تشخیص دقیق‌ و زودهنگام عفونت خون امکان‌پذیر شد

استفاده از فناوری هوش مصنوعی؛

گروهی از محققان با استفاده از فناوری هوش مصنوعی روش جدیدی را برای تشخیص سریع و دقیق عفونت های خونی معرفی کرده اند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، عفونت خون یا سپسیس، وضعیتی که در آن افراد نسبت به عفونت بیش از حد واکنش نشان می دهند، عامل 20 درصد مرگ و میرهای جهان و هر کدام بین 20 تا 50 نفر است. سال درصد زیادی از مرگ و میرها در بیمارستان های آمریکا به همین دلیل است. علیرغم شدت و فراوانی آن، تشخیص و درمان این عارضه چالش برانگیز و درمان موثر دشوار است.

این بیماری می تواند منجر به کاهش جریان خون به اندام های حیاتی، التهاب گسترده و لخته شدن خون شود. در نتیجه، اگر به موقع درمان نشود، عفونت های خونی می تواند منجر به شوک، نارسایی اندام ها و مرگ شود. تعیین اینکه کدام پاتوژن باعث بیماری در جریان خون یا سایر نقاط بدن می شود دشوار است.

با این حال، محققان دانشگاه کالیفرنیا و چندین موسسه تحقیقاتی دیگر اکنون یک روش تشخیصی جدید ایجاد کرده اند که از یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل داده های ژنتیکی گسترده برای تشخیص و پیش بینی موارد بیماری استفاده می کند. بر اساس گزارش ها، این روش به طرز شگفت انگیزی دقیق است و این پتانسیل را دارد که از قابلیت های تشخیصی فعلی بهتر عمل کند. نتایج کار این محققان به تازگی در مجله “Nature Microbiology” منتشر شده است.

به گفته محققان، روش‌های کنونی برای تشخیص عفونت‌های خونی بر ردیابی باکتری‌ها از طریق رشد آنها در کشت در آزمایشگاه تمرکز دارد. فرآیندی که نیاز به درمان آنتی بیوتیکی مناسب دارد، اما کشت این پاتوژن ها زمان بر است و همیشه نمی توان باکتری های عامل عفونت را به درستی شناسایی کرد.

در غیاب یک روش تشخیصی دقیق، پزشکان اغلب ترکیبی از آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از عفونت تجویز می کنند، اما استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها منجر به مقاومت در برابر این داروها در سطح جهانی شده است.

در این روش جدید، محققان از نسل بعدی توالی متاژنومیک (mNGS) به جای کشت باکتریایی برای شناسایی عوامل بیماری زا استفاده کردند. این روش تمام اسیدهای نوکلئیک یا داده های ژنتیکی را در یک نمونه شناسایی می کند و سپس آن داده ها را با ژنوم های مرجع برای شناسایی میکروارگانیسم های موجود مقایسه می کند. این تکنیک به دانشمندان اجازه می‌دهد تا مواد ژنتیکی را از حوزه‌های کاملاً متفاوت زندگی – اعم از باکتری، ویروس یا قارچ، شناسایی کنند.

اما شناسایی عوامل بیماری زا به تنهایی برای تشخیص دقیق عفونت خون کافی نیست. دانشمندان همچنین پروفایل رونویسی را انجام دادند. این روش که بیان ژن را اندازه گیری می کند، به تعیین پاسخ بیمار به عفونت کمک می کند. آنها از یادگیری ماشینی برای تمایز بین عفونت های خون و سایر بیماری ها و تایید تشخیص استفاده کردند.

محققان دریافتند که روش MNGS و مدل بعدی آن بهتر از حد انتظار عمل کردند و 99 درصد موارد عفونت باکتریایی را شناسایی کردند. با استفاده از این روش تشخیصی موفق، تیم امیدوار است به مدلی دست یابد که بتواند مقاومت آنتی بیوتیکی را پیش بینی کند.

انتهای پیام/4144

انتهای پیام/