بیش از ۸۰۰۰ ناشنوای گلستانی از خدمات بهزیستی استفاده می کنند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

سکینه کیانی خبرنگار آنلاین شامگاه دوشنبه در همایش دوستان گویا که به مناسبت روز جهانی ناشنوایان برگزار شد، گفت: او بیان کرد: در استان گلستان 8 هزار و 422 ناشنوا و کم شنوا وجود دارد که از این تعداد 8 هزار و 273 نفر تحت پوشش بهزیستی گلستان هستند.

ناظر بهزیستی گرگان افزود: هم اکنون چهار مرکز خانواده و کودک ناشنوایان و کم شنوایان در چهار شهرستان استان فعال است. متن گرگان فعال به این صنف خدمت می کنند.

وی گفت: سال گذشته 12 ناشنوا و کم شنوا در گلستان از سهمیه سه درصدی اشتغال معلولان استفاده کردند.

کیانی افزود: بهزیستی استان با ارائه خدمات توانبخشی، آموزش مهارت های زندگی به ویژه مهارت های اجتماعی مانند لب خوانی و زبان اشاره، حرفه آموزی و اشتغال ناشنوایان، اجرای طرح های مختلف توانمندسازی، اعطای کمک هزینه به ناشنوایان و معلولان. ارائه خدمات در مراکز شنوایان، خانواده های ناشنوایان و کم شنوایان و کاشت حلزون شنوایی در خدمت ناشنوایان و کم شنوایان استان است.

ناظر بهزیستی گلستان تصریح کرد: ناشنوایان ما از عدم آموزش و آشنایی با زبان اشاره در ادارات دولتی رنج می برند به همین دلیل سال گذشته برای 50 نفر از کارکنان مراکز دولتی دوره های آموزشی زبان اشاره برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید 22 کودک ناشنوا و کم شنوا در مدارس عادی استان گلستان پذیرفته شدند گفت: معلمان مدارس دولتی با زبان اشاره آشنایی ندارند و از طرفی این مدارس بسیار شلوغ است. . از همین رو عزیزان ناشنوا مجبور به ادامه تحصیل در مراکز غیر انتفاعی هستند و بار مالی زیادی بر دوش خانواده هایشان وارد می کند.