تصاویر | ارسال «ومپایر» مدرن‌ترین راکت آمریکایی برای ارتش اوکراین!

از زمان آغاز جنگ، ایالات متحده 17 میلیارد دلار سلاح و مهمات به اوکراین ارسال کرده است. تا کنون صدها هزار سلاح شخصی از جمله تفنگ، راکت انداز، راکت انداز، نارنجک انداز و غیره و سلاح های سنگین مانند سیستم های موشک انداز متعدد، هویتزر و انواع پهپادها، هلیکوپترها و خودروهای زرهی. ایالات متحده این خودروها را به اوکراین فرستاده است و آنها همچنین سیستم های دفاع هوایی پیشرفته را دریافت خواهند کرد. تعداد سامانه های پرتاب موشک چندگانه نیز دو برابر خواهد شد.

تصاویری از مدرن ترین موشک آمریکایی برای ارتش اوکراین

بسته تسلیحاتی 3 میلیارد دلاری برای اوکراین که در ماه آگوست توسط کاخ سفید در نظر گرفته شده است شامل سیستم موشکی ضد پهپاد خون آشام است که توسط شرکت هوافضا، امنیتی و دفاعی آمریکا L3Harris ساخته شده است. جالب است بدانید که این سلاح مدرن هنوز در خدمت ارتش آمریکا نیست. قابلیت جابجایی هر هواپیما علاوه بر پهپاد، سیستم مذکور ماژولار بوده و به صورت کیت قابل حمل بوده و توسط 2 نفر در مدت 2 ساعت بر روی هر پیکاپ تراک به راحتی و به سرعت قابل نصب می باشد.

چشم اصلی سیستم خون آشام برای مکان یابی اهداف یک برجک الکترواپتیکال تثبیت شده با 4 محور است که بر روی یک پایه تلسکوپی نصب شده و در حین عملیات برافراشته شده است. مدل آن MX-10 RSTA است که توسط شرکت کانادایی Wescam (WESCAM) یکی از شرکت های تابعه L3Harris ساخته شده است. این برجک 17 کیلوگرمی دارای دو دوربین تلویزیون رنگی با کیفیتی فراتر از HD، قابلیت زوم و کیفیت بالا در نور کم است. دوربین تصویربرداری مادون قرمز آن دارای کیفیت HD و قابلیت نمایش است رنگ اشتباه وجود دارد

تصاویری از مدرن ترین موشک آمریکایی برای ارتش اوکراین

از دیگر ویژگی های برجک MX-10 می توان به نشانه گذاری هدف متحرک و ردیابی خودکار آن اشاره کرد. این برجک دارای فاصله یاب و نشانگر لیزری می باشد. پس از اینکه این برجک هدف را پیدا کرد، سیستم خون آشام با آن درگیر می شود. برای این منظور این سامانه از موشک های هدایت لیزری استفاده می کند که نمونه اصلی آن موشک هدایت لیزری است. AGR-20A APKWS II است این سلاح که اساساً یک موشک 27500 دلاری است، بر روی یک موشک 70 میلی‌متری هیدرای 70 با یک جستجوگر لیزری ارزان قیمت و یک کلاهک متحرک ساخته شده است.

HYDRA 70 موشک پرکاربردی است که بر روی تمامی هواپیماها اعم از جنگنده، هلیکوپتر و پهپاد نصب می شود.این موشک ساختار ساده ای دارد و سلاح بسیار ارزانی است. همچنین وزن آن تنها 14.5 کیلوگرم است و کلاهک آن قدرت کافی برای نابودی یک هواپیمای سبک مانند پهپاد را دارد. برد APKWS 2 بسته به نوع شلیک از هواپیما و سرعت 3 ماخ بین 5 تا 11.5 کیلومتر است. اما در هنگام تیراندازی از سطح به دلیل نداشتن سرعت و ارتفاع اولیه، برد آن در نهایت به 2 کیلومتر می رسد.

تصاویری از مدرن ترین موشک آمریکایی برای ارتش اوکراین

خون آشام یک سیستم دفاع کوتاه برد و نقطه ای در نظر گرفته می شود. پس از شناسایی، هدف توسط نشانگر لیزری مشخص می شود تا موشک به سمت آن پرواز کند. موشک APKWS 2 دارای 4 بلوک کنترلی است که هر کدام یک جستجوگر لیزری نیمه فعال در جلو دارند و حالت توزیعی دارند. اما آنها به عنوان یک سنسور کار می کنند. این ویژگی دید جستجوگر را افزایش می دهد. هنگامی که هدف با یک پرتو رمزگذاری شده با استفاده از نشانگر لیزری شناسایی می شود، جستجوگر بازتاب آن را می بیند و به سمت آن حرکت می کند.

این روش راهنمایی نیمه فعال در نظر گرفته می شود. به این دلیل که جستجوگر موشک امواج را ساطع نمی کند، بلکه فقط آنها را دریافت می کند. از مزایای این روش راهنمایی دقت بالای آن است. کلاهک 6.2 کیلوگرمی این موشک توسط یک حسگر مجاورت فعال می شود و در برابر هواپیماهای کوچک مانند پهپادها بسیار موثر است. البته از سیستم خون آشام برای درگیری با اهداف سطحی نیز استفاده می شود و کلاهک آن در برابر اهداف غیر زرهی یا زرهی سبک کشنده است.

این موشک به گونه ای طراحی شده است که تلفات کمی در کنار خود داشته باشد و فقط هدف را نابود کند. همچنین سایر موشک های هدایت لیزری یک سوم قیمت و یک سوم وزن دارند. به این ترتیب خودروی حامل می تواند مهمات زیادی را حمل کند و پس از خالی شدن پرتابگر، بارگیری مجدد کند. ناگفته نماند که پرتابگر سیستم Vampire دارای ظرفیت 4 موشک است و زمان بارگیری مجدد آن پس از تمام شدن مهمات، یک چهارم زمان مورد نیاز برای بارگیری پرتابگر مشابه برای سایر موشک ها است.

تصاویری از مدرن ترین موشک آمریکایی برای ارتش اوکراین

سیستم موشکی ضد پهپاد Vampire دارای بسته باتری 24 ولتی یکپارچه برای کار است و بنابراین به خودرو وابسته نیست. فقط یک کارمند برای کار با ماشین نیاز است، راننده. کنترل های آن که شامل دو صفحه نمایش بزرگ و کنترلر است به سرعت در داخل کابین سمت راننده نصب می شود. البته این سیستم می تواند دارای دو خدمه شامل راننده و افسر آتش نشانی برای افزایش سرعت عملیات و کاهش زمان پاسخگویی باشد. خون آشام ها را می توان روی زمین یا بالای یک ساختمان قرار داد تا به طور دائم از یک نقطه خاص محافظت کنند.

به گفته سازنده، این سیستم برای کنترل پهپادهای کلاس 3 طراحی شده است. این هواپیماها تا ارتفاع 5.5 کیلومتری از سطح زمین بالا می روند و حداکثر سرعت آنها به 460 کیلومتر در ساعت می رسد.

4141