجرای عملیات زنده گیری صمیمانه قدردانی می‌کنیم.

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست در پایان گفت: ما همواره عمده انرژی خود را برای حفاظت از زیستگاه یوزپلنگ صرف می‌کنیم و سایت تکثیر در اسارت و گزینه فراجمعیت هم در کنار حفاظت از زیستگاه باعث ایجاد یک جمعیت پشتیبان خواهد شد.