تلاش ۳۰ نفر برای کنار زدن پوتین از کرملین

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین آوای البرز: با گذشت ۱۷ روز از اعلام نامزدی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه (۲۵ تا ۲۷ اسفند)، مسئول برگزاری این انتخابات اعلام کرد که «قطعا» یک انتخابات رقابتی در پیش خواهد بود.

پوتین در صورت پیروزی، برای پنجمین دوره در این مسند ریاست جمهوری باقی می‌ماند. وی در آخرین روز سال ۱۹۹۹ ریاست‌جمهوری را از «بوریس یلتسین» تحویل گرفت و تا همین حالا هم طولانی‌ترین دوره ریاست‌جمهوری روسیه را تجربه کرده است.

این سیاستمدار ۷۱ ساله روس در انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۲۰۰۰، ۲۰۰۴، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸ رقبای خود را شکست داده است.

 

 نظرسنجی اخیر بنیاد افکار عمومی  (FOM)، حدود ۷۰ درصد شهروندان روسیه خواستار نامزدی پوتین برای یک دوره دیگر در انتخابات شدند و ۱۵ درصد دیگر گفتند که او باید این سمت را کنار بگذارد.

از چهره‌های شناخته شده‌ای که به عنوان رقیب پوتین نام کرده‌اند، «نیکولای خاریتونوف» عضو مجلس دومای دولتی روسیه است که سال ۲۰۰۴ به عنوان نامزد حزب کمونیست حضور داشت و ۱۳ درصد آرا را کسب کرد.

«لئونید اسلاتسکی»  رهبر حزب دموکراتیک لیبرال روسیه و عضو کنونی دوما، یکی دیگر از نامزدهاست. «ولادیسلاو داوانکوف» نائب رئیس مجلس دوما که در انتخابات سال جاری شهرداری مسکو نامزد ناکام حزب «روسیه نوین» بود، در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده است. تحلیلگران مسائل روسیه، شانسی برای رقبای پوتین قائل نیستند.

رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه الا پامفیلووا با تاکید بر اینکه بیش از ۳۰ نفر نامزد انتخابات ریاست جمهوری امسال شده‌اند، به خبرگزاری تاس گفت که «سطح رقابت نه به تعداد نامزدها بلکه به کیفیت آنها بستگی دارد».

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.