برای رونق فرهنگ کتابخوانی باید مسئولان کشور اهل مطالعه باشند

برای ترویج فرهنگ کتابخوانی، مسئولان کشور باید به مطالعه علاقه داشته باشند

خسرو معتضد معتقد است باید از فرصت فضای مجازی برای تقویت کتاب فیزیکی استفاده کرد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر آوای البرز به نقل از ستاد خبری سی امین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران; خسرو معتضد; نویسنده و مورخ دکتر.

نویسنده کتاب «تنش بزرگ، سیاست خارجی ایران در دوران رضاشاه» افزود: از مدت ها قبل به کتاب «خاطرات علی اصغر حکمت» نیاز داشتم و دستور دادم کتاب را برایم بیاورند، اما این را فهمیدم. کتابی که 10 سال پیش منتشر شده است دیگر در بازار نشر موجود نیست، در حالی که کتاب باید همیشه در دسترس باشد. شاید دلیل و مصداق کم شدن تعداد کتاب ها همین باشد.

وی گفت: در شرایط کنونی خود به عنوان نویسنده باید بپذیریم که نمی توانم ادعای کپی رایت آثارم را داشته باشم. گرانی کاغذ، هزینه چاپ جدید برخی از آثارم را 500 تا 800 هزار تومان کرد. مطمئناً، دوستداران کتاب کتاب‌هایشان را می‌خرند، اما بقیه ما چطور؟

نویسنده کتاب «جنگ نفت روی شن های داغ» در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه باید کتابفروشی ها و نمایشگاه های مجازی دائمی ایجاد شود، این امکان وجود دارد. باید از فرصت فضای مجازی برای تقویت کتاب فیزیکی استفاده کنیم. اگرچه توسعه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سرگرمی های جدیدی را فراهم کرده است، اما مردم هرگز کتاب را فراموش نکرده اند، مطالعه برای آنها بسیار مهم است.

این مورخ تصریح کرد: دولت باید ناشران را در زمینه کاغذ یاری و تشویق کند تا ناشران بتوانند به ایده های نو بیاندیشند. انتشارات فرانکلین یکی از اولین ناشری بود که کتاب های جیبی را در ایران منتشر کرد. این کتاب ها علاوه بر محتوای قابل توجه، در اندازه های کوچک و در نتیجه قیمت پایین تولید می شدند. هفته کتاب می تواند دوباره به این موضوع بپردازد و تولید کتاب های کوتاه پرمحتوا و کم هزینه را در نظر بگیرد. نگاه نهادهای فرهنگی به کتاب باید نگاه مردمی و با در نظر گرفتن سلیقه عمومی باشد. باید به انتشار و ارائه کتاب توسط صاحب نظران توجه شود و رسانه ها نیز برای تبلیغ این کتاب ها تلاش کنند. فراموش نکنید که هر چه جامعه باسوادتر باشد، جرم و جنایت کمتر است.

معتضد در بخش پایانی سخنان خود به اهمیت خودکفایی در تولید کاغذ اشاره کرد و گفت: کاهش قیمت تمام شده کاغذ امری ضروری و نوعی حمایت از صنعت نشر است.

سی امین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 30 تا 27 آبان ماه 1401 با شعار «ما خواننده هستیم» برگزار می شود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه 0 رای موافق و 0 رای مخالف