بلاتکلیفی ۳۲ پالت واکسن‌ کرونا در گمرک؛ وزارت بهداشت تحویل نمی‌گیرد

مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) سلیمانی با بیان اینکه واکسن وارداتی در گمرک مانده و ترخیص نشده است، گفت: واکسن های گمرکی به انبارهای سردخانه منتقل شد.

وی گفت: در 20 فروردین امسال محموله 21 کرور واکسن از بلغارستان وارد فرودگاه امام شد و سپس یک محموله چهار گندله از آلمان در 20 فروردین و امروز 25 فروردین ماه هر بار هفت کرور دیگر. . کالا از ژاپن وارد شده است، «اما هیچ یک از این صادرات از سوی وزارت بهداشت برای تحویل و ترخیص درخواست نشده است.

مدیرکل فرودگاه امام خمینی (ره) در ادامه توضیح داد که با رسیدن اولین محموله در 18 فروردین، هیچ درخواستی برای ترخیص از وزارت بهداشت وجود نداشت، بنابراین از هیئت امنا پیگیری کردیم و آنها به ما اطلاع دادند. آنها نامه یا مجوزی از وزارت بهداشت برای ترخیص واکسن های وارداتی دریافت نکردند، بنابراین کالاها در انبار منجمد گمرکی قرار گرفتند. محموله های بعدی برای ترخیص واکسن ها از سوی وزارت بهداشت و هیات امنا پیگیری نشد و طبق معمول برای اولین محموله آنها را به انبار منتقل کردیم.

سلیمانی خاطرنشان کرد: در گذشته واکسن به محض ورود از هواپیمای گمرک ترخیص و به نماینده بهداشت تحویل می شد و در این زمینه اقدام می شد اما مشکل اینجاست که هنوز کسی این کار را نکرده است. برای توزیع و ترخیص کالاهای وارداتی واکسن اقدامی صورت نگرفته و از گمرک پیروی نشده است.

وی افزود: این اولین بار از زمان واردات واکسن است که گمرک مجبور به تحویل کالا به انبارهای منجمد شده است.

لازم به ذکر است که واردات واکسن کرونا به ایران از اواسط بهمن ماه 1395 در آن زمان آغاز شد. اروانگی – معاون فنی گمرک ایران – وی با اعلام ورود این واکسن گفت: در زمان هماهنگی، علاوه بر ترخیص کالا از گمرک، با حضور ماموران گمرک، واکسن طی 15 دقیقه به طور کامل تخلیه و به نمایندگان باربری تحویل می شود. وزارت بهداشت.

این در حالی است که بر اساس گزارش گمرک ایران، تا پایان اسفندماه سال گذشته حدود 158 میلیون دوز از این واکسن وارد ایران شده بود که به همین ترتیب از گمرک ترخیص شده بود.

آخرین واکسن وارداتی که در گمرک نگهداری می شود، عمدتاً استرازنکا است، واکسنی که این روزها متقاضیان بیشتری دارد.

233233