بهره برداری ۹ طرح سرمایه گذاری در استان سمنان

به گزارش خبرگزاری آوای البرز استان سمنان، علیرضا دیانی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و عصر روز ۲۲ سال جاری همزمان با سفر یک روزه سید احسان خاندوزی وزیر محترم اقتصاد به شهر سمنان برگزار شد،در سالن جلسات اناق بازرگانی استان سمنان، با اعلام خبر فوق اضافه کرد: دستور جلسه امروز؛ مردمی سازی اقتصاد ملی، رشد تولید و تحقق شعار سال( تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی،عیین اولویت و تکمیل طرح های نیمه تمام تولیدی)، حمایت های متناسب با شرایط موجود و اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار می باشد.

دیانی اظهار نمود: بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان سمنان با داشتن ۸ شهرستان گرمسار، آرادان، سرخه، سمنان، مهدیشهر، دامغان، شاهرود و میامی، مساحتی معادل ۹۷/۴۹۱ کیلومتر مربع را دارد که ۵.۹ درصد از کل مساحت خاکی کشور را شامل می شود.

وی استان سمنان را هفتمین استان وسیع کشور دانست و افزود: جمعیت استان در سال ۱۴۰۱ برابر ۷۶۷۰۰۰ نفر است.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان در ادامه سهم اشتغال استان در پاییز ۱۴۰۲ را در بخش کشاورزی۱۲/۵، در بخش صنعت ۳۸/۴ و در بخش خدمات ۴۸/۸ عنوان کرد و بیان نمود: در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲ صادرارت به ارزش ۱۱۹/۷ میلیون دلار و به وزن ۲۹۰/۳ هزار تن و در بخش واردات ۱۹۷/۴ میلیون دلار به وزن ۳۱/۱ هزارتن داشتیم.

دیانی در خصوص میزان سرمایه گذاری خارجی در استان سمنان در سال ۱۴۰۲ اینگونه بیان کرد که: تعداد طرح سرمایه گذاری در سال جاری۹ طرح بود و میزان جلب سرمایه ۱۸۷/۵ میلیون دلار میزان جذب سرمایه ۵/۲ بوده است.

وی کشورهای سرمایه گذار را کشور، گینه و لیتوانی و بلاروس- افغانستان- ایرانیان مقیم خارج از کشور- چین- عمان- هنگ کنگ عنوان کرد و افزود: بالاترین میزان سرمایه گذاری مربوط به کشور هنگ کنگ به مبلغ ۱۷۰ میلیون دلار می باشد.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان اذعان نمود: در سال جاری ۴۵ جلسه با سرمایه گذاران خارجی و ۱۶ جلسه با سرمایه گذاران داخلی برگزار شد که در کل ۵۹ پروژه را در بر داشت.

وی در خصوص پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ قوانین بودجه سنواتی در استان سمنان گفت:تسهیلات جز(۳) بند(ب) تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ به تعداد ۲۶۳ مورد و به مبلغ ۳۱۲ میلیارد ریال پرداخت گردید.

وی با بیان اینکه فروش آخرین گزینه در بحث مولدسازی است بیان نمود: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی املاک و اراضی مازاد زیادی دارند که نه تنها هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌کنند بلکه به دلیل هزینه‌های بالای نگهداری، هر ساله هزینه‌های زیادی نیز به دولت تحمیل می‌ نمایند.

دیانی با بیان اینکه بسیاری از دانشگاه‌های استان املاک و اراضی مازاد زیادی در اختیار دارند عنوان کرد: این در حالی‌ است که یکی از مشکلات اساسی دانشگاه‌ها در استان، کمبود فضای خوابگاهی است که در این بین دانشگاه‌ها در قالب طرح مولدسازی می‌توانند املاک مازاد خود را به فروش برسانند و از اعتبارات آن برای ساخت خوابگاه و دیگر پروژه‌های نیمه‌تمام خود استفاده کنند که البته می‌توانند به جای فروش املاک مازاد از طریق تهاتر و یا دیگر ظرفیت‌های موجود، مشکل خود در تامین اعتبار برای ساخت خوابگاه و یا هر پروژه دیگری را نیز تامین نمایند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان همچنین با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی در این استان املاک مازاد زیادی دارند، تصریح نمود: یک مشکل ما در این بخش این است که ارزش این املاک و اراضی در مقایسه با دیگر استان‌ها و یا کلان‌شهرها چندان زیاد نیست.

وی در پایان عدم فروش و نبود بازار را یکی از مشکلات مولدسازی در استان برشمرد.

۴۶