با لحظه خطرناکی مواجه هستیم

جوزپ بورل گفت که پس از حمله روسیه به اوکراین، با لحظه خطرناکی در قاره اروپا روبرو هستیم.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفت پس از حمله روسیه به اوکراین، با لحظه خطرناکی در قاره اروپا مواجه هستیم.

وی در ادامه سخنان خود به تنش میان صربستان و کوزوو نیز اشاره کرد و گفت: سران صربستان و کوزوو در نشست بروکسل به توافق نرسیدند اما بر ادامه مذاکرات در روزهای آینده توافق کردند.

صربستان کوزوو را یکی از استان های خودمختار خود می داند که در پی بحران بالکان از یوگسلاوی جدا شد، اما کوزوو خود را یک جمهوری مستقل می داند.

آخرین درگیری پس از آن آغاز شد که مقامات کوزوو به صاحبان وسایل نقلیه با پلاک صربستان دستور دادند پس از ورود به کوزوو آنها را به پلاک های موقت منتقل کنند. صدها صرب تظاهرات را آغاز کردند و در پی این موضوع تردد در گذرگاه های مرزی را مسدود کردند.

90 درصد از جمعیت 1.8 میلیونی کوزوو را آلبانیایی‌ها تشکیل می‌دهند که 5 درصد آن‌ها صرب‌ها هستند.

50000 نفر از آنها در شمال کوزوو در نزدیکی مرز با صربستان زندگی می کنند، در حالی که بقیه، حدود 40،000، در جنوب رودخانه ایبار زندگی می کنند و از پلاک های صادر شده توسط دولت کوزوو استفاده می کنند.

در پی درگیری میان صربستان و کوزوو، ناتو در بیانیه ای اعلام کرد که در صورت بدتر شدن اوضاع در کوزوو آماده مداخله است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: وزارت خارجه روسیه نیز به این تنش واکنش نشان داد و از ایالات متحده و اتحادیه اروپا خواست از اقدامات تحریک آمیز علیه صرب ها خودداری کنند.

انتهای پیام/