«تشدید مجازات» و «ریشه‌یابی»؛ ۲گام مهم برای مقابله با مجرمان خشن

یک روانشناس با اشاره به اثرات افزایش مجازات مجرمان خشن معتقد است: اگرچه چنین برخوردهایی با این افراد ضروری است، اما در درازمدت باید به مشکلات ریشه ای رسیدگی و همه ادارات و ادارات وارد عمل شوند.

ناصر قاسم زاد در گفت وگو با آوای البرز. وی با اشاره به تاثیر در نظر گرفتن مجازات های شدیدتر برای متخلفان خشونت آمیز در بازدارندگی از ارتکاب مجدد جرم، گفت: این اقدامات مانند طرح ضربت پلیس می تواند در کوتاه مدت موثر باشد و جرایم خشن و جراحات را کاهش دهد. به عنوان مثال یک سری مانورهایی که فرجا در روزهای مختلف در مقابله با اعتیاد و اراذل و اوباش انجام می دهد به عنوان مسکن عمل می کند. اما برای ریشه کنی این معضل و جلوگیری از گسترش مجدد آن نیاز به برنامه ریزی بلندمدت با مشارکت همه نهادهای مسئول و در صورت لزوم تغییر قوانین است. و مقررات.

وی ادامه داد: برای مقابله با این پدیده راهی جز اجرای این اقدامات و طرح های ضربتی وجود ندارد زیرا این گونه جرائم رعب و ناامنی در جامعه ایجاد می کند و مرتکب این جرم حق زندگی سایر شهروندان را نیز زیر پا می گذارد. مسالمت آمیز و مسالمت آمیز.” پس با پای پیاده در وهله اول باید نص صریح قانون اجرا شود و با متخلف برخورد شود زیرا این حق مسلم مردم جامعه است که در امنیت و آرامش زندگی کنند.

جرایم خشن خط قرمز تامین اجتماعی است

قاسم زاد با تاکید بر اهمیت غیرقابل انکار تامین اجتماعی گفت: بروز جرایم خشن خط قرمز تامین اجتماعی است و نباید تامین اجتماعی فدای منافع دیگر شود. در مرحله اول برای برقراری امنیت اجتماعی باید مردم را از سیاست های نهادهای مسئول و انتظامی در برخورد با مجرمان آگاه کرد و مجرمان بدانند که دولت و قانون به شدت با آنها برخورد خواهد کرد. .

وی با بیان مرحله دوم مقابله با این چالش، تصریح کرد: با وجود نیاز به اجرای اقدامات مرحله اول، باید ریشه ها شناسایی و به عبارتی این جرایم آسیب شناسی شود. یک شر اجتماعی یک شبه اتفاق نمی افتد، زمان می برد تا افراد این جنایات و فرآیندهای خارج از عرف و قانون را مرتکب شوند. این مشکل در رابطه با اکثر جرایم موسوم به زورگیری، سرقت و غیره صادق است.

این روانشناس افزود: بر اساس آمار منتشر شده توسط فرجا و تایید نیروی فضایی، درصد قابل توجهی از کسانی که مرتکب این جرایم شده اند، مجرمان بار اول بوده و به دلایل مختلف دست به این فعالیت ها زده اند. بنابراین، این موضع نشان می دهد که برای حل این مشکلات باید علل ریشه ای را نیز بررسی کرد.

در این زمینه بخوانید:

جنایتکاران سرکشی کردند

برخی از جنایتکاران تبدیل به گانگستر شده اند

مجرمانی که از مجازات و بخشش معاف نیستند

ما تعریف مناسبی از جرایم خشن/ مجرمانی که از خلأهای قانونی سوء استفاده می کنند نداریم.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم با مجرمان برخوردی مشروع، پایدار و بلندمدت داشته باشیم باید به حقوق اولیه شهروندان توجه کنیم. باید ماموریت فردی که وارد جامعه می شود مشخص باشد تا رفاه و نیازهای اولیه او برطرف شود. راه حل های فعلی ممکن است در کوتاه مدت نرخ جرم و جنایت را کاهش دهد، اما بدون پیشگیری، مشکل حل نمی شود و خشونت و تخریب اجتماعی ادامه می یابد. راه حل ها باید عملی برای مقابله با این چالش باشد. برای پیشگیری و افزایش قدرت بازدارندگی لازم است در قوانین و مقررات تغییراتی ایجاد کنیم و برخی از قوانین خود را بازنگری کنیم.

قاسم زاد در خصوص تاثیرات جرائمی مانند خشونت بر سلامت روان افراد جامعه گفت: اینها قطعا بر سلامت روان و احساس امنیت افراد تاثیر می گذارد. باید سیستمی ایجاد شود که خدمات مرتبط با سلامت روان نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

انتهای پیام/