توافقنامه سازمان منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی سن پترزبورگ منعقد شد

به گزارش خبرگزاری آوای البرز از گیلان ؛ توافقنامه همکاری دوجانبه بین سازمان منطقه آزاد انصالی و منطقه ویژه اقتصادی سن پترزبورگ در شش ماده توسط مهندس علی عواست اکبری موگاد و ولادیمیر بالابانوف امضا شد.

مطابق شرایط این تفاهم نامه برای گسترش و تعمیق همکاری در فعالیتهای اقتصادی خارجی با شرکتها و موسسات کشورهای مربوطه ؛ سازماندهی روابط تجاری بین کارآفرینان ایرانی و روسی در قالب نمایشگاه ها ، سمینارها ، کنفرانس ها و رویدادهای مشترک با هدف معرفی تجار با فرصت های متقابل اقتصادی صادراتی ؛ ارائه اطلاعات در مورد مراحل قانونی داخلی و خارجی و برنامه های مالی با تمرکز بر صادرات ، واردات ، شرکای احتمالی شرکت ها و مسائل مورد علاقه.

از سوی دیگر ، احزاب در بخش توسعه مشاغل کوچک و متوسط ​​از طریق تأسیس شرکت های مالی مشترک و انتشار اطلاعات در این زمینه ؛ ترتیبات ویژه ای برای افزایش همکاری بین ایران و روسیه از طریق جلسات ویژه منظم بین مقامات ارشد دو کشور ایجاد و اجرا می شود.

نکته جالب توجه توافقنامه عدم محدودیت زمانی در طول همکاری بین دو طرف است.

مهمترین دستاورد این توافق را می توان تکمیل فرایند اداری همکاری بین طرفهای ایرانی ، هندی و روسی با محوریت سازمان منطقه آزاد انصالی برای افزایش جابجایی کالا از طریق کریدور شمال-جنوب دانست. آستاراخان ، آکتائو ، قزاقستان و کشورهای علاقه مند در کریدور لوتوس منجر به ایجاد گروه کاری فعال سازی کریدور شدند. با ترسیم افق های همکاری با منطقه ویژه اقتصادی سن پترزبورگ ، در واقع ، این سازمان یک توافق نامه همکاری با دو منطقه اقتصادی جداگانه در ورودی و خارج از کریدور شمال-جنوب در روسیه ، یعنی آستاراخان ، سن پترزبورگ امضا کرد. پترزبورگ اقداماتی را برای افزایش تردد بار انجام دهد. استراتژی ای که می تواند نقش موثری در گسترش همکاری های بین المللی بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای در این کریدور بین المللی مهم بین آسیا و اروپا داشته باشد.

پس از انعقاد توافقنامه ، منطقه با عضویت سرپرست بندر و امور دریایی خزر ، معاون ، مشاور مدیر عامل و عضو هیئت مدیره اتاق ایران و روسیه و مدیران و معاونان اقتصادی ویژه سن پترزبورگ حضور یافت.