با سندرم «انفجار سر» آشنا شوید

IHS یک اختلال خواب است که در آن فرد هنگام تلاش برای به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را می شنود که برای دیگران قابل شنیدن نیست.

به گزارش آوای البرز مربای مربا نوشت: “وقتی نام “سندرم انفجار سر” را می شنوند فکر می کنند که این یک مشکل بسیار دردناک است، اما سندرم انفجار سر یا EHS کاملاً بدون درد است؛ اگرچه می تواند بسیار آزاردهنده باشد. IHS یک اختلال خواب است که در آن فرد می شنود. صداهای بلندی که دیگران هنگام تلاش برای به خواب رفتن یا بیدار شدن نمی توانند بشنوند. افرادی که این وضعیت را تجربه می کنند گزارش می دهند که صدای رعد و برق، شلیک گلوله، تصادف یا سایر صداهای بلند و آزاردهنده را می شنوند.

برخی از افراد چراغ های چشمک زن را می بینند یا دچار اسپاسم عضلانی می شوند. از دیگر علائم این مشکل می توان به تعریق شبانه، ضربان قلب سریع و مشکل در تنفس بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب اشاره کرد. صداهای شنیده شده معمولاً مدت زمان بسیار کوتاهی دارند و الگوی خاصی دارند. سندرم انفجار سر نوعی پاراسومنیا است. شرایط آشناتر، صحبت کردن در خواب یا راه رفتن در خواب، دو نمونه دیگر از پاراسومنیا هستند. EHS می تواند خواب فرد را مختل کند و باعث اضطراب شود. محققان مدت‌ها بر این باور بودند که سندرم سر انفجاری بیشتر در افراد مسن، به‌ویژه زنان بالای 50 سال رخ می‌دهد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که EHS بسیار شایع‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

علل سندرم انفجار سر

مانند بسیاری از پاراسومنیاها، علت IHS نامشخص است. اما عوامل زیر می توانند از عوامل بروز آن باشند:

استرس و اضطراب

فعال شدن بیش از حد سلول های عصبی به دلیل عدم تعادل کلسیم

هاله قبل از میگرن

آسیب یا سایر مشکلات گوش داخلی

یک اختلال پردازش در مغز در طول انتقال خواب-بیداری

ریزحسگرها در نورون های حسی مغز لوب تمپورال

مصرف داروهای ضد افسردگی و اضطراب

سندرم سر انفجاری چگونه درمان می شود؟

روانشناس یا روانپزشکی که در زمینه اختلالات خواب تخصص دارد، معمولاً این مشکل را از طریق روان درمانی و دارو درمان می کند. اگر پزشک شما بتواند عوامل ایجاد کننده این اختلالات را شناسایی کند، می توانید با تغییر عادات خود از این محرک ها جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر علائم معمولاً هنگام خستگی ظاهر می شوند، مطمئن شوید که هفت تا نه ساعت می خوابید. اگر استرس EHS شما را تحریک می کند، مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا یک حمام آرامش بخش قبل از خواب انجام دهید. به طور کلی، سندرم انفجار سر یک بیماری آزاردهنده، اما نسبتا بی ضرر است. با درمان مناسب و خودآزمایی می توانید مشکل را به طور کامل برطرف کنید.

منبع: ba-bamail.com”

انتهای پیام/